Προς το περιεχόμενο

Είναι Class A ο Κοch Twintone?


nickzero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θες πραγματικο class A ενισχυτη θα πας εδω

 

http://www.dc-developments.com/cornell_romany_plus_combo.htm

 

Off topic, αυτό που με ανηχυχεί με το cornell είναι αυτό που γράφει στη σελίδα: "At a maximum of 10 watts, you won't be using it at your local gig"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανένας απο τους 2 Koch δεν είναι class A, τουλάχιστον με την ορολογία που υπάρχει όταν μιλάμε για Hi Fi tube ενισχυτές.

 

Τάξη Α στους ενισχυτές κιθάρας είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, όποιος ενισχυτής φοράει EL84 και δέχεται τάση μεγαλύτερη απο 300V ...αυτοονομάζεται Class A.  ;D

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic, αυτό που με ανηχυχεί με το cornell είναι αυτό που γράφει στη σελίδα: "At a maximum of 10 watts, you won't be using it at your local gig"

 

Single ended λαμπάτος, δλδ μονάχα με μια τελική λυχνία και σε τάξη Α.

 

Για live κάνει αρκεί να περαστεί στη κονσόλα, όπως γίνετε -ευτυχώς- παντού πλέον.

Βέβαια, είμαι σίγουρος ότι εκεί που θα "λάμπει", θα είναι σε χρήση studio και σπίτι.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μου φαινεται οτι αυτη η ιστορια με class a δεν τελειωνει ποτε στο forum!παντως αυτο που ηθελα να πω οτι οτι χθες ηρθα σε τηλεφωνικη επαφη με ντουκα και σε κανα μηνα θα παω να τους δοκιμασω απο κοντα και να φυγω με ενεν απο αυτους ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον studiotone ρώτησα, επειδή they (Koch) DO claim ότι είναι class A στα specs, αλλά ο φίλος Marillion (άμεσα) και ο SF (έμμεσα) ισχυρίζονται ότι δεν είναι.

 

Έχουμε κάποια σοβαρή βάση γι αυτό (schematic etc) ή απλά είναι "word on the street";

 Φιλε Babtua δεν εχω το schematic αλλα εχω κ τους δυο ενισχυτες κ τους εχω ανοιξει ( οχι θα κρατιομουν!! :) ) κ εχω κανει αρκετες μετρησεις σε τασεις κ ρευματα ( παρολη την δυσκολια του pcb. Δεν ηθελα να ξαναμπουμε σε μια συζητηση τι ειναι ταξη Α    γιατι δεν ηταν αυτος ο σκοπος της ερωτησης του φιλου.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για live κάνει αρκεί να περαστεί στη κονσόλα, όπως γίνετε -ευτυχώς- παντού πλέον.

 

Καλά αυτό είναι αυτονόητο, αλλά ένας ενιχυτης κιθάρας εκτός απο οτιδήποτε άλλο, είναι ΚΑΙ μόνιτορ του παιξίματος σου στη σκηνή. Άρα αν δεν έχει αρκετή ένταση (και "σπάνε" τα καθαρά του πριν τον ακούσω σε εντάσεις live) τότε δεν μου κάνει.

(σόρρυ για το off topic αλλά μιας και αναφέραμε τους cornell ήθελα να μάθω καναδυο πράγματα).

Οσο για το τάξη α,β,γ,δ δεν νομίζω πως είναι κάτι που μας αφορά ως κιθαρίστες (τόσο τοουλάχιστον που να αποφασίζουμε αν θα πάρουμε ή όχι ένα μηχάνημα με αυτό το κριτήριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σόρρυ για το off topic αλλά μιας και αναφέραμε τους cornell ήθελα να μάθω καναδυο πράγματα).

 

παρε αυτον ,κανει και για το Μαρακανά! ;D

 

http://www.dc-developments.com/cornell_romany_pro_combo.htm

 

(απο οτι βλεπεις σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ταξη Α,2 6L6 βγαζουν 20 βαττ ,οχι 2 EL84.... ;D)

 

Παντως και ο Κoch βγαζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ class A amps

 

http://www.koch-amps.com/koch/index.php?option=com_content&view=article&id=95&Itemid=36

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ είχα τονίσει και παλαιότερα πως μια από τις πιο συνηθισμένες παρανοήσεις σήμερα είναι το ηχόχρωμα των Vox με τα Celestion bluebells που έχει ταυτιστεί με την Class A, αλλά σε Matchless DC30 και στον Koch Studiotone έχω ακούσει μια "ηχητική υπογραφή" αν θέλετε (στους ΚΑΘΑΡΟΥΣ και όχι overdriven ήχους) που δεν την έχω πετύχει σε άλλους AB. Πολύ θα ήθελα να δω αν θα μπορούσα να την διακρίνω και στον Univalve. Τα "ηχητικά κάλλη" της Class A πολλοί τα ζήλεψαν, δεν σημαίνει όμως απαραίτητα ότι βγαίνουν πχ. μόνο από έναν single ended...

 

Babtua ο Electrictabs μιλάει για 380V DC σε εκείνο το ποστ.  :-\

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου