Προς το περιεχόμενο

Μιξεράκι για home studio και σύνδεση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι για άλλη μια φορά τη βοήθειά σας. Μέχρι στιγμής στο workstation μου δε χρειάστηκε μιξεράκι αλλά κάποιες "ανάγκες" με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι ίσωνς να ήρθε η ώρα να αποκτήσω ένα. Η πρώτη ερώτηση έχει να κάνει με το αν υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο και καλό σε μπάτζετ και μέγεθος όπως αυτό BEHRINGER UB1622FX-PRO EURORACK. (Το βρήκα στο site του Thomann αλλά δεν γνωρίζω πως ακριβώς να κάνω το λίνκ...)

 

Η δεύτερη πληροφορία που θα ήθελα έχει να κάνει με τη σύνδεσή του στο υφιστάμενο studiάκι που διαθέτω. Εκτός απο τον υπολογιστή αποτελείται εν ολίγοις από κάρτα ήχου M-Audio Fast Track Pro, ηχεία M-Audio BX5a, midi keyboards. Πως ακριβώς πρέπει να παρεμβάλω το mixer σε αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε elavd σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Και εγώ πιστεύω ότι είναι μια καλή περίπτωση το συγκεκριμένο μιξεράκι... Αν έχεις το χρόνο, μήπως θα μπορούσες να με διαφωτίσεις και σχετικά με τη συνδεσιμότητά της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια xenyx της ιδιας εταιρείας και το πραγμα εχει ως εξης αλλά μπορείς να παίξεις με διαφορες επιλογές (ενδεικτικα):

 

Οργανα-Mικρόφωνα >> Mixer>> Line out (stereo master)>> Καρτα ηχου >> Επεξεργασία >> Line out καρτας ηχου >> Monitors....

 

To mixer εχει 2 master out αρα μπορεις να εχεις ενα μονιμα συνδεδεμενο με την καρτα ηχου....και στο δευτερο να βαλεις ακουστικά η κατι αν χρειαστει....

 

Γενικα αν θες κατι πιο συγκεκριμενο ρωτα το γιατι ετσι μιλας πολύ γενικά....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1000 την εχω και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος(προσφατος την εσωσα γιατι μου καηκε ενα τρανζιστορ στην τροφοδοσια περιπτωση 1 στο εκατομυριο μου ειπαν)με καλους προενισχυτες και φυσιμα...μηδεν,σε αντιθεση με τις behringer Eurorack που εχουν μπολικο απο αυτο.(την ειχα δεν μιλαω στον αερα):wink:

Συν οτι εχει ανεξαρτητη εξοδο record ανα καναλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτάσεις σας για τη soundcraft φαίνονται καλές και θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να έχει όσο το δυνατό λιγότερο "φύσιμα". Δεν γώριζα ότι οι behringer έχουν τόσο, νόμιζα ότι λίγο-πολύ είναι η ίδια κατάσταση σε όλα τα μιξεράκια, τουλάχιστον σε αυτές τις τιμές.

 

Φίλε NemOOO είναι πολύ βοηθητικό το σχεδιάγραμα που μου έφτιαξές. Οι επόμενες απορίες για το συγκεκριμένο θέμα μάλλον θα παρουσιαστούν τη στιγμή της σύνδεσης αλλά κάτι ακόμα. Το mixer απο το stereo out θα συνδεθεί στέρεο στα δυο "κανάλια" της κάρτας? Ελπίζω τέτοιου είδους απορίες να μην είναι κουραστικές... Δυστυχώς οι γνώσεις μου προς το παρών περιορίζονται σε software και μουσική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ριξε και μια ματια σε αυτη: http://www.soundcraft.com/product_sheet.asp?product_id=23

 

Αυτό το μοντέλο έχει καταργηθεί και δεν θα ήταν καλή ιδέα να το αγοράσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ....Εχεις σκεφτεί την ιδέα Mixer-Audio interface οπως τα αντιστοιχα της Alesis που ειναι γυρω στα 350 ευρω και ετσι έχεις και audio interface με προενισχυσεις phantom power κτλ αλλά και standalone mixer....

 

Σκεψου το....

 

Παντως για την behringer δεν εχω να πω τα καλύτερα...Κατα την γνωμη μου...(την εχω χρησιμοποιήσει αρκετα)...εχει ενοχλητικο φυσημα και θορυβο....

 

Παντως επειδη βλέπω ότι τωρα βρισκεσαι στην αρχη ακόμα....και επειδη την εχω πατησει ΑΡΚΕΤΑ όταν ημουν στην ιδια θεση περσυ...υπολογισε ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ τι θες γιατι ειναι βλακεια να χαλας λεφτα επειδη δεν υπολογισες κατι σωστά....

 

Μηπως θες να μας πεις και τι θα ηχογραφησεις απο όργανα έτσι για να ξερουμε τι θες πανω κατω....?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου