Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παραγγελια απο Aliexpress


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

οχι δεν ειναι,απλα εχει tracking number που σου επιτρεπει να δεις που ειναι (το "signed for"/"registered" ειναι συστημενο), δεκαδες δεματα με tracking nr. εχουν "αφεθει" απλως στο θυρωρειο της πολυκατοικιας μου χωρις να απαιτειται υπογραφη για την παραλαβη τους.

 

 

τοτε θα δασμολογηθει και θα πληρωσεις και ΦΠΑ.

 

Μπορει να εχει κολλησει στο τελωνειο.

 

Βαρεθηκα να περιμένω και να το εχω και έγνοια  και επειδή ειναι και θόλο το τοπίο με το ΑΝ θα ερθει καποτε εκανα dispute εχτες την παραγγελια ζητώντας full refund...

(Απαντηση δεν εχω παρει ακομα βεβαια... Το εκανα για να τον πιεσω να μαθει πως και τι αν εχει κολλησει πραγματι στην Κινα καθως πιο πιθανο ειναι να κερδισω τον Ronnie O Sullivan παρα να βγαλω ακρη με το εδω τελωνειο αν εχει κολλησει σ εμας... Και μπορω να αποσυρω το dispute ανα πάσα στιγμη.) 

Διαφοτετικα... Θα την παρω απο αλλου και ας πληρωσω κατι παραπανω. 

Γενικα ΔΕΝ εχω θεμα με το aliexpress... Βεβαια νομιζω δεν εχω ξαναπάρει κατι σε αυτα τα χρήματα απο εκει... Εχω παρει ομως δεκάδες μικρό πράγματα και ΣΚΑΤΟΛΟΙΔΙΑ τα τελευταια χρόνια χωρις να υπάρξει το παραμικρό προβλημα. Και σε καναδυο περιπτωσεις που υπήρξε βρέθηκε ακρη αμεσα και συνηθως προς ώφελος μου... 

Φαινεται πως κορονοφάση εχει περιπλέξει τα πραγματα... 

Εχει λιγο ΜΠΟΡΝΤΕΛΟΠΟΙΗΣΕΙ την κατασταση στην Κίνα...μιας που τα δικά μας ηταν ετσι απο... Πάντα. 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, leon7pap said:

70e

 

τελωνείο μαν...

 

παντως και χωρις τελωνείο και εγω που έκανα το λάθος να παραγγείλω απο αυστρία, περιμένω απο 22/04 (20 eur τα μεταφορικά), ακόμα περιμένω...

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το aliexpress είναι ότι κάνει σπάνια full refund, ακόμα και αν δεν έλαβες καθόλου το αντικείμενο. Δεν αξίζει καθόλου για μένα το site, άντε καμιά μεμβράνη κινητού, καμιά θήκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, nick_ls said:

Το πρόβλημα με το aliexpress είναι ότι κάνει σπάνια full refund, ακόμα και αν δεν έλαβες καθόλου το αντικείμενο. Δεν αξίζει καθόλου για μένα το site, άντε καμιά μεμβράνη κινητού, καμιά θήκη

 

Εχω πάρει μισό refund για πράγματα που είχαν ελάχιστες ατέλειες. Full refund για πράγματα που δεν ήρθαν στην ώρα τους, αλλά τελικά ήρθαν. Το θεωρώ κάπως over-engineered σε σχέση π.χ. με ebay, αλλά προφανώς πρόκειται για ένα πολυ αξιόπιστο σάιτ (και τεχνολογικό κολοσσό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν έχω πάρει full refund ακόμα και για πράγματα που δεν ήρθαν ποτέ. Μόνο για ό,τι δεν απέστειλε καθόλου μου έδωσε full refund. Εγώ το θεωρώ παντελώς αναξιόπιστο με τρελή σαβούρα που δεν αξίζει να ρισκάρεις τα λεφτά σου, γι' αυτό και το έκοψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Και όμως...ήρθαν!

Οι χορδές είχαν φύγει από ΗΠΑ 24/3 και ο Κινέζος είχε στείλει το πακετακι 28/2!

Επικοινώνησα με τον .... Ali... και του ζήτησα να του... επιστρέψω τα χρήματα που μου είχε.... επιστρέψει 🙂 αλλά μου είπε "it's ok you are a valued customer" 🙂

Σωστός ο Ali....

Επίσης να πούμε ότι ΔΕΝ υπάρχει "Ali" ,μια πλατφόρμα είναι με πολλούς vendors όπως και το eBay ,η εξυπηρέτηση εξαρτάται από το σε ποιόν vendor θα πέσεις.

 

και όπως και το eBay έχει και σαβουρα και μια χαρά πραγματακια...και πραγματακια που είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βρεις στην Ελλάδα .. όπως τα μαμημενα amp LEDs 6,6 volt που ήθελα για το καμμένο pilot light του tweed Deluxe μου...

 

 

20200512_113049.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συμβαίνουν θαύματα και σ’ εμένα.

Η παραγγελία από strings ήρθε σήμερα με ΕΛΤΑ, το tracking της usps το εμφάνιζε ως αφιχθέν στην Αθήνα από αρχές Μαΐου, ενώ το ίδιο tracking στα ΕΛΤΑ δεν επιστρέφει κανένα αποτέλεσμα, δηλαδή δεν το έχουν περάσει καθόλου, πραγματικά νιώθω τυχερός που το παρέλαβα και δεν πετάχτηκε σε κανένα κάδο, ή δεν το λούφαρε κανείς σε οποιοδήποτε στάδιο.

 

Το dual lock από ebay ήρθε και αυτό σήμερα, πάλι ΕΛΤΑ, ενώ το tracking του china post το εμφανίζει να βρίσκεται στην Ουγγαρία από τον Μάρτιο και εννοείται ούτε αυτό το tracking είναι καταχωρημένο στο σύστημα των ΕΛΤΑ

 

Τρέχα γύρευε, εγώ πάντως νιώθω τυχερός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω οτι σημερα ειδα update  στην δικη μου περιπτωση!Η στεκα μετα αποπ κατι μηνες που βολοδερνε στην επικρατεια της Κινας πλεον ειναι στο τελωνειο στην Αθηνα (απο 8/5 μαλιστα) αλλα μολις σημερα ανανεωθηκε.Εχω κανει dispute και εχω ζητησει full refund το οποιο μαλιστα αν δεν κανει καποιο proposal ο seller σε λιγες ωρες θα πιστωθει αυτοματα υπερ μου.Βεβαια μετα τη σημερινη εξελιξη θα το κανω cancel.Να πω οτι δεν εχω φαει ποτε ταπα στο Ali...οσες φορες εχει ερθει αντικειμενο ελλατωματικο (2-3 στα 100) εγινε full refund με συνοπτικες διαδικασιες αφου πρωτα ομως επισυναψα και τα αποδεικτικα στοιχεια...ειχε πλακα ενα μικρο music box που ειχα παραγγειλει με ηχο boemian rhapsody και ηταν ΘΕΟΦΑΛΤΣΟ...τους εστειλα το βιντεακι και μετα απ κατι ωρες ειχε γινει το refund...

Πολλα updates παντως διαβασα....φαινεται οτι εκανε ενα κλικ  το γραναζι...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καταιγισμός πακέτων....ένα στο νέο μου σπίτι και ένα στο παλιό από το οποίο έχω μετακομίσει 4 μήνες τώρα...

 

ΟΛΑ τα κινέζικα έχουν διεύθυνση αποστολής την Φρανκφούρτη.... Παράξενα μας τα λένε οι Γερμανοί ..τη σιμβενι προτα μας χρεωκωπισαν γεια να μας πάρουν της παραληες κε τόρα μας κλαιβουν τα πακαιτα;

 

Διαδοσται 

 

🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χειρότερο που μπορεί να σου τύχει είναι να περιμένεις κάτι απο γερμανία και δη dhl.

Αν δεν γεμίσει το φορτηγό για Ελλάδα, δεν ξεκινάει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου