Προς το περιεχόμενο

Περί noise gate


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Επειδη με τα πετάλια δεν είμαι και πολύ ειδικός, αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω αρχίσει και στήνω ένα pedalboard από την αρχή. Αγοράζω πετάλια που θα χρειαστώ κομμάτι κομμάτι (μεταχειρισμένα ως τώρα, αλλά σε πολύ καλή κατάσταση) Όλα BOSS έως τώρα.

Συγκεκριμένα έχω πάρει το GE-7 equalizer, το DD-7 delay και το CS-3 comp/sust.

Όμως έχω παρατηρήσει ότι ο κομπρέσορας βγάζει αρκετό "φύσημα" στην ηρεμία. Λίγο λιγότερο φύσημα βγάζει και το eq. Χτες που τα δοκίμασα μαζί στο στούντιο ο θόρυβος ήταν ενοχλητικός. Από σύνδεση είχα βάλει eq και delay στη λούπα και τον compressorα μπροστά. (Το λέω μήπως παίζει ρόλο) 

Η ερώτηση είναι...αν πάρω κι ένα noise gate, θα τον κόψει αυτό τον θόρυβο? Μαζί με αυτόν θα κόψει και ήχο γενικώς? Σκεφτόμουν το noise supressor της BOSS και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες φορες εμπλεξα με noise gates δεν εκανα ποτε δουλεια. Τις περισσοτερες φορες εκοβαν καπως το θορυβο αλλα μου χαλαγαν κ τον ηχο.

 

Ο σωστος τροπος ειναι να ελαττωσεις τον θορυβο που εξαρχης εχει το rig σου. Ρυθμισεις, ποιοτικα καλωδια, ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτιου σου κλπ.

  • Ευχαριστώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ, γιατι χρειαζεσαι τον κομπρεσορα?

 

Υποψη, οτι ο συγκεκριμενος ειναι θορυβωδης.

 

Τον ιδιο θορυβο σου κανει και σπιτι?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Οσες φορες εμπλεξα με noise gates δεν εκανα ποτε δουλεια. Τις περισσοτερες φορες εκοβαν καπως το θορυβο αλλα μου χαλαγαν κ τον ηχο.

 

Ο σωστος τροπος ειναι να ελαττωσεις τον θορυβο που εξαρχης εχει το rig σου. Ρυθμισεις, ποιοτικα καλωδια, ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτιου σου κλπ.

Η αλήθεια είναι ότι δοκιμάστηκαν μαζί πρώτη φορά σε νέο χώρο και νέο ενισχυτή. Λόγω covid δεν μπορούσαμε  να πάμε στο συνηθισμένο στούντιο που έχουμε και τους ενισχυτές μας. Οπότε η εικόνα δεν είναι ξεκάθαρη πώς θα συμπεριφερθούν στο άλλο. Δοκιμαστηκαν σε ενισχυτή υβρίδιο με λάμπα προενίσχυση. Ο δικός μου είναι φουλ λάμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αλεξ, γιατι χρειαζεσαι τον κομπρεσορα?

 

Υποψη, οτι ο συγκεκριμενος ειναι θορυβωδης.

 

Τον ιδιο θορυβο σου κανει και σπιτι?

Γι αυτό που λέγαμε κατ' ιδίαν Γιώργη που ξεφεύγουν κάποιες πενιές. Μου αρέσει που έχει και το sustainer βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λαιβ συνθηκες, επειδη παιζεις με φουλ gain, υπαρχει φυσικο compression. Οι νοτες που σου ξεφευγουν ακουγονται οταν παιζεις με υψηλη ενταση?

Ρωτω, διοτι εγω που παιζω με μετριο gain, εχω το φυσικο compression που απαιτειται για να μου "σιδερωσει" τις ατελειες στο παιξιμο. Και φυσικα εχω οσο sustain θελω για τον ιδιο λογο. Αλλο σε εγγραφες στο pc. Εκει χρειαζεται.

Αρα, μηπως δεν χρειαζεσαι το cs3 σε προβες και λαιβ? Μηπως πχ ενα booster/od θα εκανε τη δουλεια που πρεπει?

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζεις ακούγεται ο θόρυβος?

Εννοώ ο θόρυβος είναι πιο δυνατός από τον ήχο της κιθάρας?

Όταν παίζεις μέσα στη μπάντα ακούγεται ο θόρυβος?

Εννοώ ακούγεται δυνατότερα από τη μουσική;

Αν όχι μην ασχολείσαι.

Έτσι ειναι το ρωΟυκ...έχει θόρυβο  :)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε?  🤨 Οk...πέρα από αυτό ..το θέμα είναι ότι μου αρέσει το sustain που δίνει...κι όχο τόσο το compression που το έχω και χαμηλά μάλιστα το attack που έχει. Αυτό λέω πώς μαζεύεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Όταν παίζεις ακούγεται ο θόρυβος?

Εννοώ ο θόρυβος είναι πιο δυνατός από τον ήχο της κιθάρας?

Όταν παίζεις μέσα στη μπάντα ακούγεται ο θόρυβος?

Εννοώ ακούγεται δυνατότερα από τη μουσική;

Αν όχι μην ασχολείσαι.

Έτσι ειναι το ρωΟυκ

Όχι. Ακουγεται όταν σταματάμε ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου