Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ηλεκτρικής Κιθάρας


jimaras0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα απ'όλα χάρομαι που είμαι μέλος σε ένα τόσο καλό σίτε σαν και αυτό. Ονομάζομαι Δημήτρης.

Κάτι με έχει πιάσει εδώ και καιρό και θέλω να κατασκευάσω μία ηλεκτρική κιθάρα. Και υπάρχουν κάποια ζητήματα που θα μου χρειαζόταν αρκετή βοήθεια.

Αρχίκα, όντας κάτοχος ενός ξυλουργείου που είναι του παππού μου, μπορώ να πω πως είμαι αρκετά εξοικειωμένος με τα ξύλα. Μπορώ να πώ οτί έχω αρκετές γνώσεις πάνω στο κόψιμο, κολλημα των ξυλων κτλ. Δεν είναι κύρια δουλεία μου, το κάνω απλα σαν χόμπι. Αλλα, έχω τα απαρραιτητα εργαλεία (η κάποια απο τα απαρραιτητα) που θα χρειαστούν σε αυτή την δουλειά.

Γνωρίζω οτι η κατασκευη ηλεκτρικής κιθάρας είναι μια αρκετά δύσκολη δουλεία και απαιτει πολύ χρόνο, σωστές γνώσεις και χρήμα. Σχετικά με τον χρονο, δεν έχω κανένα προβλημα, λόγο υψηλού φόρτου εργασίας, δεν με ενδιαφέρει αν θα τελείωσει η κατασκευή το καλοκαίρι. Οσον αφόρα τις γνώσεις, θα πω οτί έχω ενα αρκετό κένο, μιας και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαιτερα. Εχω διαβάσει αρκετά βιβλία σχετικά με την κατασκευή (όπως το  Building Electric Guitars του Martin Koch, όπως επίσης και πολλά άρθρα μέσω του ιντερνετ. Σχετικά με το χρήμα, για αρχή, σαν πρώτη κατασκευή δεν θα ήθελα να χαλάσω πολλά λεφτα, γιατι θέλω να δω πως θα βγεί και έπειτα αν καταφέρω κάτι καλο, θα κατασκευάσω κατι πολυ αξιολογο.

Το σώμα της κιθάρας είναι στο στύλ του Rg της Ibanez, μόνο που θα έχει τρείς μονους χωρίς pickguard (και αυτό λόγο του ότι είμαι κατοχος 3 signle coil απο squier bullet strat, οχι και η καλύτερη επιλογή αλλα ικανοποιητικό για τώρα)

Εχω τα σχέδια για αυτό το project. Απο ξύλο, δεν έχω σκεφτεί ακομα τη να επιλέξω, αρχικα θα το φτίαξω με κάτι παλιοξυλα που έχω, να δώ πως βγαινει το σχεδιο, γιατι θέλω να πειραματιστώ στο top carving. Και έπειτα θα το φτίαξω μάλλον απο μαόνι, με κελεμπέκι για καπάκι.

Αυτο που με απασχολεί αρχικα είναι η κατασκευή του μπράτσου, και μάλιστα η τοποθέτηση των τάστων. Το μπράτσο θα κατασκευασχθέι με πλατος στο πρώτο τάστο 43mm και στο τελευταίο με 52mm . Θα είναι 25.5 scale με 24 τάστα. Αρχικά μπορείτε να μου πείτε απο που μπορώ να προμηθευτώ τα τάστα, απο ελλάδα καλύτερα για πιο οικονομικα, γιατι απο εξωτερικα πχ stewmac θελω 20 ευρω μεταφορικά.

Επειτα σχετικά με τα ηλεκτρικά, στην κιθάρα θα βάλω ενα ποτενσιόμετρο για volume και ένα για tone, καθώς επίσης και 3 on/off switches για τον κάθε μαγνήτη αντίστοιχα. Σχετικα με τα pots, θα είναι 250κ το καθένα, γιατί απ'οτι έχω διαβάσει αυτά είναι για τους single. Αυτο που δεν ξέρω είναι πως είδα οτι τα pots είναι τα A250k και τα B250k και δεν ξέρω ποια κάνουν καλύτερα για αυτό που τα θέλω. Επίσης θέλω ειδικά on/off switch? Λογο του οτι η γέφυρα θα είναι ή tune-o-matic με string-thru ή hardtail δεν ξέρω που θα κάνω γείωση τα ηλεκτρολογικά.

Τέλος μπορείται να μου προτείνεται απο που να πάρω την γέφρα και τα κλειδιά? Θέλοντας να κρατήσω χαμηλά το κόστος σκέφτηκα να τα προμηθευτω μέσω e-bay απο κατι κινεζικα που βρηκα. Τονίζω πάλι πως αυτό είναι ένα απλό πρωτο project και αν πετυχει τοτε θα φτιαξω κάτι ποιο ακριβό. Σόρυ αν σας κουρασα με το μεγάλο κείμενο.

 

 

 

PS. Επειδη το μπράτσο της κιθάρας με ενδιαφερει ποιο πολυ, μιας και θέλω να αλλάξψ μιας κιθάρας μου, ασχετα απο το project αυτό, με ενδιαφέρει να είναι καλα τα τάστα απο ποιότητα, για αυτό δεν παίρνω και κινεζικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλωσόρισες!

 

Καταρχάς καλή επιτυχία προκαταβολικά!

 

Καταδεύτερον, από τις ερωτήσεις σου, έχεις πολύ διάβασμα και δρόμο μπροστά σου και δε το λέω για να σε αποθαρρύνω, κάθε άλλο.

 

Μη σκέφτεσαι τα... 20 ευρώ για τα μεταφορικά του Stewmac, αλλά τα 500-600 ευρώ που θα χρειαστείς για εξειδικευμένα εργαλεία.... από το Stewmac! Για παράδειγμα πως σκέφτεσαι να περάσεις τα τάστα; Πως θα τα λιμάρεις; Πως θα κόψεις το nut; Που θα βρεις τα διάφορα μέρη hardware που θα χρειαστείς;

 

Τα ηλεκτρικά και τις λεπτομέρειες άστα για το τέλος γιατί είναι αστεία μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα. Επίσης, πέραν της εμπειρίας που μπορεί να έχεις στα ξύλα, το θέμα του φινιρίσματος μουσικών οργάνων, κάπως διαφέρει από αυτό των επίπλων  ;).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Το ξέρω πως έχω πολλά ακομα να μάθω, για αυτό και δεν βιάζομαι στην κατασκευή και προσπαθώ μέσω βιντεο και βιβλίων και άρθρων να μάθω όσο περισσοτερα μπορώ.

Στο ξυλουργείο έχω μεγάλη "γκάμα" απο πολλών ειδών προιόνια σχετικά με το κόψιμο των τάστων. Καθως επίσης και λίμες. Σχετικά με το Nut, θα κάνω μια προσπάθεια να το φτιάξω, αλλά αν δεν τα καταφέρω, για να μην έχω και προβληματα με buzzing και intonation θα το αγοράσω έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Το ξέρω πως έχω πολλά ακομα να μάθω, για αυτό και δεν βιάζομαι στην κατασκευή και προσπαθώ μέσω βιντεο και βιβλίων και άρθρων να μάθω όσο περισσοτερα μπορώ.

Στο ξυλουργείο έχω μεγάλη "γκάμα" απο πολλών ειδών προιόνια σχετικά με το κόψιμο των τάστων. Καθως επίσης και λίμες. Σχετικά με το Nut, θα κάνω μια προσπάθεια να το φτιάξω, αλλά αν δεν τα καταφέρω, για να μην έχω και προβληματα με buzzing και intonation θα το αγοράσω έτοιμο.

 

Δεν είπα πως θα κόψεις στην ταστιέρα τις θέσεις τα τάστα, αλλά πως θα τα τοποθετήσεις. Έχεις πρέσσα; Και μετά πως θα κάνεις fret leveling/dressing?

 

Δεν είναι μόνο το nut, πολλά πρέπει να προμηθευτείς, γι'αυτό σου λέω τα 20 ευρώ μεταφορικά από τον Stewmac είναι ανέκδοτο.

 

Ρίξε μια ματιά στο θέμα για το Les Paul Special Project:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188635.0

 

για να πάρεις μια ιδέα από τα εργαλεία και τις τεχνικές που χρησιμοποίησε ο άνθρωπΑς.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβάσει όλο το θέμα, και το βρήκα αρκετα ενημερωτικό. Σχετικα με την τοποθετηση των τάστων θα το κάνω παραδοσια με σφυρι με πλαστικο κεφάλι. Οσον αφορα το fret leveling δεν το έχω σκεφτεί ακόμα, αλλά έχω βρεί στο internet διάφορα DIY που μπορούν να με βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και ελπιζω να γουσταρεις τι φαση στο τελος και να συνεχισης ,γιατι την πρωτη φορα ισως να μην σου βγει οπως το φανταζεσαι !

εγω προτεινω για αρχη να βρεις ενα καλουτσικο πακετο προκατασκευασμενης κιθαρας ,σε κοματια δηλ .αβαφα ,ετοιμα γεια μονταρισμα ,χρωμα ,και ηλεκτρικα.

κανε κατι τετοιο πρωτα γεια να καταλαβεις και καλυτερα πως παει το.....πραγμα.

η ενναλακτικα βρες μια φθηνιαρα κιθαρα ,ξεβαψε, και προσπαθησε να την αναβαθμισεις,

πιστεψε με θα αποκτησεις καλη γνωση και εμπειρια ,για το πως και γιατι στην κατασκευη ,αργοτερα μιας καλης χειροποιητης,

εξαλλου και αυτο ειναι απολυτα διασκεδαστικο!

custom λοιπον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν αυτό με το κίτ, είχα βρει ένα απο thommann για αρχη. Και μάλλον θα το αγοράσω για να αρχίσω. Απλα και απο εκεί δεν βγαίνει και κανένα τρελό όργανο για αυτό σκεφτόμουν να φτιαξω κατευθειαν κατι απλό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κολλας στην ποιοτητα του οργανου πρωτη φορα ειναι ,σκεψου να βρεις ξυλα καλα να τα ακριβοπληρωσεις και να γινει μα.....κια και να τα κλαις και τα λεφτα και τον κοπο σου.

κοιτα αν βαλεις καλα ηλεκτρικα ,μαγνητες κτλ..μην νομιζεις οτι θα παιζει ασχημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με ξύλα, έχω ολόκληρη αποθήκη και δεν προκειται να ξοδέψω καθόλου χρήματα. όντως, όσον αφορα τα ηλεκτρικά της κιθάρας, θα επιλέξω ότι καλύτερο μπορώ. Και με τον καιρό μαθαίνω και βελτιώνομαι  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με ξύλα, έχω ολόκληρη αποθήκη

 

Τι ακριβώς εννοείς με αυτό;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου