Προς το περιεχόμενο

Άτμισμα και απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
10 hours ago, fusiongtr said:

Χάρη, δηλαδή άτμιζες 10mg/ml αν δεν κάνω λάθος.

Ερώτηση, γιατί σκέτο vg χωρίς καθόλου pg?

Υποτίθεται ότι το pg δίνει μεγαλύτερο χτύπημα.

Ναι, η PG έχει ένα άρωμα που παραπέμπει λίγο σε αλκοόλ και με ενοχλούσε, ιδιαίτερα με τον πρωινό καφέ που προσπαθείς να ανοίξεις το μάτι. Νομίζω μου ερέθιζε και λίγο το λαιμό. Αυτό με το "χτύπημα της VG" που λένε δεν το είχα καταλάβει. Συζήτηση χωρίς πολύ νόημα σαν το "σκάσιμο του maple" μου φαινόταν. Όταν καπνίζαμε κανονικά τσιγάρα ούτε χτύπημα αναζητούσαμε ούτε κάποια ειδική γεύση. Συνηθίζαμε τη γεύση της συγκεκριμένης μάρκας και αυτό ήταν όλο. Η VG με τη νικοτίνη έχουν μια γεύση που είναι πολύ ουδέτερη χωρίς να παραπέμπει σε κάτι συγκεκριμένο. Σαν να είχα αλλάξει μάρκα μου φαινόταν, όχι σαν να καπνίζω κάτι θεμελιωδώς διαφορετικό. Αυτό δεν ίσχυε με τα διάφορα υγρά με γεύσεις. Όλα με κούραζαν μετά από λίγα ml.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάγκες.

Πήγα και πήρα υγρά για πρώτη φορά.

Έπεσα σε ένα τούμπανο καπνικό (κάτι ανάμεσα σε πούρο και καπνό πίπας), του έριξα και καμιά 10αριά νικοτίνες 20άρες (18άρα νικοτίνη συνολικά και 70pg - 30vg συνολικά), και την έχω καταβρεί.

Τρεις μέρες τώρα κάπνισα μόνο 1 τσιγάρο την ημέρα, και αυτό ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, δεν το είχα ανάγκη.

Και το φοβερό.

Σήμερα κάπνισα, και μου φαινόταν το τσιγάρο άδειο, σαν να έχει μέσα σανό.

Το έσβησα στην τρίτη τζούρα.

 

Καλά πάμε, αλλά είναι αρχή ακόμα, κρατάω μικρό καλάθι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Λοιπόν μάγκες.

Πήγα και πήρα υγρά για πρώτη φορά.

Έπεσα σε ένα τούμπανο καπνικό (κάτι ανάμεσα σε πούρο και καπνό πίπας), του έριξα και καμιά 10αριά νικοτίνες 20άρες (18άρα νικοτίνη συνολικά και 70pg - 30vg συνολικά), και την έχω καταβρεί.

Τρεις μέρες τώρα κάπνισα μόνο 1 τσιγάρο την ημέρα, και αυτό ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, δεν το είχα ανάγκη.

Και το φοβερό.

Σήμερα κάπνισα, και μου φαινόταν το τσιγάρο άδειο, σαν να έχει μέσα σανό.

Το έσβησα στην τρίτη τζούρα.

 

Καλά πάμε, αλλά είναι αρχή ακόμα, κρατάω μικρό καλάθι.

Μπράβο φίλε, είσαι ο ήρωάς μου. Τώρα είναι η ώρα να τελειώσεις με το @#%#$ι

Εύχομαι καλή συνέχεια. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και συνεχίζω στο ένα (1) τσιγάρο την ημέρα.

Χωρίς καμία προσπάθεια.

Μόνο του πάει το πράγμα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Στρατο!

 

Εστιασε ολη σου την συγκεντρωση και ενεργεια στο να διατηρησεις και, εν τελει, να μειωσεις αυτο το ενα τσιγαρο. Βαλε καποια deadlines για το ποτε θα αρχισεις κανεις ενα ανα δυο μερες κοκ.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gkourmoul1 said:

 

Εστιασε ολη σου την συγκεντρωση και ενεργεια στο να διατηρησεις και, εν τελει, να μειωσεις αυτο το ενα τσιγαρο.

 

Σκέψου Γιώργο ότι δεν κάνω τίποτα.

Δεν πιέζομαι καθόλου.

Με έχει εντυπωσιάσει αυτό.

Και το άτμισμα με καλύπτει και στον καφέ και στο ποτό (πολύ περίεργο).

Είναι σαν να σου αρέσει μια σπανακόπιτα.

Μετά τρως μια άλλη, που σου αρέσει περισσότερο.

Και τρως ξανά από την πρώτη, και σου φαίνεται σαν να έχει μέσα σανό αντί για σπανάκι.

Ε από την καινούρια θα τρως, όχι από την παλιά.

 

Πριν ξεκινήσω το άτμισμα, είχα πάρει κούτα.

Μέσα Οκτώβρη πρέπει να ήταν.

Έπαιρνα μια κούτα κάθε 6 μέρες πςρίπου.

Έχουν μείνει 8 πακέτα και κάτι ψιλά.

Πιστεύω να τελειώσει με το νέο έτος πια, και μετά βλέπουμε.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ενα σημειο, που θα σε "παιρνει", να αρχιζεις να πιεζεις σταδιακα τον εαυτο σου, βαζοντας στοχους και χρονοδιαγραμματα.

 

Ελπιζω να μην εχει την καταληξη που εχουν οι διαιτες μου, δηλαδη να γινει τροπος ζωης και να απαλλαγεις μονιμα απο το περιττο, αυτο, "βαρος".

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, fusiongtr said:

Έπαιρνα μια κούτα κάθε 6 μέρες πςρίπου.

 

Αυτό αγαπητέ λέγεται απορροφητήρας όχι καπνιστής!

 

Εύχομαι να μη ξανά πιάσεις αναπτήρα παρά μόνο για το τζάκι (άντε και κανένα ελληνικό καφέ)

  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Τώρα που πέρασε το πρώτο 6μηνο, δύο τινά συμβαίνουν : Είτε το καθιέρωσες, είτε το παράτησες.

Με θετική προδιάθεση, ότι συνέχισες τον ατμό, να σου πω 1-2 πράγματα από τα πρώτα ερωτήματα.

Αν τα άκουγες τότε, μπορεί και να έλεγες ...... τι λέει ; δεν καταλαβαίνω .......     

 

Ναι, μπορείς να κάνεις και σκέτο Booster.  Άλλωστε είναι το μισό από εκείνα τα 40άρια που κάναμε εμείς (που και που για τσίτωμα) πριν απαγορευτεί.

Ίσως είσαι ανήσυχο πνεύμα που δοκιμάζει.  Επομένως θα ανακάλυψες, ότι οι μηδενικές βάσεις έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους (ειδικά όταν κάνεις Dripper), καθώς και τα Booster.

 

Aν από Booster για παράδειγμα κάνεις American Stars σκέτο, δεν θα το αντέξεις.  Προφανώς μέτρια ή κακή.

Εάν όμως κάνεις e-Liquid France, ίσως να είναι γλυκόπιοτη και να μην παίζει ρόλο ότι είναι 20άρα.

 

Από μηδενικές βάσεις, μπορεί να πας σε ένα φαρμακείο και να πάρεις 1 λίτρο Fagron VG και 1 PG, που ενώ θεωρείται κορυφή, εσένα να μην σου κάνει.  Εμένα με πήγαινε για ενδιάμεσο ψιλο-βήχα.

 

Ομοίως μπορεί να πάρεις την άλλη κορυφή (Chemco - λέγεται και Σύνδεσμος) και να σου ταιριάζει, οργανικά.

Είτε να απαλύνει το Booster τής American Stars, είτε να κάνει ένα βελούδινο σκεύασμα με την e-Liquid France.

 

Μπορεί να σε πειράξουν τα χαμηλά watt και να σου έρθει ψιλο-πνίξιμο.  Να νομίζεις ότι φταίει το πολύ άρωμα ή κάποια βάση.  

Να τα ανεβάσεις και να στρώσουν όλα...

 

Μπορεί πάλι να έχει μάθει να κατασκευάζεις αντιστάσεις ο ίδιος και να πρέπει να δοκιμάσεις 25 συνδυασμούς μέχρι να βρεις τι ταιριάζει με την υπόλοιπη αλυσίδα : το υγρό σου, το βαμβάκι, τον συγκεκριμένο ατμοποιητή κ.ο.κ    

 

Μην ξεχάσεις, ότι όταν ο κατασκευαστής αρώματος προτείνει 12%, αυτό σημαίνει κάθε 8,8 gr βάση + 1,2 gr άρωμα.

Τότε παίρνεις σύριγγες των 10 ml και του 1 ml, πετάς τις μύτες και "μαγειρεύσεις".

 

Τέλος, καμία χρονική διάρκεια ζύμωσης δεν είναι αλήθεια.  Όλες είναι εμπορικά τρυκ, προκειμένου  να μην ανυπομονείς.  Θέλεις ζύμωση 4 ή και 6 εβδομάδες, προκειμένου  να δεις αληθινά τι βγάζει.          

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, jajavax είπε

Τώρα που πέρασε το πρώτο 6μηνο, δύο τινά συμβαίνουν : Είτε το καθιέρωσες, είτε το παράτησες.

 

 

Είμαι σταθερά στο 1 (ένα) τσιγάρο την ημέρα, και τα υπόλοιπα .... είναι ατμός.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για το αναλυτικό σου post.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου