Προς το περιεχόμενο

isolated acoustic guitars - Πανοπλια (Γιωτα Νεγκα)


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, Spyros Delta said:

by the way που λενε στο χωριο μου

 

Έτσι μπράβο, πες το Ελληνικά να ξέρουμε τι μας γίνεται.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Spyros Delta said:

Θενξ.

Ειρήσθω εν παρόδω, τις κιθαρες τις ενορχηστρωσα και τις ηχογραφησα στο σπιτι.

 

ε πές το...

γι αυτό ο μάστορας τις άφησε απ όξω.

Μην του μαγαρίσουν τη σούπα

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολύ ωραίο. Πραγματικά είναι χαμένη ευκαιρία όλες αυτές οι μίξεις στα ελληνικά. Φανταστείτε να άκουγε κανείς αυτό το κομμάτι με φωνή, αλλά να είχε και το χώρο της στη μίξη η μουσική, με όλη αυτή τη δουλειά στις κιθάρες! Νομίζω έχει να κάνει με τα μουσικά γούστα του ελληνικού κοινού, που βασικά ακούει στίχο, και αν η μουσική διεκδικεί την προσοχή του κάπως ενοχλείται. Ωραίες κιθάρες!

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

τις κιθαρες τις ενορχηστρωσα και τις ηχογραφησα στο σπιτι.

 

Συγνωμη για το χάϊτζάκ του θρεντ περί μίξης και αισθητικής, οι κιθάρες είναι όντως καλοπαιγμένες και καλοηχογραφημένες, απλά πριν το γράψεις αυτο το άνωθεν σκεφτόμουνα: "σε λίγο θα ηχογραφεί ο καθένας σπίτι του με ότι έχει και μπορεί θα το στέλνει στον κακόγουστο μιξά και ο μόνος που θα ηχογραφεί στο στούντιο θάναι η φίρμα με τη "φωνάρα" και οι μπινέδες-μουσικοί σπίτια τους, λες και σου κάνουν χάρη κιόλας που σε κάλεσαν". Και μετά διαβάζω ότι όντως ηχογράφησες στο σπίτι σου!!!!! καμιά πιπ@ύλα μήπως??!!

Το επίπεδο και η αθλιότητα-εξαθλίωση στον τομέα αυτό - των μουσικών παραγωγών - στην Ελλάδα και ιδιαίτερα σε αυτούς που είναι γνωστοί και υποτίθεται υπάρχει και μία λίγο πιο οικονομική άνεση για την φουκαριάρα την παραγωγή, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΟ.

Αίσχος και ντροπή και φτήνια μόνο φτήνια, κάλα κάνουν και μας γ@μ@ν  οι ξένοι. Είμαστε αξιοθρήνητοι και το βλέπουν και γελάνε μαζί μας. Τα παίρνω στο κρανίο γιατί δε θα αλλάξει ποτέ αυτή η προχειρότητα/αδιοφορία και τεράστια ασχετοσύνη-ημιμάθεια-ανασφάλεια αλλά και ο ναρκισοδηθενισμός που έχουν για άμυνα της ασχετίλας τους.

 

Ελπίζω να το διαβάσει και κανάς πουθενάς φτασμένος φαντασμένος εντζινίαρ - μαστροπός της ηχητικής πιάτσας, όχι μόνο εμείς εδώ και να ξέρει από μένα: Όσο φίρμα με κονέ και φραγκάτος να είσαι, είσαι ένας ΆΣΧΕΤΟΣ και άσχετος θα πεθάνεις.

 

Κατάντια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gutter είπε

 

Συγνωμη για το χάϊτζάκ του θρεντ περί μίξης και αισθητικής, οι κιθάρες είναι όντως καλοπαιγμένες και καλοηχογραφημένες, απλά πριν το γράψεις αυτο το άνωθεν σκεφτόμουνα: "σε λίγο θα ηχογραφεί ο καθένας σπίτι του με ότι έχει και μπορεί θα το στέλνει στον κακόγουστο μιξά και ο μόνος που θα ηχογραφεί στο στούντιο θάναι η φίρμα με τη "φωνάρα" και οι μπινέδες-μουσικοί σπίτια τους, λες και σου κάνουν χάρη κιόλας που σε κάλεσαν". Και μετά διαβάζω ότι όντως ηχογράφησες στο σπίτι σου!!!!! καμιά πιπ@ύλα μήπως??!!

Συγνωμη αλλα διαφωνω. Και νομιζω πολλοι ακομα (ιδιως στο εξωτερικο αν δεις πολλα βιντεο στο tube απο γνωστους session μουσικους)

Προτιμω να ηχογραφω στο σπιτι με την ησυχια μου και χωρις να πρεπει να βρω κοινες ωρες με το στουντιο, να κανω και 50 χιλιομετρα πηγαιν-ελα κλπ.

Σε στουντιο εγραφα απο το 1992 και τωρα τελευταια που εχω αυτη τη δυνατοτητα να ηχογραφω στο σπιτι, για μενα ειναι σουπερ.
Ισως εισαι νεος και θελεις να τρεχεις, αλλα εγω το εχω χορτασει αυτο.

 

Απο τη στιγμη λοιπον που εχω ηδη συνεργαστει με τον παραγωγο συνθετη κλπ, και εχω ηχογραφησει στο στουντιο του και εμπιστευεται την κριση μου πλεον και το τι θα επιλεξω να παιξω στο κομματι του και απο τη στιγμη που δινω την δυνατοτητα να διορθωσω κατι που θελει διαφορετικο, και ειναι ικονοποιημενος απο την ποιοτητα ηχογραφησης.... γιατι οχι λοιπον?

ή μηπως αν ηχογραφουσα στο στουντιο θα γινοταν αλλη μιξη στις κιθαρες?

Το θεμα δεν το ανοιξα για να κανω παραπονα για τη μιξη.

Το ανοιξα για να ακουστουν μεταξυ μας, πραγματα που δεν ακουγονται στη μιξη.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Και είσαι επαγγελματίας, εγώ δεν είμαι και δυσκολεύομαι να αποδεχτώ την πραγματικότητα όπως είναι ή είμαι πολύ εγωιστής και μάλλον σίγουρα δεδομένων των καταστάσεων αν χρειαζόταν να ζήσω από αυτό να μην το κριτίκαρα τόσο πολύ και απλά να το παραβλέψω-καταπιώ και συνεχίζουμε, αλλά έλεος πια έχουμε εμνηδενίσει τις αξίες και το όμορφο για το...απλά δεν ξέρω για ποιό ή γιατί έχουν απαξιωθεί όλα, για το τίποτα τελικά.

Και πάλι μπράβο, αλλά πιο πολύ για τον επαγγελματισμό σου, καλές πενιές και γερό στομάχι για το 2020

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου