Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster Classic Vibe (2019)


Fader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Θα το πάω λίγο συντηρητικά αλλά πριν αλλάξεις μαγνήτες κάνε ένα upgrade στα ηλεκτρικά σου, με ποιοτικότερα pots/καλωδιώσεις.

Και πάλι σε συντηρητικό μοτίβο θα πήγαινα σε ένα ωραίο jazzmaster set (Fender vintage) ή αν θέλεις παραπάνω ψωμί το πολύ κανα quarterpound της Seymour Duncan. Aυτό το JB/Jazz σετ αν και ποτέ δεν το συμπάθησα ( για την ακρίβεια δεν μου αρέσει καθόλου...😬) μάλλον ταιριάζει λίγο καλύτερα σε λεσπολοειδή. Αν έχεις budget, πας σε ένα σετάκι Fralin που είναι εγγύηση. H πρώτη Jazzmaster πάει στοκ. Στη δεύτερη κάνεις ό,τι θες.
 


 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτοί φαίνονται καλή περίπτωση νομίζω, και είναι απλή αντικατάσταση χωρίς επεμβάσεις στο pickguard:

https://www.creamery-pickups.co.uk/custom-handwound-pickups-from-the-creamery/vintage-custom-jazzmaster-replacement-pickups.html#JAZZMASTERWIDERANGE

 

Οι wide range δεν είναι και super distortion βέβαια, αλλά θα πλησιάζουν περισσότερο νομίζω σε ήχο humbucker από Fender vintage ή v-mod...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα τους widerange, ή κατι σε paf/p90.

Ο λογος ειναι οτι με high output μαγνητες δεν θα μου αρεσε καθολου η παραμορφωση του ηχου. Δεν θα ειχε την καθαροτητα και λεπτομερεια σε καθε νοτα, που εχουν οι low output/vintage μαγνητες, και ειδικα οι μονοι.

 

Με τα καταλληλα πεταλια βγαζεις οτι παραμορφωση θες, με οποιονδηποτε μαγνητη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, gkourmoul1 said:

Θα προτιμουσα τους widerange, ή κατι σε paf/p90.

Ο λογος ειναι οτι με high output μαγνητες δεν θα μου αρεσε καθολου η παραμορφωση του ηχου. Δεν θα ειχε την καθαροτητα και λεπτομερεια σε καθε νοτα, που εχουν οι low output/vintage μαγνητες, και ειδικα οι μονοι.

 

Με τα καταλληλα πεταλια βγαζεις οτι παραμορφωση θες, με οποιονδηποτε μαγνητη.

 

Με βλέπω μάλλον να πηγαίνω στους παραπάνω Extra Width Jazzmaster pickups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου