Προς το περιεχόμενο

Πολλά ηχεία σε ένα ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Επειδη πρωτη φορα κανω ποστ στο site, ελπιζο να εκανα ποστ εκει που επρεπε για το προβλημα μου.

 

Λοιπον, επειδη σκοπευω να κανω ενα παρτυ αυτες τις μερες θα ηθελα μια βοηθεια.

Εχω ενα Sansui compact disk player CD-210 και ενα Sansui integrated amplifier linear & DD/DC AU-D5, 250 watt (τα γραφω οπως τα διαβασα απο τις συσκευες γιατι δεν καταλαβω και πολυ απο αυτα ::) )

 

Εχω ηδη 2 μεγαφωνα ενωμενα πανω και θα ηθελα να ξερω αν μπορω να ενοσω κι αλλα χωρις να μου δημιουργηθουν προβληματα με τον ηχο ή τις συσκευες.

 

Επισης την τελευτεα φορα που τα χρησιμοποιησα για πολλη ωρα (2-3 ωρες) υπερθερμανθηκαν και σταματησαν να παιζουν. Μπορω να κανω κατι γι' αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης την τελευτεα φορα που τα χρησιμοποιησα για πολλη ωρα (2-3 ωρες) υπερθερμανθηκαν και σταματησαν να παιζουν. Μπορω να κανω κατι γι' αυτο?

 

γεια χαρα!  έναν ανεμιστήρα ίσως? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης την τελευτεα φορα που τα χρησιμοποιησα για πολλη ωρα (2-3 ωρες) υπερθερμανθηκαν και σταματησαν να παιζουν. Μπορω να κανω κατι γι' αυτο?

 

γεια χαρα!  έναν ανεμιστήρα ίσως? 

 

 

 

ναι, αυτο εκανα και την τελευταια φορα αλλα επειδη οπως ειπα δεν καταλαβω και πολυ απο αυτα. δεν ειμουν σιγουρος αν ετσι επρεπε να κανω ::)

 

thnx παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οταν βάζεις 2 σετ μεγάφωνα των 8Ω παράλληλα, το αποτέλεσμα είναι 4Ω αντίσταση στον ενισχυτή.

Θα παίζει πιό δυνατά δηλαδή αλλά ο ενισχυτής είναι φτιαγμένος για φορτίο 8.

Επίσης αν παίζεις "τέρμα" τότε καλά σου κάνει και σβήνει.

Και θα σου σβήνει... Δεν είναι αυτοί οι ενισχυτές (hi-fi) για τέτοια πράγματα.

Θα τον κάψεις.

Και πρώτα θα κάψεις τα ηχεία από τους ψαλιδισμούς. (παραμόρφωση)

Αλλά όπως λέει ο NicolasAth72 βάλε ένα ανεμιστήρα.

Ισως κάποιος ποιο... ηλεκτρονικός ή σχετικός με τη φυσική να το εξηγήσει καλύτερα, γιατί είμαι γέρος και ξεχνώ.

 

ΥΓ - Πως σού 'ρθε να γράψεις στο Noiz;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Επειδη πρωτη φορα κανω ποστ στο site, ελπιζο να εκανα ποστ εκει που επρεπε για το προβλημα μου.

 

Ε, όχι και "ελπίζο"...

 

Από τη στιγμή που επισήμανα αυτό, βέβαια, δεν θα μπορούσα να μην επισημάνω και αυτό...

Ισως κάποιος ποιο... ηλεκτρονικός ή σχετικός με τη φυσική να το εξηγήσει καλύτερα, γιατί είμαι γέρος και ξεχνώ.

 

Συγγνώμη άμα γίνομαι σπαστικός, αλλά χτυπάει άσκημα στο μάτι... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όχι και "ελπίζο"...

 

:o :o

 

Το θαυμαστικό ξέχασες, στο τέλος της πρότασης, καθώς δηλώνεις έκπληξη και άρα θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να.......  ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει με τη φιλολογική ανάλυση?  Βγάλατε πόρισμα? :D

 

@SP7, όπως είπε και ο yameth, αν ο ενισχυτής σου δεν είναι φτιαγμένος για να "αντιμετωπίζει" το χαμηλό φορτίο που αντιπροσωπεύου τα παράλληλα ηχείς, κινδυνεύει τόσο αυτός όσο και τα ηχεία.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στο εξής όταν θα γίνονται άσκοπες παρμβάσεις για να πει ο καθενας τη μπαρούφα του που είναι ασχετη με το θεμα, ή να κάνει τον εξυπνάκια, θα σβήνονται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου