Προς το περιεχόμενο

new wave - post punk


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον τελευταιο καιρο ενδιαφερομαι να βρω και να ακουσω συγκροτηματα του συγκεκριμενου ειδους.

 

περα απο sunnyboys, radio birdman και joy division(απο τις αγαπημενες μου μπαντες), δεν εχω επαφη με το συγκεκριμενο κομματι της μουσικης.

 

περιμενω, ιδιαιτερα απο τις παλιες καραβανες, προτασεις :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γουστάρεις τον ήχο αυτό, θα σου αρέσουν σίγουρα οι Sad Lovers And Giants!! Φοβερό γκρούπ με απίστευτες συνθέσεις και πολύ καλή αίσθηση της μελωδίας! (πώς τα λέω ο άτιμος)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Μιχάλη προτείνω κυρίως Interpol και Editors που έφεραν αυτό τον ήχο στην εποχή μας και με πολύ ωραίο τρόπο μάλιστα!!! Ψάξε βρες και b-sides και διασκευές κομματιών από αυτά τα group και σου εγγυώμαι μια super μουσική εμπειρία. ¶λλα καλά groups με παρεμφερή ήχο είναι: Stellastarr, Radio 4, The Departure, Film School...

 

Aπό εκεί και έπειτα προτείνω από παλιές καραβάνες: Echo & The Bunnymen, Cabaret Voltaire, Art Of Noise, Wire, Throbbing Gristle, Cocteau Twins, Durutti Column, Japan, New Model Army, Swans...

 

Νομίζω είναι καλά αυτά τα ονόματα για να ξεκινήσεις το ψάξιμο... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :wink:

 

περιμενω και αλλες προτασεις :D

 

 

υ.γ.1. εχει ακουστα κανεις τους Noise Promotion Company?? ηταν η μπαντα των αφων Αποστολακη(blues wire, θ παπακωνσταντινου κλπ) στα μεσα των 80's αν δεν κανω λαθος. ακουσα ενα κομματι και ξετρελλαθηκα. ακριβως στο ειδος που ψαχνω αυτη τη στιγμη..

 

η προηγουμενη ερευνα του noiz απεδειξε οτι στις αρχες των 80's πολλοι απο εδω μεσα ηταν εφηβοι..που ειναι αυτοι λοιπον να μου ανοιξουν τα ματια???? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πολύ να σε βοηθήσω αλλά (για να είμαι ειλικρινής) δεν έχω καταλάβει τι ψάχνεις. Σα να μην έφτανε αυτό, δεν μπορώ να δω και τι κοινό έχουν μεταξύ τους οι προτάσεις που σου κάνανε τα άλλα παιδιά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πολύ να σε βοηθήσω αλλά (για να είμαι ειλικρινής) δεν έχω καταλάβει τι ψάχνεις. Σα να μην έφτανε αυτό' date=' δεν μπορώ να δω και τι κοινό έχουν μεταξύ τους οι προτάσεις που σου κάνανε τα άλλα παιδιά.[/quote']

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Post-punk

 

 

με λιγα λογια επειδει το πολυ radiohead/mogwai/nick cave/tindersticks/portishead κανει κακο καμια φορα και προκαλει και τασεις μανιοκαταθλιψης, ψαχνομαι την τελευταια περιοδο στο κινημα του μετα punk... :lol: μουσικη αμεση γεματη ενεργεια, που βασει αυτης εχουν αρχισει τωρα τελευταια να παρουσιαζονται πολλα κακεκτυπα..εγω ομως ψαχνω τα πρωτοτυπα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε λοιπόν (όλοι από τη λίστα του Wikipedia)

 

Πολύ μπροστά από την εποχή τους:

- Julian Cope

- Foetus

 

Πανκοπαραλειπόμενα:

- Zounds

- Killing Joke

- Gang Of Four

 

Ψαγμένοι:

- Clock DVA

- The Dancing Did

- Eyeless In Gaza

- The Fall

- The Raincoats

 

Γουστάρανε και μαύρη μουσική:

- Shriekback

- A Certain Ratio

- Wah!

 

Πείραμα (που ακουγότανε):

- Magazine

- Tuxedomoon

 

Πείραμα (που σχεδόν δεν ακουγότανε):

- This Heat

- Cabaret Voltaire

- Einstürzende Neubauten

 

Είχαν ανακαλύψει τα synths:

- Deutsch Amerikanische Freundschaft

- Devo

 

Μαυρίλα και Πόνος:

- Coil

- The Sound

- Swans

- Theatre of Hate

 

Μελωδίλα:

- Fischer-Z

- This Mortal Coil

 

Αμερικάνοι:

- The Gun Club

- Husker Du

- Meat Puppets

- Pere Ubu

 

Πάντως (και το λέω ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ) αν στηρίζεσαι στο ότι θα ακούσεις αυτούς για να ευθυμήσεις, την έκατσες τη βάρκα. Εγώ αυτά άκουγα και έχω γίνει τόσο χάλια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε υπερευχαριστω :wink:

 

αλλο να διαβαζεις απο την λιστα του wikipedia και αλλο να περιλαμβανεται στα γραφομενα και αποψη οπως εκανες εσυ στο post σου :wink:

 

 

και παλι ευχαριστω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου