Προς το περιεχόμενο

Οθόνη και ηχεία


TechnoPrisoner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει κατι που βαζουμε αναμεσα σε οθονη (PC) και ηχεια?

οταν ερχονται κοντα, η οθονη γινεται μωβ και εχω δει οθονες να μενουν για παντα ΜΩΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι θωράκιση στα ηχεία. Αν αποκλείσουμε την προφανή λύση "αγόρασε μαγνητικώς θωρακισμένα ηχεία" ή "αγόρασε LCD οθόνη", η πιο προσιτή λύση είναι να βάλεις κάποιο (χοντρό) φύλλο αλουμινίου ανάμεσα τους. Διάβασε και αυτό το άρθρο.

 

Μπελαλίδικες λύσεις:

 

Υπάρχει και η λύση να ανοίξεις τα ηχεία και να τυλίξεις τους μαγνήτες τους με αλουμίνιο. Επίσης, μπορείς να βάλεις έναν bucking magnet με ανάποδη πόλωση πίσω από το μαγνήτη του ηχείου σου για να ακυρώσεις το πεδίο. Μπορείς ακόμα να αλλάξεις τα ηχεία σου, αν τυχόν έχεις κάνει ιδιοκατασκευή με μαγνητικά θωρακισμένα.

 

Δοκίμασε καταρχήν να τα απομακρύνεις όσο γίνεται και στην ανάγκη ξανα-διαμόρφωσε το χώρο σου ώστε να έχεις απόσταση από την οθόνη σε κάθε ηχείο περίπου 70-80 εκ. Δυστυχώς, ακόμα και αυτή η απόσταση είναι σχετικά μικρή για να μην έχεις παρεμβολές στην οθόνη, αν τη μεγαλώσεις όμως πιθανώς να χαλάσεις την ακουστική σου... Πως είναι ο χώρος σου, τι οθόνη έχεις (ίντσες) και τι ηχεία (και τι διαστάσεις έχουν);

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σύντομη μελέτη, έχω να πω τα παρακάτω: πρώτον, το στοιχείο με το οποίο πρέπει να γίνει η μόνωση (σύμφωνα με το άρθρο στο link που παρέθεσε ο gerasimos) δεν είναι αλλουμίνιο, αλλά νίκελ (κατά 80%). Αυτά είναι δύο διαφορετικά υλικά (και δύο διαφορετικά στοιχεία όπως προκύπτει από τη μελέτη του περιοδικού πίνακα http://chemlab.pc.maricopa.edu/periodic/styles.html, καθώς το ένα έχει σύμβολο Al ενώ το άλλο έχει σύμβολο Ni).

 

Δευτερον, εγώ θα απέδιδα το πρόβλημα, όχι σε ανεπαρκή μόνωση των ηχείων (τα οποία άλλωστε δεν έχουν κανένα κατασκευαστικό λόγο να είναι μονωμένα, αφού το μαγνητικό πεδίο δεν φέρεται ως επικίνδυνο για τον άνθρωπο) αλλά σε ανεπαρκή μόνωση της οθόνης. Πράγματι, πολλές φθηνές οθόνες, από αυτές που έχουν πουληθεί με τα τσουβάλια στην ελληνική αγορά, έχουν σημαντικό πρόβλημα μόνωσης. Αυτό φαίνεται σαν μωβ (ή βυσινί ή πράσινο) όταν πλησιάζεις κοντά ένα ηχείο ή ηχειάκι, αλλά το πραγματικό τους πρόβλημα είναι δυστυχώς αόρατο και αφορά στο ότι παρέχουν ελλειπή προστασία στον χειριστή τους από τις επικίνδυνες ακτινοβολίες που εκπέμπουν οι ίδιες οι συσκευές.

 

Αν η οθόνη δεν είναι επώνυμη, τότε προτείνω την άμεση αντικατάστασή της με μία TFT οθόνη. Αν είναι επώνυμη ή/και ακριβή, εγώ προσωπικά θα διαμαρτυρόμουν στον αντιπρόσωπο και θα απαιτούσα service ή αντικατάστασή της. Μερικές ακριβές και μεγαλούτσικες οθόνες που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν είχαν κανένα τέτοιο πρόβλημα (από εκείνες που θεωρούνται επαγγελματικές).

 

Δυστυχώς, παρ' ότι ρώτησα διαφορους φίλους, δεν μπόρεσα να βρω (ακόμη) πληροφορίες για το που μπορεί να βρεθεί τέτοιο υλικό στην ελλάδα, παρ' ότι είναι σίγουρα διαθέσιμο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω γερασιμε και Wow!.

εχω 21" ΝΟΚΙΑ CRT μαουνα.

ηχεια ALESIS M1.

οντως χαλαει η ακουστικη του χωρου οταν "ανοιγω" την αποσταση των ηχειων απο την οθονη.οποτε μαλλον tft προβλεπω.δε με αρεσουν ομως αυτες οι tft...αλλα τι να κανω?

 

σχετικα για αλουμινια κτλ...πολυ αντιαισθητικη λυση μου φενεται.

 

Αν είναι επώνυμη ή/και ακριβή, εγώ προσωπικά θα διαμαρτυρόμουν στον αντιπρόσωπο και θα απαιτούσα service ή αντικατάστασή της.

να παρω τη NOKIA μου προτεινεις?κατι μου λεει οτι δε θα ενδιαφερθουν και ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παρω τη NOKIA μου προτεινεις?κατι μου λεει οτι δε θα ενδιαφερθουν και ιδιαιτερα.

 

Ναι, έχεις δίκιο. Αλλά τι σε χαλάει στις TFT? Αφού έχεις δώσει λεφτά για να πάρεις 21 ιντσών παραδοσιακή οθόνη, σίγουρα μπορείς να αντέξεις το κόστος μίας πολύ καλής 19άρας TFT. Πιάνουν λιγότερο χώρο, δεν έχουν ακτινοβολία, είναι ευκρινέστερες.. μόνο καλά έχω να πω...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερον' date=' εγώ θα απέδιδα το πρόβλημα, όχι σε ανεπαρκή μόνωση των ηχείων (τα οποία άλλωστε δεν έχουν κανένα κατασκευαστικό λόγο να είναι μονωμένα, αφού το μαγνητικό πεδίο δεν φέρεται ως επικίνδυνο για τον άνθρωπο) αλλά σε ανεπαρκή μόνωση της οθόνης. [/quote']

 

Η οθόνη δεν έχει κανέναν λόγο να είναι θωρακισμένη. Είναι απόλυτα φυσιολογικό ο καθοδικός σωλήνας της οθόνης να επηρρεάζεται από τα μαγνητικά πεδία του ηχείου. Αν έχεις υπόψη σου κάποια οθόνη CRT που δεν παραμορφώνει δίπλα σε μαγνητικώς αθωράκιστα ηχεία, θα ήθελα να το μάθω.

 

¶ρα, δεν υπάρχει θέμα ότι η οθόνη ή τα ηχεία που έχει είναι "προβληματικά". Είναι φυσιολογικά.

 

Τα ηχεία έχουν από τη φύση τους μαγνητικά πεδιά, όμως όλα τα καινούργια (ειδικά τα μόνιτορ ή όσα προορίζονται για home cinema) έχουν θωράκιση.

 

TechnoPrisoner, δοκίμασε να βάλεις ένα rack (αν έχεις) (αλουμίνιο - δε νομίζω να βγαίνουν rack σε νίκελ) ανάμεσα στο ένα ηχείο και την οθόνη να δεις αν κόβει καθόλου.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, συμφωνώ ότι το πρόβλημα της θωράκισης πρέπει να προσεγγίζεται σωστά και από τον κατασκευαστή των ηχείων και από τον κατασκευαστή της οθόνης. Αλλά σίγουρα θα έχεις προσέξει ότι η ποιότητα της θωράκισης είναι κατώτερη στα φθηνά και ανώνυμα μοντέλα (οθονών και ηχείων). Επίσης, επαναλαμβάνω, τα μαγνητικά πεδία δεν φέρονται ως επικίνδυνα για την υγεία μας - αυτό δεν ισχύει για τις ακτινοβολίες της οθόνης, άρα σαν χειριστής περιμένω πρώτα από την οθόνη μου να είναι σωστά θωρακισμένη και μετά από τα ηχεία μου. Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή σου γράφω από μία οθόνη που δεν έχει ηχεία κοντά της -παρακαλώ όμως να είναι σωστά θωρακισμένη παρότι δεν βλέπω πουθενά μωβ - αλλιώς σύντομα (σχετικά) θα ακούσετε τα χαμπέρια μου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και κάτι ακόμη που το περάσαμε στο ντούκου. Ποια είναι αυτά τα ηχεία που θέλει κανείς να τα τοποθετεί δίπλα-δίπλα στην οθόνη? Μία τυπική οθόνη έχει πλάτος 40-60 εκατοστά. Ποια είναι αυτά τα ηχεία που τα θέλει κανείς να έχουν αυτή την απόσταση μεταξύ τους και παράλληλα να ακούει σωστα? Μήπως μιλάμε για multimedia ηχειάκια ηλεκτρονικού υπολογιστή? Εγώ έχω τα δικά μου (M-Audio Studiophile SP-5B) σε απόσταση ενός μέτρου εκατέρωθεν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης' date=' επαναλαμβάνω, τα μαγνητικά πεδία δεν φέρονται ως επικίνδυνα για την υγεία μας - αυτό δεν ισχύει για τις ακτινοβολίες της οθόνης, άρα σαν χειριστής περιμένω πρώτα από την οθόνη μου να είναι σωστά θωρακισμένη και μετά από τα ηχεία μου.[/quote']

 

Για να μη μπερδευόμαστε: άλλο η ακτινοβολία UV κλπ της οθόνης και άλλο η μαγνητική θωράκιση της καθοδικής της λυχνίας. Η ακτινοβολία όντως βλάπτει την υγεία μας. Όμως, ο καθοδικός σωλήνας δεν έχει σχέση με αυτό. Ό καθοδικός σωλήνας επηρρεάζεται από μαγνητικά πεδία, καθώς τα μαγνητικά πεδία αλλάζουν την πόλωση του με αποτέλεσμα τα φωτόνια που εκπέμπει προς το "γυαλί" να αλλάζουν πορεία και να κινούνται ακαθόριστα, εξ'ου και το μωβ χρώμα. Αυτό όμως δεν είναι ανθυγιεινό. ¶ρα, η οθόνη δεν έχει καταρχήν κανένα λόγω να θωρακιστεί ώστε να μην δέχεται παρεμβολές από μαγνητικά πεδία. Οι LCD οθόνες από την άλλη δεν έχουν καθοδική λυχνία που ελέγχεται με μαγνητικό πεδίο και άρα δεν επηρρεάζεται.

 

Σχετικά με τις αποστάσεις:

 

Το πόσο επηρρεάζει το μαγνητικό πεδίο ενός αθωράκιστου ηχείου μία οθόνη εξαρτάται άμεσα από το μέγεθος του μαγνήτη που έχει το ηχείο. Τυπικά, απαιτείται μία απόσταση περίπου 1 μέτρο για να μην έχεις παρεμβολές. Αυτό είναι λίγο "κακό" σε "μόνιτορ" ηχεία, καθώς αν το πλάτος της οθόνης σου είναι 50 εκατοστά, τότε τα ηχεία πρέπει να μπούνε σε απόσταση 2,5 μέτρων...τα νούμερα όμως είναι λίγο σχετικά όπως είπα.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου