Προς το περιεχόμενο

Εκπαιδευτικό υλικό για Blast Beats ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Μετά από πολύωρη διαμονή στο youtube , έχοντας δει πολλά βίντεο με blast beats , έχω πορωθεί :o και θέλω πολύ να μάθω να παίζω.Άλλωστε πιστεύω ότι είναι πολύ βασικά για ένα rock drummer , κυρίως στα solo. Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό γι'αυτό το θέμα , ίσως κάποιο βιβλίο , κάποιο βίντεο κ.ο.κ .

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπές στο forum του Κόλλια και παρήγγειλε το καινούριο του dvd. Tα blast beats είναι απλά αλλά απαιτούν εξάσκηση από πολύ χαμηλές ταχύτητες και πρόγραμμα με μετρονόμο,κατ'άλλα είναι πολύ απλόί ρυθμοί σε πολύ γρήγορη εκτέλεση. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο chembeast τα λέει πολύ σωστά και καλά θα κάνεις (αμα σκοπεύεις να μάθεις blast beats) να πάρεις το DVD του Κόλλια.

Εκτός απο αυτό, τα video στο youtube πιστεύω πως είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις μιας και εκτός απο αυτά που έχουν εκτελέσεις, υπάρχουν και "εκπαιδευτικά" πάνω στα blast beats.

Παραθέτω ένα με το πιο βασικό (blast beat, έτσι) ενδεικτικά:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Gt6rlivB77g&feature=related

 

Μιας και σε "πόρωσαν" τα blast beats, προμηθεύσου και ένα διπέταλο (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) και να είσαι σίγουρος πως θα πορωθείς ακόμη πιο πολύ (φτάνει να έχεις υπομονή και επιμονή).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το διπέταλο αλλά όχι και 100% απαραίτητο. Η κλασσική απλή συνταγή είναι με μονό

Ride        x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-

Snare      -x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Bassdrum x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-

 

Δηλαδή hihat ή ride με μπότα στο 1 και στο 2 μόνο ταμπούρο. Εξασκήσου σε αυτό κλέιδωσε τον ρυθμό με την εναλλαγή μπότα ταμπούρο με οδηγό το δεξί χέρι στο ride ή hihat. ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όχι αυτή την βδομάδα σίγουρα μέσα στον Ιούλιο θα έχει βγεί και μόνο μέσω του φόρουμ δηλαδή κατευθείαν από τον ίδιο τον Κόλλια. Λογικά πιο μετά θα το έχει και το drumstore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το διπέταλο αλλά όχι και 100% απαραίτητο. Η κλασσική απλή συνταγή είναι με μονό

Ride        x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-

Snare      -x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Bassdrum x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-

 

Δηλαδή hihat ή ride με μπότα στο 1 και στο 2 μόνο ταμπούρο. Εξασκήσου σε αυτό κλέιδωσε τον ρυθμό με την εναλλαγή μπότα ταμπούρο με οδηγό το δεξί χέρι στο ride ή hihat. ;) ;D

 

Πρότεινα διπέταλο γιατί πρώτον αφού του άρεσαν τα blast beats θα θελήσει να παίξει metal (και μάλιστα death/thrash), και ένα διπέταλο θα βοηθούσε, και δεύτερον ακόμα και το πιο απλό blast beat (αυτό που παραθέτεις) με δύο πόδια αντι για ένα, είναι και πιο γρήγορο και πιο σταθερό (απο την άποψη ότι το ένα πόδι θα κουραστεί εύκολα στις μεγάλες ταχύτητες) και πιο ξεκούραστο (απο δική μου εμπειρία πάντοτε), άσε που γυμνάζονται και τα δύο πόδια έτσι. Ο Κόλλιας είναι απο τους λίγους, αν δεν κάνω λάθος, που παίζει one foot blast και αυτό γιατί πιάνει μεγάλες ταχύτητες ακόμη και με ένα μόνο πόδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν έχω paypal ή κάποια πιστωτική , λόγο του ότι είμαι 16 ακόμα.Είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε το Drumstore είναι κομματάκι δύσκολο.Ξαναρωτάω μήπως το έχει στο Metropolis;Για διπέταλο το σκέφτομαι εδώ και καιρό , πάντως το σίγουρο είναι ότι αν πάρω θα πάρω κάτι καθαρά για εξάσκηση σε χαμηλή τιμή.Δεν είμαι της Metal , το θεωρώ καθαρά φασαρία :P, τώρα όμως δεν ξέρω πως μπορούν να εξελιχθούν οι blastολογικές μου ανησυχίες και σε τι σημείο μπορεί να φτάσω  8) .

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου