Προς το περιεχόμενο

E-DRUMS


spirou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι άσχετος με το θέμα,δεν γνωρίζω να παίζω φυσικά drums και το είδος μουσικής που γράφω λίγη σχέση έχει με rock,πιο πολύ προσπαθώ να βγάλω τον ήχο των massive attack,depeche mode (τελευταία album)

 

το να γράφω δικές μου λούπες στο fruityloops έχει την πλάκα του και είναι αρκετά δημιουργικό αλλά πάντα λείπει το feel και η ρεαλιστικότητα (θα πρέπει τα drums να τα παίζει η θεά Κάλι).

 

Ουσιαστικά θα χρησιμοποιώ πιο πολύ δικά μου samples και ίσως το bfd οπότε δεν νομίζω να μου χρειάζεται το drum module (ή κάνω λάθος?)

 

δεν θέλω να πάω σε λύση του στυλ "Yamaha DD-55C" καθώς θα μου άρεσε να μάθω τα βασικά ,έτσι για το κέφι μου,ούτε όμως με ενδιαφέρει να είναι υπερπλήρες το kit.

 

δε θέλω να ξεπερνάει τα 1000 euro το kit (είδα κάτι millenium στο thomann και είναι πολύ φτηνά)

 

αυτές είναι μερικές επιλογές μου. (είμαι άσχετος εντελώς,διαβασα κάποια πράγματα εδω μέσα κυρίως απο octapus)

 

αξίζουν?

 

 

 

Millenium

MPS-300

 

Roland

TD-3KV V-Drum Pad Set

 

Roland

TD-3KV/MDS-3C Starter V-Drum

 

YAMAHA

DTXPRESS III Set

 

ή μήπως μπορείτε να μου προτείνετε να "χτίσω" σιγά-σιγά το δικό μου drumkit με parts απο διαφορετικές εταιρίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωωωωπ...σ'επιασα.... 8O :D ,λοιπον ακου φιλε μου.Για αρχη τα poads σε millenium που ειδες εχουν 2 κατηγοριες.Τα ασπρα και τα μαυρα.Τα πρωτα ειναι 8" και τα δευτερα 12".αυτο σημαινει αυτοματα οτι το ευρος των δυναμικων περιοχων ειναι καλυτερο στα δευτερα εξου και πιο ακριβα.για πιο στακατους ρυθμους και οχι τοσο πολυ "τξαζζε" λοιπον ειναι τα πρωτα,απλα αυτο για καποιον αρχαριο θα ειναι πιο δυσκολο να πετυχαινει στην αρχη τα pads.η διαφορα μεταξυ roland και millenium ειναι η εγγυηση και το service που παρεχεται στα πρωτα.καποιες αλλες διαφορες ειναι η ευαισθησια περιοχων και η αντοχη.αν και τα δερματα-διχτακια αλλαζουνε και με roland.απλα οι σενσορες ειναι καλυτεροι σε roland αλλα για αρχαριο δεν θα δει τρελλη διαφορα που να δικαιολογει την τριπλη διαφορα τιμης.το module,το χρειαζεσαι

οπωσδηποτε,γιατι δεν μπορεις να παιζεις χωρις τον "αποκωδικοποιητη" και ως αποτελεσμα δεν μπορεις να περνας τους ηχους σε pc π.χ.αν μενεις αθηνα καλυτερα να βρεις κατι σε μεταχειρισμενο td8.κοιτα μεσογειων διπλα απο την αντιπροσωπεια της roland σε 1 μαγαζι με μεταχειρισμενα.αν ξεφυγεις απο το budget σου πηγαινε στα μαυρα millenium,που ειναι γυρω στα 1300 και ερχονται με το td6 module.αν και αυτα ειναι ακριβα πηγαινε στα λευκα με το td6.απλα να ξερεις οτι σε ηλεκτρονικα ειναι πολυ δυσκολη η μεταπωληση αν και μαλλον θα την καταβρεις και δεν νομιζω να τα δωσεις και ποτε.σαν συναυλιες ξεχνα το δεν χρησιμοποιουνται και σαν practice ειναι number 1.αυτααααα......πεστε και σεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ηλεκτρονικα ειναι πολυ δυσκολη η μεταπωληση αν και μαλλον θα την καταβρεις και δεν νομιζω να τα δωσεις και ποτε.σαν συναυλιες ξεχνα το δεν χρησιμοποιουνται

 

Γιατί;;; :?: :?:

 

= γιατί δύσκολότερη μεταπώληση από τα ακουστικά σετ και γιατί δεν παίζονται σε λάηβ;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Millenium μπορώ να τα βάλω και σε ένα alesis d4 που διαθέτω? Δεν έχει variable hihat αλλά να σου πω δε με ενδιαφέρει κιόλας. Επίσης είναι τελείως αθόρυβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον η μεταπωληση ειναι δυσκολη γιατι ειναι κυριως για practice.φαντασου τωρα σε live ροκ π.χ να παιξεις με ηλεκτρονικα η μεταλ....η ξενερα....

και εκτος απ το οπτικο και το αισθητικο τα ηλ.τυμπανα θελουνε πολυ καλο ηχο με δικα τους ειδικα ηχεια να πιανουνε ολες τισ συχνοτητες καλα-απο μποτα που θελει καλο sub μεχρι πιατινια που θελουνε καλα tweeters,κτλ κτλ.

ενα καλο σετ τετοιων ηχειων κανει καμμια 600αρα + ευρω.αν βαλεις αλλα ηχεια σε αλλα σετ τυμπανων θα ειναι μετρια και σε αλλα χαλια....γιαυτο και συνηθως τα χρησιμοποιω με ακουστικα η καλα ηχεια μονο.

τωρα στο θεμα της εντασης αν χρησιμοποιησεις ηχεια για να αποδωσουνε τα τυμπανα θες ενταση καθως αν παιζεις ρουλους η ειδη οπως jazz-fusion shuffloειδες γενικα καταστασεις θες ενταση για να ακουσεις απο πισω τι παιζει σε ταμπουρο.με ακουστικα δεν σε νοιαζει και πολυ.αν μενεις σε πολυκατοικια

τις ωρεσ κοινης υσθχιας καλο ειναι να μην παιζεις καθως εχεις εναν ηχο σαν να χτυπας με μπαγκετα καουτσουκ το οποιο δεν ειναι και τρελλα εςνοχλητικο,αλλα συνεχεια δημιουργει μια αλφα κατασταση για τους αλλους ανοικους.για μονοκατοικια και παιξιμο σε ωρες μη κοινης υσηχιας δεν εχεις προβλημα καθως και ο ηχος μιας τηλεορασης ψιλοκαλυπτει την κατασταση.......

παρεπιπτωντος μην παρεις απο αλλες εταιριες διαφορα εξαρτηματα καθως δεν συναργαζονται μεταξυ τους,εκτος απο millenium-roland

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης τα δικα μου ηλεκτρονικα κοστισανε περιπου 5000 ευρω γιατι ειναι custom παραγγελια πριν απο 2 χρονια.βαλε εσυ τωρα εναν αρχαριο να δωσει 2000-5000 για ηλεκτρονικα.συνηθως λοιπον αγοραζονται απο ηλικιες 25+

που ηδη βγαζουνε μαρουλι και ξερουνε να παιζουνε σχετικα καλα οποτε πανε σε φυσικα τυμπανα.σε αυτο που υπερτερουνε τα ηλεκτρονικα αν το δεις και διαφορετικα ειναι θεμα εντασης-σαφως πιο αθορυβα-και λιγο πιο εργονομικα στο θεμα του χωρου.σε ολα τα αλλα μειονεκτουνε.

απο ευρος δυναμικων περιοχων-ευαισθησια-χειρισμος-φυσικοτητα κρουσης

μπαγκετας-πιατινια κτλ.οχι κατα πολυ ομως.στα ακριβα μοντελλα roland οπως

το δικο μου-κατα 5-10% το πολυ.

αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

δε κατάλαβα όμως γιατι το module πρέπει να είναι td6.απο άποψη ποιότητας ή πληρότητας του kit?

να αγοράσω το module,kick,snare kai hats για αρχή και μετά τα άλλα γίνεται ή δεν ενδεικνυται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα σου λεω παμε παλι.... 8O :D

λοιπον το module δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το td6,απλα να υπολογισεις για

καθε ενα τυμπανο,πιατο να εχει και μια εξοδο.το td6 εχει 9/11,που σημαινει οτι δεχεται αλλα 2 παραπανω οργανα αν την αναβαθμισεις αργοτερα.απλα στο προτεινω γιατι ποιοτικα και χρηστικα ειναι ανωτερο (1000 κατι οργανα,99 σετ drums)απο τα αλλα ειδικα στους ηχους των πιατινιων.γιαυτο και η διαφορα τιμης τους σαν σετ.

αν εχεις ηδη καποιο module και δεν σε παιρνει οικονομικα κανε με αυτο την δουλεια σου για τωρα.

αυτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα να μαι παλι... 8O

λοιπον επειδη ξεχασα ναι γινεται ανετα αυτο,απλα ξεχασες

και την βαση-rack....μην παιζεις και στο πατωμα :lol:

παρεπιπτωντος τα πιατινια μπαινουνε και σε νορμαλ βασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου