Προς το περιεχόμενο

Jean-Michel Jarre με ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ ήχο: Εικονική Συναυλία στη Notre-Dame!


John Tzinieris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως πολυ καλο , οσοι ειστε φιλοι του ειδους αξιζει σιγουρα να δειτε κι αυτο οπου παιζει με ολες τισ παλιατζουρες ή ααλλιως vintage

 

 

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, qesh είπε

Οντως πολυ καλο , οσοι ειστε φιλοι του ειδους αξιζει σιγουρα να δειτε κι αυτο οπου παιζει με ολες τισ παλιατζουρες ή ααλλιως vintage

 

 

 

Και η περούκα βίντατζ? :classic_tongue:

  • Χαχα 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nasokosm είπε

Θεϊκό!!

Προφανώς και είναι θεϊκό...μέσα σε εκκλησία (και τι εκκλησία!) έπαιζε!!😁

 

Πέρα από τη πλάκα, δεν ξέρω εάν είδατε απλά το video ή χρησιμοποιήσατε τη VR τεχνολογία που προτείνεται να μου πείτε τις εντυπώσεις σας. Γιατί όλο το innovation (μάλλον) εκεί είναι.

Θα μοιραστώ και κάποιες σκέψεις...γενικά η μουσική του JMJ δεν με τρελλαίνει. Όπως δεν με τρελαίνουν και οι δίσκοι του Βαγγέλη Παπαθανασίου, όσες φορές αγόρασα το μετάνιωσα (ΠΡΟΣΟΧΗ δεν συγκρίνω τη μουσική τους). Αλλά....αλλά....

Δεν έχω δει τον JMJ live αλλά έχω δει 2 φορές το Βαγγέλη. Μία φορά στην έναρξη του Παγκόσμιου στίβου στο Καλλιμάρμαρο και άλλη μία φορά στο Ηρώδειο...Εκεί, δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς την οπτικοακουστική εμπειρία. Ο Βαγγέλης είναι μεγαλοπρεπής, επιβλητικός, κυρίαρχος του χώρου, ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ....και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Και εδώ (φαντάζομαι) μπορεί κάπου να συγκριθεί ο JMJ με τον Βαγγέλη. Ο JMJ, περισσότερο από τον Βαγγέλη είναι οπτικοακουστικός. Πιστεύω ότι οι συναυλίες του πρέπει να είναι σκηνοθετημένες για να είναι μεγαλειώδεις και καθηλωτικές. Κάτι που η Vr τεχνολογία προσπαθεί να μας μεταφέρει

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε σαν κιθαρίστας έχω τις παρωπίδες μου😎

αλλά με συνεπήρε όλο το σκηνικό με τα 3D δλδ όλο το οπτικό- ακουστικό σαν σύνολο και το είδα και χωρίς VR

Επίσης έτυχε να έχω πάει και στη Notre-Dome

 

Βέβαια κατα  βάθος ξέρω οτι μεγαλώνω και οτι μάλλον γίνομαι ευσυγκίνητος και με απλούστερα πράγματα😀

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nasokosm είπε

Βέβαια κατα  βάθος ξέρω οτι μεγαλώνω και οτι μάλλον γίνομαι ευσυγκίνητος και με απλούστερα πράγματα😀

Όλοι μεγαλώνουμε, και όσο μεγαλώνουμε γνωρίζουμε ότι η απλοποίηση απαιτεί εμπειρία και συσωρευμένη γνώση. Αλλά -ομολογώ- ότι βλέπωντας τον Jarre στα 72 να μην κάθεται στις δάφνες του αλλά να συνεχίζει να ψάχνεται...ε...λίγο ζήλεια και θαυμασμό...το νοιώθω!

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ποιότητα ήχου και εικόνας είναι εντυπωσιακή!

Όταν ακούω αυτό το βίντεο αισθάνομαι σα να έχω αγοράσει ξαφνικά καλύτερα ηχεία! 😉

Και αυτό ισχύει για όλες τις συναυλίες του Jean-Michel Jarre.

Πάντοτε χρησιμοποιούσε την τεχνολογία αιχμής της εποχής του για όσο το δυνατόν πιο άρτια αποτελέσματα.

Πάντοτε ζηλεύαμε τις μηχανηματάρες που είχε και που πολλές φορές ήταν απλησίαστες:

ARP, Fairlight, Emulator, DX 7, Moog, Linn και πολλά άλλα.

Τις έγραφε πάντα στο πίσω μέρος της κασέτας! 😀

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν 19 όταν κυκλοφόρησε το Oxygen, χωμένος στο prog rock και φλερτάροντας με την jazz της ECM.

Πλην όμως παραδέχτηκα με την πρώτη τον καλλιτέχνη και την μουσική τουλάχιστον του συγκεκριμένου δίσκου.

Αργότερα έγινε υπερπαραγωγή από κάθε άποψη. Δυστυχώς δεν είδα ποτε live.

 

Με εντυπωσιάζει πάντα αυτή η τιθάσευση όλων αυτών των ήχων και εικόνων. 

 

 

και φυσικά πρέπει να σημειώσουμε ότι ο JMJ ανήκει στην εξαιρετική εκείνη ομάδα ανθρώπων που υπηρετούν μια τέχνη και το έχουν καταφέρει πολύ καλύτερα από όσο οι ήδη διάσημοι γονείς τους, ενώ συνήθως συμβαίνει το αντίθετο.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου