Προς το περιεχόμενο

Warwick Take 12.1 και Bass Driver Di Programmable


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, λοιπόν αφού βρήκαμε ένα χώρο 18 περίπου τετραγωνικά στήσαμε όργανα αλλά δεν έχω ενισχυτή μπάσου. κάτω από τα 300€ βρήκα τον warwick take 12.1 αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αρκετός με δεδομένου ότι ο ντράμερ είναι νορμάλ στα χτυπήματά του. επίσης θα γίνει ηχογράφηση αλλά το line out του warwick είναι ικανοποιητικό; το Bass Driver που ήδη έχω είναι απίστευτο αλλά τα οικονομικά είναι στενά οπότε μπορεί να παραχωρηθεί αν ο ενισχυτής με καλύπτει και στην ηχογράφηση. όποιος ξέρει κάτι και μπορεί να βοηθήσει thanks προκαταβολικώς! ;D

 

 

επίσης το bass driver λέτε να συνεργάζεται αρμονικά με τον εν λόγω ενισχυτή; και αν το συνδέσω το βάζω σε λούπα ή direct?

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θέλεις έναν ενισχυτή με κάτω από 300 ευρώ, σωστά? Ή σου αρέσει κιόλας αυτός ο warwick? Να ξέρεις ότι με 80 watt δεν θα ακούγεσαι αν ο κιθαρίστας σου αποφασίσει να παίξει πάνω από το 3!!!Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα (αφού προφανώς θα πας για combo) να πας ή για αυτό

http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl3000a_ultrabass.htm

ή αν δεν θες το behringer (που πραγματικά δεν βρίσκω το λόγο αν είναι ανάγκη να παίξετε και αυτό θα σε καλύπτει ικανοποιητικά) μπορείς να δεις αυτό:

http://www.thomann.de/gr/laney_rb5_richter_bass.htm

κάνει 311 ρε παιδί μου αλλά γλυτώνεις τα μεταφορικά οπότε είσαι κομπλέ!!!μία η άλλη σου έρχεται!! Το driver εγώ θα σου πρότεινα να το βάλεις σε λούπα και όχι direct αλλά αυτό είναι δικιά μου γνώμη...

Μία άλλη λύση τώρα πιο ακριβή είναι:

http://www.thomann.de/gr/hartke_2500_bass_top.htm

σε συνδυασμό με

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/peavey-115tvx-4ohm.html

νομίζω πως θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο και θα σου μείνει κιόλας!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον φαίνεται η κεφαλή που λες αλλά γιατί να επιλέξω ένα 1Χ15" ηχείο και όχι ένα 2Χ10 ή 4Χ10"  ???  επειδή δεν ξέρω τι διαφορά ρωτάω. νομίζεις ότι με έναν ενισχυτή καρφί στην κάρτα ήχου θα έχω παρόμοια αποτελέσματα με το bass driver?

 

ευχαριστώ για την απάντηση!

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα πια κάρτα ήχου?? Θες να συνδέσεις και laptop στην όλη φάση? Εγώ νόμιζα bass drive πεταλάκι... Περιέγραψε λίγο την συνδεσμολογία που θες να κάνεις!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4x10 σε 18 τετραγωνικά; Δεν είναι πολύ;

 

Οι καμπίνες οι 15 έχουν πολύ πιο "μπάσο" ήχο (και κατά τη γνώμη μου και πιο περιορισμένο) από μια 2χ10 ή 4χ10 , εγώ θα προτιμούσα 2χ10, αλλά καλό είναι να ακούσεις όλες τις περιπτώσεις για να καταλάβεις τις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4x10 σε 18 τετραγωνικά; Δεν είναι πολύ;

 

Οι καμπίνες οι 15 έχουν πολύ πιο "μπάσο" ήχο (και κατά τη γνώμη μου και πιο περιορισμένο) από μια 2χ10 ή 4χ10 , εγώ θα προτιμούσα 2χ10, αλλά καλό είναι να ακούσεις όλες τις περιπτώσεις για να καταλάβεις τις διαφορές.

Θα συμφωνήσω μαζί σου... Εγώ προσωπικά θα πάρω μία 2Χ10 αλλά θα την έχω και για σπίτι και για λάιβ και όχι για ηχογράφηση... Ο φίλος μας θέλει κάτι για όλες τις δουλειές οπότε καλύτερα μία 4Χ10 που να μπορεί εκάστοτε με μικρές αλλαγές στις ρυθμίσεις να το κουμαντάρει και να τον βγάζει ασπροπρόσωπο!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που θέλω να κάνω είναι να ηχογραφώ με την ποιότητα του Bass Driver DI που αυτή τη στιγμή έχω στην κατοχή μου και να αγοράσω και κάποιον ενισχυτή για να ακούγομαι στις πρόβες. ο κιθαρίστας έχει έναν Laney 65W τρανζίστορ και ο drummer βαράει μέτρια. η ερώτηση μου είναι ουσιαστικά η εξής:

 

Α) να δώσω 150-200€ για έναν ενισχυτή π.χ. Behringer της πλάκας ίσα ίσα για τα Watt του και το Bass Driver για ηχογράφηση; (σε αυτήν την περίπτωση το Bass Driver θα μου φτιάχνει τον ήχο αξιοπρεπή αν το συνδέσω στον Behringer για πρόβα; και θα μπορώ σε ένα live να έχω το μπάσο από την κονσόλα και μόνιτορ τον behringer μέσω του Bass Driverq)

 

B) να πουλήσω το Bass Driver και να πάρω έναν καλύτερο ενισχυτή π.χ. Roland Cube 100; (σε αυτήν την περίπτωση to Line out των ενισχυτών μπορεί να φθάσει τα επίπεδα του Bass Driver για ηχογράφηση;)

 

ξέρω είναι ζαλούρα αλλά αν μπορείτε να με βοηθήσετε... thanks και πάλι.

 

Υ.Γ. ο ashdown perfect 10 minirig τι λέει; θα μου κάνει;

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν, σίγουρα θες ένα ενισχυτή άνω των 100w (και λίγα λέω, ειδικά αν πετύχεις κάφρους κιθαρίστες και ορεξάτους drummers). Δες πάνω κάτω τι είναι στο budget σου, δοκίμασε ότι μπορείς και αποφάσισε εσύ.

 

Πέραν αυτού, όλες οι καμπίνες που αναφέρθηκαν έχουν και κάτι διαφορετικό. Για την περίπτωσή σου πιστεύω μια 2x10 είναι η καλύτερη επιλογή. Μια 1x15 θα μπουκώνει πολύ το χώρο και δεν θα'χεις το definition στον ήχο που δίνουν τα 10άρια. Για μένα μια 4x10 είναι κάπως υπερβολή, αλλά σαφέστατα και λόγω των εντάσεων και των υπολοίπων δεν θα την απέρριπτα.

 

Το bass driver θα το κρατήσεις όπως και δήποτε, μια και θα σου βγάλει καλύτερα αποτελέσματα από οποιονδήποτε ενισχυτή σ'αυτό το budget. Εννοώ στις ηχογραφήσεις. Για χρήση μαζί με τον ενισχυτή χρησιμοποίησέ το στη λούπα καλύτερα, αλλά πειραματίσου και δες τι προτιμάς. Άλλοι π.χ. το συνδέουν κανονικά στο input γιατί γουστάρουν μόνο λίγο drive ας πούμε.

 

ΟΜΩΣ

 

Μια συμβουλή. Επειδή στα 300 ευρώ θα πάρεις κάτι που μετά από λίγο καιρό πιθανότατα να σε απογοητεύσει και να ζητάς κάτι καλύτερο, καλά θα'ταν να περιμένεις να μαζέψεις παραπάνω και να πας και σε κάτι ανώτερο, που ίσως σε καλύψει και στα live αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς θα σου έλεγα μακριά από roland εκτός και αν είναι πλήκτρα ή μία συγκεκριμένη πεταλιέρα...

Από κει και πέρα... Αν έχει 65 watt εσύ θές τουλάχιστον 100 για να είσαι αξιοπρεπής... Εγώ θα σου έλεγα 150 για να είσαι κομπλέ και να σου βγάλει λάιβ... Ο behringer είναι σκυλί ο συγκεκριμένος... Και πλέον έχουν αναβαθμιστεί πολύ τα μηχανήματα τους... Βέβαια δεν είναι και galien αλλά τι να γίνει... Εγώ αυτό που θα σου έλεγα να κάνεις είναι

μπάσο>bass driver>bass driver output>behringer input (flat eq)

και bass driver xlr output>κονσόλα...

Δηλαδή το κανονικό Output του bass driver θα δίνει σήμα στον ενισχυτή (που θα παίζει με flat eq μάλλον αλλά ψάχτο κιόλας μπορεί να βρεις κάτι που σου αρέσει)

και μετά έχεις 2 επιλογές... Η μία είναι να πάρεις σήμα από το di output του ενισχυτή (αν σου αρέσει αυτό που πέτυχες) και η άλλη είναι να πάρεις σήμα από το xlr output του bass driver...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου