Προς το περιεχόμενο

Just FAQ it!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι είναι η χρονιά των ηχοληπτών. Νικόδημε άνοιξε ένα IEK και δίνε πτυχία:

 

https://www.protothema.gr/greece/article/1104827/i-ellada-ena-diethnes-stoudio-35-tainies-gurizodai-mesa-sto-2021/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Εκει που ΥΠΑΡΧΕΙ θεμα αληθοφανειας ειναι οτι γραφουν τυμπανα ανθρωποι που δεν ειναι ντραμερ (δεν ξερουν δηλ. να ΠΑΙΖΟΥΝ ντραμς) και δεν γνωριζουν ουτε καν τα βασικα για τον ηχο των τυμπανων (π.χ. την διαφορα ενος πιατινιου Zildjan απο ενα Paiste,την διαφορα μιας Pearl Reference απο μια Ludwig Legacy,την διαφορα ενος ταμπουρου maple απο ενα cast bronze κτλ,κτλ) ουτε βεβαια την ΙΣΤΟΡΙΑ των τυμπανων (δηλ. διαχρονικα ΠΟΙΟΙ ηχοι εχουν χρησιμοποιηθει που και ΠΩΣ βγηκαν αυτοι οι ηχοι ωστε να μπορουν να τους χρησιμοποιησουν σαν reference..)

Και ετσι εχουμε το....ΝΟΙΖ φαινομενο (και οχι μονο) 😂 σχεδον ΟΛΑ τα κομματια να εχουν τυμπανα METALLICA και ας ειναι jazz/funk/εντεχνα/classic rock/σκυλαδικα κτλ... 

 

 

επειδή την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα Νίκο, θελω να σου πω ότι τουλάχιστον με πακέτα (προσιτά) όπως το ez drummer 2 όπου παίρνεις μια αρκετά καλή γκάμα από τύμπανα (snare, hihat, toms, cymbals etc) που σαφώς υπολείπεται από τα υπερδιπλάσια σε τιμή superior και μάλιστα παίρνεις έτοιμες λούπες με δυνατότητα editing και κόψε ράψε, οπότε το θέμα "δεν είσαι drummer" πάει περίπατο καθώς είναι samplaρισμένα από ανθρώπους και σε σωστές στάθμες, ύφος, ghost notes κλπ. Διαλέγεις, κόβεις βάζεις. Επίσης το ez δίνει τη δυνατότητα να ξεχωρίζεις κάθε τύμπανο σε κάθε track και να τα επεξεργάζεσαι κατάλληλα. Το μόνο που υστερεί είναι σε γκαμα snares πχ. Εχει ας πούμε 10 στη βασική έκδοση ενώ το superior μπροεί να έχει και 100 (τυχαίο νούμερο λέω). Αν πάρεις και έξτρα βιβλιοθήκες πχ nashville σίγουρα θα πάρεις και άλλα τύμπανα πιό τιουναρισμένα για το ύφος. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις συνέχεια το χέρι στην τσέπη. Εγώ έχω δυό βιβλιοθήκες και δατσ ιτ. Συνεπώς βάζω ό,τι ταιριάξει από αυτά που έχω.

Δυστυχώς ακόμα οι πωλήσεις μου δεν με επιτρέπουν αγορά πιό ακριβών τυμπάνων.

 

Πλην όμως ένα φροντιστηριάκι θα ήταν ....ταμάμ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

επειδή την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα Νίκο, θελω να σου πω ότι τουλάχιστον με πακέτα (προσιτά) όπως το ez drummer 2 όπου παίρνεις μια αρκετά καλή γκάμα από τύμπανα (snare, hihat, toms, cymbals etc) που σαφώς υπολείπεται από τα υπερδιπλάσια σε τιμή superior και μάλιστα παίρνεις έτοιμες λούπες με δυνατότητα editing και κόψε ράψε, οπότε το θέμα "δεν είσαι drummer" πάει περίπατο καθώς είναι samplaρισμένα από ανθρώπους και σε σωστές στάθμες, ύφος, ghost notes κλπ. Διαλέγεις, κόβεις βάζεις. Επίσης το ez δίνει τη δυνατότητα να ξεχωρίζεις κάθε τύμπανο σε κάθε track και να τα επεξεργάζεσαι κατάλληλα. Το μόνο που υστερεί είναι σε γκαμα snares πχ. Εχει ας πούμε 10 στη βασική έκδοση ενώ το superior μπροεί να έχει και 100 (τυχαίο νούμερο λέω). Αν πάρεις και έξτρα βιβλιοθήκες πχ nashville σίγουρα θα πάρεις και άλλα τύμπανα πιό τιουναρισμένα για το ύφος. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις συνέχεια το χέρι στην τσέπη. Εγώ έχω δυό βιβλιοθήκες και δατσ ιτ. Συνεπώς βάζω ό,τι ταιριάξει από αυτά που έχω.

Δυστυχώς ακόμα οι πωλήσεις μου δεν με επιτρέπουν αγορά πιό ακριβών τυμπάνων.

 

Πλην όμως ένα φροντιστηριάκι θα ήταν ....ταμάμ...

 

Δεν είναι θέμα εξοπλισμου.

Είναι καθαρά θέμα "παιδείας" γύρω από τα ντραμς. 

Το EZ ντράμερ μια χαρά ήχους έχει.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Δεν είναι θέμα εξοπλισμου.

Είναι καθαρά θέμα "παιδείας" γύρω από τα ντραμς. 

Το EZ ντράμερ μια χαρά ήχους έχει.

 

 

καλά....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

καλά....

 

 

 

Όσον αφορά στα παιξίματα ένας ντράμερ αλλιώς θα "παιξει" ακόμα και με λούπες από έναν μη ντράμερ...μη ξεχνάς ότι και στα 80s που δεν υπήρχε mainstream hit που να παίζει άνθρωπος, όλα ντραμοκουτια ήταν,ΝΤΡΑΜΕΡ τα προγραματιζαν.

 

Τώρα αν ΟΝΤΩΣ θες να μάθεις κάτι μου λες,αν είναι να αρχίσουμε τα "καλά " άστο καλύτερα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ξέρεις αρκετά καλά νομίζω ώστε να καταλαβαίνεις ότι δεν γράφω τα "καλά" χωρίς λόγο.

 

Το ez λοιπόν έχει 13 snare όλα πολύ κοντά ηχητικά, χωρίς δυνατότητες να παίξεις με miking ούτε να βγάλεις χορδιέρα. Επίσης ένα παίζει edge μόνο, δεν συζητάμε για στεφάνη κλπ. Φυσικά δεν υπάρχουν σκούπες ή άλλες εναλλακτικές όπως κόπανοι, ανάποδες μπαγκέτες κλπ (δεν ξέρω αν αυτά τα έχει το superior).  Επίσης όλοι οι ήχοι έχουν μπόλικη αίσθηση χορδιέρας.

Εμένα αυτά δεν μου φαίνονται μια χαρά, ίσως είναι για για mainstream rock/ballads/heavy.

Γενικά το έχει η toontrack λίγο με το heavy/metal/death. Απλά όταν ψώνισα χρειαζόμουν επειγόντως τύμπανα, δεν ρώτησα, πήρα τα πρώτα που μου φάνηκαν καλά στο δούλεμα. Σήμερα οι απαιτήσεις είναι άλλες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Και ετσι εχουμε το....ΝΟΙΖ φαινομενο (και οχι μονο) 😂 σχεδον ΟΛΑ τα κομματια να εχουν τυμπανα METALLICA και ας ειναι jazz/funk/εντεχνα/classic rock/σκυλαδικα κτλ... 

 

Eιχαν και κακές μέρες στο γραφείο....(από άποψη ήχου τυμπάνων)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έτσι μαμάει το ΕΖDrummer..... 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!Σχετικά με τα vst drums,μπορεί κάποιος να μου βρεί ένα βίντεο απο κάποιον που χρησιμοποιεί κάποιο από αυτά κατά την διαδικασία παραγωγής,μίξης και το κομμάτι αυτό να βγήκε με αυτά τα drums στην δισκογραφία?

Για σοβαρές δουλειές μιλάμε,οχι για κανέναν τύπο που πατάει like στον εαυτό του.

Να προτίμησε κάποιος π.χ  το set dw drums collectors series ενός vst.

Οταν τα στούντιο αναφέρουν προγραμματισμένα drums συνήθως αναφέρονται σε δικά τους δείγματα που ηχογραφήθηκαν με τον ήχο που αυτοί ήθελαν,με συγκεκριμένη επεξεργασία,για το συγκεκριμένο κομμάτι.Τουλάχιστων έτσι κάνουν οι queens of the stone age,kings of leon,red snapper,seal και άλλοι πολλοί.

 

Την πατάω και γώ αρκετές φορές με την διαφήμιση.Πήρα κάτι έτοιμα μπιφτέκια burger χθές,που διέθεταν όλες τις προϋποθέσεις,γιατί βαριόμουν να φτιάξω και είμαι από της 5 ξύπνιος και πίνω σόδες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου