Προς το περιεχόμενο

E-DRUMS


spirou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Μπορώ να χρησιμοποιήσω ενισχυτή κιθάρας, μπάσου, synthi, φωνής κ.λ.π., ώστε να βγάλω τον ήχο από τα e-drums; Μόνο ως μόνιτορ είτε σπίτι είτε σε live. Θα βγει τίποτα καλό; Ρωτάω για μικρούς φορητούς ενισχυτές στα 20-30 Watt.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Χρειάζεσαι ένα ηχείο που να αποδίδει καλά και στις χαμηλές συχνότητες (για την κάσα) και στις υψηλές (για να μην ακούγονται σαν τενεκέδες τα πιατίνια σου). Το είχα δοκιμάσει με 20άρη κιθάρας και ήταν άθλιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, δεν το χρειάζομαι για να ακούγεται ο ήχος π.χ. σε ένα live από αυτή την πηγή, απλά για να μην έχω συνέχεια ακουστικά, ή να τζαμάρω στο χαμηλό με φίλους. Τώρα, ξέρεις τίποτα αν από ενισχυτή μπασου θα έβγαινε καλλίτερο αποτέλεσμα; Είχες κάνει τίποτα ρυθμίσεις στον ενισχυτή που λες; Τίποτα φθηνά ηχεία home cinema με bass woofer παίζει; :?:

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο αδερφός μου που έχει τα roland td3 με τα απλα λασιχένια pads τα συνδέει στο στερεοφωνικό και νομίζω οτι ακούγονται ευπρεπώς. Σίγουρα τα σωστά ηχεία θα ακούγονται πολύ καλύτερα αλλά νομίζω οτι έτσι τη γλιτώνεις πιο οικονομικά.

 

Επίσης είχαμε ρωτήσει αν μπορούμε να τα βάλουμε να παίξουν πάνω στην καμπίνα για κιθάρα αλλα είπαν οτι δεν θα ακούγονται τα πιατίνια.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δοκιμάσει πάνω στο στερεοφωνικό και κάτι γίνεται, αλλά ψάχνω λύση για κάτι φορητό. Το δικό της monitor στοιχίζει 400 - 600 Ε και δεν έχω τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο ακόμα. Το θέμα είναι πρακτικό και μόνο. Δηλαδή πηγαίνοντας στο σπίτι του κιθαρίστα θα μπορώ να συνδεθώ στον ενισχυτή του; Απ΄ότι λες μάλλον δεν γίνεται λόγω ίσως του εύρους των συχνοτήτων των ενισχυτών αυτών. Από ιδιοκατασκευή π.χ. ενεργό ηχείο woofer με κόρνα σε καμπίνα γνωρίζεις κάτι;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατι φορητό δυστυχως επειδή δεν είμαι ντράμερ δεν ξέρω να πω. Ισως ας πούμε ένα φτηνό αυτοενισχυόμενο σετάκι με γουφερ.Αλλα δεν ξέρω από τιμές τι γίνεται. θα ρωτήσω τον αδερφο μου αν ξέρει κάτι παραπανω και θα ξαναγράψω το βράδυ.

 

Για τον ενισχυτή κιθάρας τώρα, σίγουρα θα μπορει να συνδεθεί. Ειχα ρωτήσει σε ένα μαγαζί αυτό το πράγμα και μου είπαν οτι εντάξει μπαίνει επάνω σε καμπίνα κιθάρας αλλά στην ουσία δεν θα ακούγονται τα πιατινια ή κάτι τέτοιο. Γιατί η κιθάρα χρησιμοποιεί συγκεκριμένες συχνότητες και η καμπίνα είναι φτιαγμένη για να αποδίδει κυρίως αυτές. πάντως μόλις ξαναφέρει τα ντραμς ο αδερφός μου από Θεσσαλονίκη θα το δοκιμάσουμε να δούμε τι γίνεται. Γιατί δεν το δοκιμάζετε και εσείς να δούμε?

 

Από ιδιοκατασκευή π.χ. ενεργό ηχείο woofer με κόρνα σε καμπίνα γνωρίζεις κάτι;

 

Βασικά δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό! :oops:

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αν βρεις η σκεφτείς κάποια λύση-πατέντα γράψε στο forum. Λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας σταματήσαμε τις πρόβες και δεν μπορούμε να βρεθούμε με τον κιθαρίστα να δοκιμάσουμε. ¶λλωστε μέχρι τώρα παίζαμε με ακουστικά ντραμς και πάνω που θα παίζαμε με τα e-drums τσάκισε το πράμα. Έτσι δεν έχω δοκιμάσει τίποτα. Τώρα για το ηχείο που ρωτάς υπέθεσα, μήπως φτιάχνεται κάτι σε μέγεθος ενυσχητή κιθάρας αλλά με κάποιο γούφερ που κατεβαίνει σε χαμηλές για τη μπότα και κόρνες για τα πιατίνια. Δηλαδή ένα σύνολο με έμφαση στα χαμηλά και υψηλά.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν άκου τι έχει κάνει ο αδερφός μου. Εχει αγοράσει ένα 5.1 που είναι αυτοενισχυόμενο. Δεν χρειάζεται τίποτα αλλο για να λειτουργήσει και βάζεις το ντραμσετ κατευθείαν επάνω του. Το εχει παρει περίπου 80 ευρω. ξέχασα να ρωτήσω μάρκα αλλα νομιζω οτι είναι creative. Επίσης μπορεις να διαλέξεις από ποιο ηχείο θα ακούγεται το καθε pad. Ελπίζω να βοηθησα κάπως. Α ναι, και να πάρεις οπως και δήποτε κατι με woofer.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου