Προς το περιεχόμενο

Είναι Class A ο Κοch Twintone?


nickzero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στον koch studiotone combo το thomann στα χαρακτηρηστικα γραφει class a,ενω στον twintone 2 δεν γραφει....τι παιζει για να καταλαβω?ο twintone δεν ειναι class a?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στον koch studiotone combo το thomann στα χαρακτηρηστικα γραφει class a,ενω στον twintone 2 δεν γραφει....τι παιζει για να καταλαβω?ο twintone δεν ειναι class a?

 

Εχεις υποψην σου το οτι το class A δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την ποιοτητα του ενισχυτη, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον ΚΑΝΕΝΑΣ ενισχυτης απο αυτους που ισχυριζονται οτι ειναι class A δεν ειναι,οποτε μη σκας...ισα-ισα μια χαρα ειναι η Class A/B σχεδιαση (βλακας ηταν ο Fender? :),προσωπικα την προτιμω μια και ταλαιπωρει λιγοτερο τις λυχνιες και δινει και καθαροτερο ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ βεβαια δεν ειναι αφου εχει ΔΥΟ EL34 push pul στην εξοδο. Αλλα ουτε ο studiotone ειναι!

 

Υπάρχει πουθενά κανένα schematic τους...; Είναι σίγουρα push-pull; Γιατί αποκλείουμε ότι είναι class A;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ λέτε να ήταν τελικά Class A και να μην το ανακοίνωναν στα specs επειδή το'χουν... κρυφό καμάρι? Η Class A έχει γίνει τέτοιο marketing trick (όπως τα καρπούζια ΑΑΑΑ) που αποκλείεται να συνέβαινε κάτι τέτοιο...

 

Πάντως έχει ορισμένα τονικά χαρακτηριστικά που έτσι και πετύχουν τον σχεδιασμό... τύφλα να'χει και ο ωραιότερος Deluxe Reverb. Προσωπικά, τα καθαρά του Koch Studiotone ακόμη δεν λένε να φύγουν από τη μνήμη μου. Τον έχω πουλήσει εδώ και κανένα οχτάμηνο και είναι σαν να τον ακούω ακόμη... Μακάρι κάποια στιγμή να τον αποκτήσω πάλι. Κι ας μην ξεχνάμε πως αυτές οι ηχητικές μικροϊδιότητες της Class A σε συνδυασμό με τα πλεονεκτήματα της Α/Β δημιούργησαν το Simulclass, το οποίο προσωπικά το βρίσκω ιδέα άξια για Όσκαρ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω πουλήσει εδώ και κανένα οχτάμηνο και είναι σαν να τον ακούω ακόμη... Μακάρι κάποια στιγμή να τον αποκτήσω πάλι.

 

Aπ΄ότι θυμάμαι το πρόβλημα που είχες μαζί του ήταν πως έπαιζες με κάποιον κιθαρίστα που χρησιμοποιούσε ένα θηρίο και δεν έβγαινε αρκετά ο koch. Τότε νομίζω δεν υπήρχε ο 40ρης studiotone, τώρα υπάρχει και σε ΑΒ τεστ που έκανα με αυτον και τον δικό μου 20ρη άκουσα τα υπέροχα καθαρά του koch σε ακόμα πιο μεγάλες εντάσεις (εξωφρενικές βέβαια)! Αν ξαναπας για koch, άκουσε τον 40ρη!

Εγω συνεχίζω να παίζω με το Kochακι και μάλιστα σε πολυμελή μπάντα (με 2 κιθάρες, πνευστά κλπ κλπ) και στο live παιζω στο 3...!

Και για τον φίλο που ρωταει για το class A, αν σου αρέσει το ενισχυτάκι αγόρασε το και μην δίνεις σημασία σε class! Υποτίθεται πως ο studiotone είναι Α (θυμάμαι ένα post του electrictabs που έλεγε πως σε τεστ δικό του διαπίστωσε πως όντως δουλεύει πολυ κοντά σε τάξη Α) και υποτίθεται πως ο twintone δεν είναι ταξη Α.... ε, και?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον studiotone ρώτησα, επειδή they (Koch) DO claim ότι είναι class A στα specs, αλλά ο φίλος Marillion (άμεσα) και ο SF (έμμεσα) ισχυρίζονται ότι δεν είναι.

 

Έχουμε κάποια σοβαρή βάση γι αυτό (schematic etc) ή απλά είναι "word on the street";

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου