Προς το περιεχόμενο

TS9 vs. TS808 Μύθος ή πραγματικότητα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά είναι διαφορετικά? Είναι το ένα καλύτερο από το άλλο? Ακούγονται αλλιώς?

 

Το σίγουρο είναι ο,τι η telecaster δεν πιστεύω ότι είναι ιδανικό όργανο για τετοιου ίδους πεταλια.Και εμένα μου αρεσει η tele αλλα για ts τωρα δεν νομιζω οτι είναι ότι καλυτερο.

 

Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα καθώς παίζει ρόλο η κιθάρα που χρησιμοποιεί ο καθένας,οι μαγνήτες οι κεφαλές,οι ενισχυτές κ.α.Σίγουρα το ενα πετάλι εχει πιο πολλες δυνατοτητες από το άλλο.Μετά όμως παίζει ρόλο και οι απαιτήσεις που εχει ο εκάστοτε μουσικός.Πολυ ενδιαφερον το θέμα  που ανοιξες πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στη κατοχή μου 2 original TS (9 & 10). Πρόσφατα πούλησα το 808 & ένα άλλο TS-9 το έδωσα στον συμπαίκτη μου (και τα 2 original).

Σε διαβεβαιώ ότι και τα 4 έχουν διαφορετικό ήχο.

Αυτά που κράτησα το ένα το έχω στη strat πεταλιέρα και το TS-10 στη Les.

;)

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το σίγουρο είναι ο,τι η telecaster δεν πιστεύω ότι είναι ιδανικό όργανο για τετοιου ίδους πεταλια.

 

Μια χαρά είναι, ίσα ίσα με single coil θα ακουστούν καλύτερα οι όποιες διαφορές στα πετάλια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι, ίσα ίσα με single coil θα ακουστούν καλύτερα οι όποιες διαφορές στα πετάλια.

Ναι απλά παρα είναι ΒΡΩΜΙΚΟ σαν πεταλι για tele.Προσωπική μου αποψη αυτη.Δεκτή και η δική σου harilatron εννοείται.

Σε μια Gibson το πολύ στρατ θα το προτιμούσα.

Ίσως επειδή εχω συνδυασει την tele με άλλου είδους ακουσματα.Είναι δικό μου κόλλημα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο δεν άκουσα κάποια διαφορά πάντως  ;)

 

Αν περιμένεις να ακούσεις διαφορές και να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα από βιντεάκια στο youtube κάηκες... Εχεις δοκιμάσει και τα δύο με ακριβώς το ίδιο setup?

 

 

Σε διαβεβαιώ ότι και τα 4 έχουν διαφορετικό ήχο.

Αυτά που κράτησα το ένα το έχω στη strat πεταλιέρα και το TS-10 στη Les.

;)

 

Συμφωνώ απολύτως. Είχα και TS808 και TS9 (original και τα δύο) και ναι έχουν διαφορές. Για το TS10 δεν γνωρίζω, δεν το είχα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά έχουν; ΝΑΙ

Είναι μεγάλη; Σίγουρα όχι.

 

Προτιμώ το ts 808, γιατί είναι λίγο πιο ΄καθαρό΄ και είναι λιγότερο harsh στις στις πιο ακραίες ρυθμίσεις. Πλέον παίζω με το ts mini και το maxon od808.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που συγκρινα το TS 808 φιλου με το δικο μου κλωνο Joyo Overdrive στα 29ευρω, σε εναν Fender Hot Rod Deluxe, η διαφορα ηταν ελαχιστη και καταφεραμε να match-αρουμε τον ηχο με ενα δυο μικρα tweekings στις ρυθμισεις. Δηλ, ναι στις 12ωρα τα tone ειχαν μια ελαχιστη  διαφορα, που ομως με ενα ελαχιστο κλικ, βρεθηκαν στα ιδια.

Και παλι, καθως καναμε A-B τεστ.

 

Αλλιως στην προβα, δεν καταλαβαμε διαφορα. Και μου μεινανε στην τσεπη τα 200 παραπανω ευρα για αλλες μουσικες αγορες  ;)

 

(πριν αρχισει ο Πολεμος των Κλωνων!!"  ;D )

 

SKU190793-2.jpg

 

500?cb=20101007113139

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου