Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth 500-800Ε


vrezitus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Βασικά θέλω να αγοράσω ένα νέο synth, γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένος με το Roland Juno D (αν μπορείς να το πεις synth), και χρειάζομαι βοήθεια ως πρoς την επιλογή. Αρχικά, αξίζει να πουλήσω το Juno D, και αν ναι, θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω κάποιο μεταχειρισμένο που αξίζει ή καλύτερα ένα νέο με αυτά τα λεφτά (500-800Ε)? Θα ήθελα το synth να είχε και δυνατότητα sampling, γιατί εκτός από τους synth ήχους, με ενδιαφέρουν πολύ και οι ήχοι ακουστικών οργάνων (κυρίως πιάνο). Ξέρω πως με αυτά τα λεφτά δεν μπορώ να αγοράσω κάποιο σοβαρό όργανο, αλλά ειλικρινά το Roland μου φαίνεται για πολύ αρχάριους...  :) Η τελικά να καταλήξω σε worksation που τα έχει σχεδόν όλα (πχ Korg M50)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γεια σας! Βασικά θέλω να αγοράσω ένα νέο synth, γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένος με το Roland Juno D (αν μπορείς να το πεις synth), και χρειάζομαι βοήθεια ως πρoς την επιλογή. Αρχικά, αξίζει να πουλήσω το Juno D, και αν ναι, θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω κάποιο μεταχειρισμένο που αξίζει ή καλύτερα ένα νέο με αυτά τα λεφτά (500-800Ε)? Θα ήθελα το synth να είχε και δυνατότητα sampling, γιατί εκτός από τους synth ήχους, με ενδιαφέρουν πολύ και οι ήχοι ακουστικών οργάνων (κυρίως πιάνο). Ξέρω πως με αυτά τα λεφτά δεν μπορώ να αγοράσω κάποιο σοβαρό όργανο, αλλά ειλικρινά το Roland μου φαίνεται για πολύ αρχάριους...  :) Η τελικά να καταλήξω σε worksation που τα έχει σχεδόν όλα (πχ Korg M50)?

Εξ'αρχής ήταν λάθος η αγορά του Juno-D εάν έψαχνες για ακουστικό πιάνο. Θα μπορούσες να επιλέξεις μεταξύ Juno-G ή Juno-Di.

 

Επειδή όμως αναφέρεις και την δυνατότητα του sampling, μπορείς να κοιτάξεις μεταξύ Juno-G ή Juno-Gi. Γι'αυτά τα λεφτά πάντα.

Ο ήχος της Roland στα πιάνα και όχι μόνο, για τα όργανα που σου ανέφερα είναι αυτός που πρέπει, δεν έχει σχέση με το Juno-D. Καλό είναι να τα ακούσεις έτσι ώστε να έχεις δική σου άποψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Juno D το είχα αγοράσει προτού βγει το Di και εκτός αυτού, είχα να διαθέσω τα μισά σχεδόν χρήματα που άξιζε τότε το Juno G (αλλιώς θα το έπαιρνα γιατί το είχα δοκιμάσει και μου άρεσε). To Juno D δεν μου αφήνει καλή αίσθηση στα πλήκτρα και επίσης έχει περιορισμένες δυνατότητες και λίγους ήχους στο synth section. Είναι περισσότερο για αρχάριους πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά το Korg m50 μη το κοιτάς καθόλου αν σε ενδιαφέρει παίξιμο πιάνου, έχει το πιο άθλιο κλαβιέ & χωρίς aftertouch. Έχει δε τη βιβλιοθήκη ήχων του m3 πολύ καλά synth, electric pianos, drum loops και άλλα καλούδια αλλά "δεν παίζεται" (κυριολεκτικά 8)). Εκτός αυτού δεν έχει sampler, αλλά είναι πολύ ωραίο για πορτατίφ το βράδυ το ανάβω και φωτίζει το σαλόνι...Το Korg TR μια από τα ίδια.

 

Δεν θυμάμαι αν το Roland FA-76 έχει sampler, αυτό ίσως θα ήταν η καλύτερη σου επιλογή στη τιμή αυτή, όπως και τα Fantom Χ6/Χ7 με υπέροχο κλαβιέ και πιάνα αξεπέραστα και δυνατότητα sampling. Αλλά τα X6/X7 είναι στο διπλάσιο κόστος από αυτό που θες, άσε που X6 δεν έχω δει ποτέ σε αγγελία! μόνο Χ7.

 

Καθώς μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένο, μπορεί να βρεις Triton Classic ή Studio που να εμπεριέχει την EXB PCM01:Pianos/Classic Keyboards ή να την αγοράσεις ξεχωριστά (αν τη βρεις...). Καθότι τα Triton έχουν άθλια πιάνα αυτή η κάρτα επέκτασης είναι απαραίτητη για πιάνο, εγώ την έχω στο δικό μου Triton Classic και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Βέβαια πάλι μπροστά στα πιάνα της Roland δεν πιάνει μία αλλά ακούγεται.

 

Δύσκολη κατάσταση με αυτό το budget, κάτι θα πρέπει να θυσιάσεις...

Δεν ξέρω τι παίζει με τα πρώτα Yamaha Motif (10ετίας) να σου προτείνω κάτι δεν είχα ποτέ.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου