Προς το περιεχόμενο

Παραμορφωμένη και καμμένη λυχνία σε Peavey


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Η υποψία ότι οι ενισχυτές μου θέλουν και αυτοί διακοπές  8) επιβεβαιώνεται με το χθεσινό περιστατικό..

Πρόκειται για μια κεφαλή Peavey windsor στην οποία μόλις αγοράστηκε (2008) αλλάχθηκαν οι EL34 με 4 6L6 Electro harmonix. Οι 3 12ax7 αντικαταστάθηκαν με 12at7, 12au7 και 12x7 (fender, jj, ehx) με την αντίστοιχη σειρά, v1,v2,v3. Το αποτέλεσμα ήταν ένας πεντακάθαρος και "ακομπρεσάριστος" ήχος από έναν λαμπάτο της τάξης των 300 (τότε..) ευρώ.

Εχθές το βράδυ και μετά από ούτε 20 λεπτά παιξίματος σε εντάσεις μονοκατοικίας  8) άρχισε ξαφνικά να ακούγεται ένας βόμβος που κράτησε για ελάχιστα δευτερόλεπτα και μετά το χάος! Κάηκε η 3άρα ασφάλεια, και βγήκε και μια περίεργη μυρωδιά από το πίσω μέρος του ενισχυτή. Το αποτέλεσμα στις φωτογραφίες..

 

Το γυαλί παραμορφώθηκε από την απότομη εισροή αέρα και λόγο της διαφοράς πίεσης και της θερμοκρασίας πήρε το σχήμα αυτό. Το γυαλί "ρουφήχτηκε" προς το εσωτερικό της λυχνίας και τη ράγισε σε όλη τη περιφέρειά της χωρίζοντάς τη στα δυο..

SDC10333.JPG.5085a2ea03413602d5232f93732c58c6.JPG

SDC10334.JPG.15d9d44a93c8e9910432b77f93491e39.JPG

SDC10335.JPG.88e3620930184ed5d1503f2c0f6e1b9b.JPG

SDC10343.JPG.272981966116558514038cbf31a9d6b1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν άλλαξες τις EL34 με τις 6L6 είχες κάνει rebias?

Αν ναι, το έκανες εσύ?

Στο έκαναν σε μαγαζί?

Τί τάσεις είχε στις 6L6?

 

H V3 είναι απ'το τελικό στάδιο?

 

 

Of topic: (φιλική συμβουλή) Να αποφεύγεις την άμεση επαφή των λυχνιών με το σώμα (δέρμα), όταν αυτές είναι σπασμένες.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Of topic: (φιλική συμβουλή) Να αποφεύγεις την άμεση επαφή των λυχνιών με το σώμα (δέρμα), όταν αυτές είναι σπασμένες.

william...μιας και ανιδεος εγω..πες μας γιατι?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

william...μιας και ανιδεος εγω..πες μας γιατι?

100% δεν μπορώ να στο εξηγήσω, αλλά απ'όσα μου έχουν πει, έχει να κάνει με τα υλικά κατασκευής και το αέριο που περιέχουν (κάτι με την τοξικότητά τους). Εγώ απλά σεβόμενος τις γνώσεις των παλιών, στηρίζω μέχρι αποδείξεως του αντίθετου.

 

(Ήμαστε όμως of topic)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έαν έγιναν οι ανάλογες ρυθμίσεις, τότε μιλάμε για αστοχία υλικού...

 

Γενικά μιλώντας, μπορείς να αλλάξεις λυχνίες απο EL34 σε 6L6 με απλό rebiasing, το αντίθετο δεν ισχύει πάντα μιας και είναι τελείως διαφορετικές λυχνίες.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρύθμιση του bias έγινε από εμένα και ο ενισχυτής δούλευε έτσι για πάρα πολύ καιρό. Να φανταστείτε ότι τον ρύθμισα με το που άλλαξα τις λάμπες, σημείωσα τα νούμερα σε ένα χαρτί (το οποίο ψάχνω..) και δεν ασχολήθηκα ξανά. Υπόψιν ότι το μηχάνημα παίζει σχεδόν κάθε μέρα για 1 με 2 ώρες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έαν έγιναν οι ανάλογες ρυθμίσεις, τότε μιλάμε για αστοχία υλικού...

+1000 και είναι το πιθανότερο, μιας και η ανοχή των 6L6 σε τάση είναι πιο μεγάλη απ'ότι στις EL34.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πύρωσε η άνοδος, ανέβασε θερμοκρασία και έλιωσε το γυαλί. Φυσικά μετά από κάποιο σημείο ράγισε και έσπασε.

Για κάποιο λόγο αυξήθηκε το ρεύμα ανόδου. Ή το bias ήταν πολύ hot ή κάποια βλάβη στον ενισχυτή το προκάλεσε.

 

+1000 και είναι το πιθανότερο, μιας και η ανοχή των 6L6 σε τάση είναι πιο μεγάλη απ'ότι στις EL34.

WilliamSats, δεν ισχύει αυτό. Οι EL34 έχουν μεγαλύτερο Power Dissipation από τις 6L6 και η maximum τάση ανόδου φτάνει στα 800V!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε και το σχέδιο σε περίπτωση που δεν το έχεις, βοηθάει πάντα.

Good Luck!

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχέδιο αλλά το είχα βρει πριν παραγγείλω τον ενισχυτή! Μη και δεν μπει κατσαβίδι και πολύμετρο!!

 

Αυτες τις μέρες θα του ψωνίσω μια τετράδα 6l6 και φυσικά θα γίνει εξονυχιστικός έλεγχος πριν μπουν επάνω. Πρώτα θα θυσιαστεί μια τετράδα παλιές που υπάρχουν στο συρτάρι..Ίδωμεν.. Νεότερα από βδομάδα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου