Προς το περιεχόμενο

2 κιθαρες σε 1 ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λιγες μερες ειμαι κατοχος του ενισχυτη peavey studio pro 112 made in U.S.A . Πολυ καλος ενισχητης ;D  . Πεντακαθαρα καθαρα  :P γεματα βρώμικα που καλυπτουν απο blues μεχρι 80s trash metal και τον πηρα μονο 150 ευρα επειδη ηταν επιστροφη  :o Τέλος πάντων ο εν λόγω ενισχυτής έχει 2 inputs ena high gain και ένα low gain και αναρωτιέμαι εγώ είναι δυνατό και ασφαλές να συνδέσω 2 κιθάρες ταυτόχρονα η θα καταστρέψω το μεγάφωνο ??????

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στον Laney vc-30 112 δεν γινεται .απλα βαζοντας και δευτερο βυσμα στα inputs ειναι σαν να ακυρωνεται το αλλο signal

βεβαια μπορει να ειναι αλλη τεχνοποια αλλα δεν νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον Laney vc-30 112 δεν γινεται .απλα βαζοντας και δευτερο βυσμα στα inputs ειναι σαν να ακυρωνεται το αλλο signal

βεβαια μπορει να ειναι αλλη τεχνοποια αλλα δεν νομιζω

 

έμενα λειτουργούν και τα 2 μαζί το έχω δοκιμάσει αυτό που ρωτάω είναι αν είναι επικίνδυνο για τον ενισχυτή

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι! Παίξτε άφοβα!  :)

Ωραιο θεμα

Σε αυτη τη περιπτωση τι επιπτωσεις εχω στον ενισχυτη?(γονατισματα, φθορες κλπ)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ο ενισχυτής έχει δύο προενισχύσεις ξεχωριστές, μπορείς να βάλεις μία κιθάρα σε κάθε προενίσχυση και να παίζουν δύο κιθαρίστες κανονικά.

Αν έχει μία, με διαφορετικούς ήχους, πχ drive και clean δεν γίνεται και ας έχει δύο εισόδους. Αυτές οι είσοδοι δεν είναι δύο διαφορετικές προενισχύσεις. Είναι (συνήθως) μία high και μία low. Σε αυτή την περίπτωση, αν συνδέσεις δύο κιθάρες ή κάποια δεν θα παίζει ή θα υπάρχει πολύ χαμηλό σήμα.

 

Σε καμία, από όλες τις περιπτώσεις, δεν θα πάθει κάτι ο ενισχυτής.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς! Επίσης στον Peavey (τουλάχιστον στους περισσότερους που έχω δοκιμάσει εγώ) μόλις βάλεις δύο input, τότε το "high gain" input γίνεται αυτόματα drop down και συμπεριφέρεται σαν low gain.

Και κάτι ακόμα. Θα παρατηρήσεις πως αν έχεις συνδεδεμένες δύο κιθάρες και παίξεις με το volume pot της μίας, θα έχει το ίδιο ακριβώς αντίκτυπο και στην άλλη κιθάρα!

Και αυτό γιατί πολύ απλά το σήμα της κιθάρας είναι αμφίπλευρο (πάει δλδ και στις δύο μεριές από το καλόδιο πράγμα που είναι η κύρια αιτία για hum σε άλλες περιπτώσεις). Πάντως οι Peavey είναι σκυλιά οπότε μην το φοβάσαι!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορισμενους ενισχυτες, οταν θελαμε οπωσδηποτε να βαλουμε δευτερη κιθαρα, τη βαζαμε κατευθειαν στον τελικο (return). Σε ορισμενους ενισχυτες δεν επιανε, επαιζε μονο αυτη που ηταν καρφι στον τελικο, σε καποιους επαιζαν και οι 2.

 

Τωρα που το σκεφτομαι, μαλλον εχει να κανει με το αν η λουπα ειναι σειριακη ή παραλληλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου