Προς το περιεχόμενο

Μην αλλάξετε μαγνήτες, αλλάξτε πετάλι... (keyztone ExChanger)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, dimsonic είπε

δεν ξέρω, αλλά αν ήταν έτσι κανείς δεν θα αγόραζε πχ tv jones ή lollar ή sd ή filtertrons

 

Η αλλαγή μαγνητών είναι πάντα λύση, αλλά μόνο αν δεν σε καλύπτουν καθόλου οι μαγνήτες που έχεις.

Εμένα με καλύπτουν (και με το παραπάνω!), απλά ζητάω πιο ''προς single coil'' ήχο σε πολύ λίγα και συγκεκριμένα σημεία

 

19 ώρες πριν, Superfunk είπε

Πάντως τσέκαρε και τους μαγνήτες σου, αν έχουν 4 conductor καλώδια μπορούν να γίνουν split πολύ εύκολα.

 

Αν και δεν έχω κάνει ο ίδιος ''αυτοψία'' στους μαγνήτες, τα είχα ψάξει παλαιότερο και νομίζω πως οι κιθάρες του εμπορίου που δεν έχουν μηχανισμό split πολύ σπάνια έχουν 4 conductor καλώδια, και ο μαγνήτης πρέπει να

''τροποποιηθεί'' από κάποιον ειδικό.

 

Βέβαια αν τους ίδιους ακριβώς μαγνήτες τους αγόραζες ξεχωριστά, εκεί ναι έρχονται με 4 conductor καλώδια

γιατί εκεί ο κατασκευαστής όντως πρέπει να σου δίνει την επιλογή να μπορείς να τους split-άρεις ή να κάνεις

άλλο wiring....

 

Στην περίπτωση που ισχύει αυτό, το κόστος να αγοράσω σετ μαγνητών για κάθε κιθάρα είναι αρκετό...

ακόμα και αν πουλήσω τους original αλλά και πάλι είναι μια μεγάλη διαδικασία που δεν επιθυμώ να μπω...

 

Νομίζω ένα απλό EQ θα με καλύψει :)

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Αν θες κάτι τέτοιο βέβαια υπάρχει και το active tone control EMG RPC, που κάνει κάτι αντοίστοιχο, απλά αντικαθιστάς ένα tone control της Les Paul σου. Βέβαια έχει το κακό ότι μπλέκεις με μπαταρίες και χάνεις το συμβατικό tone control για πιο jazzy παιξίματα.

 

Ενδιαφέρον φαίνεται, δεν το γνώριζα, τώρα το έψαξα αλλά όντως δεν είμαι πολύ της μπαταρίας, και αν

και δεν είμαι και ...Bonamassa στο να χρησιμοποιώ τα tone controls, μου αρέσει να τα σκαλίζω που και που...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως με τη μεσαια θεση της λες πωλ που παιζω τα κομματια που ανεφερες  (εκτος του sultans) δεν ακουσα ποτε παραπονο απο κανεναν 😁
Βεβαια παιζω με τους Pure PAF του Fralin που δεν ειναι high output. 

Δεν ειναι στρατ προφανως, αλλα αν δεις jams γνωστων παιχτων, ο καθενας παιζει τα εκαστοτε κομματια με το δικο του ηχο= το δικο του οργανο.
Μπορεις δηλαδη να παιξεις το οποιο cover βαζοντας μια δικια σου πινελια στον ηχο. 

Ασε που μπορεις να κρατησεις τα λεφτακια σου, να παρεις ενα μεγαφωνο που δινω  🤣🤣

Εdit: παιζοντας με το υψος των μαγνητων και αρα αλλαζοντας τη μεταξυ τους ισσοροπια, μπορεις να πετυχεις περισσοτερο ή λιγοτερο single coil-y ηχο στη μεσαια θεση (σε λογικα πλαισια παντα)

Επεξεργασμένο από mike_rhd

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mike_rhd εσύ δεν έχεις την Boss GT8 μου? Να μου την φέρεις πίσω, δεν ήξερα ότι έχει επιλογή

''εξομοίωσης'' μαγνητών 😛

 

Ισχύουν όλα αυτά που λες, αλλά αν μπορείς να κάνεις το κατιτίς παραπάνω, γιατί όχι?

Προσωπικά αισθάνομαι πιο άνετα όταν δεν μου ακούγεται τόσο ''ξένος'' ο ήχος σε σχέση με το κομμάτι.

 

Όσον αφορά τους γνωστούς παίκτες, αυτοί ναι χρησιμοποιούν πάντα τον δικό τους ήχο.

Αυτό είναι λογικό καθώς είναι ''φτασμένοι'' καλλιτέχνες και μπορούν να το κάνουν αυτό.

Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα κιθαριστικά, αλλά και σε άλλους τομείς, πχ βλέπεις τραγουδιστές

να αλλάζουν εντελώς το cover, κάνοντάς το να ακούγεται σαν σχεδόν δικό τους κομμάτι.

 

Άλλοτε με καλά αποτελέσματα και άλλοτε με κακά.

 

Βέβαια και local επιπέδου coverάδες μπορούν να παίξουν το οτιδήποτε με ό,τι ήχο γουστάρουν,

αρκεί να ''λειτουργεί''. Όλοι μας το κάνουμε.

 

Απλά είμαι σε φάση που βαρέθηκα να χρησιμοποιώ κατά 90% Fender κιθάρες γιατί ''ανησυχώ'' πως θα ακουστούν

τα πρώτα 5-6 κομμάτια -καταλαβαίνεις εσύ τι εννοώ- και ψάχνω και άλλες λύσεις :)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

@mike_rhd εσύ δεν έχεις την Boss GT8 μου? Να μου την φέρεις πίσω, δεν ήξερα ότι έχει επιλογή

''εξομοίωσης'' μαγνητών 😛

 

Ισχύουν όλα αυτά που λες, αλλά αν μπορείς να κάνεις το κατιτίς παραπάνω, γιατί όχι?

Προσωπικά αισθάνομαι πιο άνετα όταν δεν μου ακούγεται τόσο ''ξένος'' ο ήχος σε σχέση με το κομμάτι.

 

Όσον αφορά τους γνωστούς παίκτες, αυτοί ναι χρησιμοποιούν πάντα τον δικό τους ήχο.

Αυτό είναι λογικό καθώς είναι ''φτασμένοι'' καλλιτέχνες και μπορούν να το κάνουν αυτό.

Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα κιθαριστικά, αλλά και σε άλλους τομείς, πχ βλέπεις τραγουδιστές

να αλλάζουν εντελώς το cover, κάνοντάς το να ακούγεται σαν σχεδόν δικό τους κομμάτι.

 

Άλλοτε με καλά αποτελέσματα και άλλοτε με κακά.

 

Βέβαια και local επιπέδου coverάδες μπορούν να παίξουν το οτιδήποτε με ό,τι ήχο γουστάρουν,

αρκεί να ''λειτουργεί''. Όλοι μας το κάνουμε.

 

Απλά είμαι σε φάση που βαρέθηκα να χρησιμοποιώ κατά 90% Fender κιθάρες γιατί ''ανησυχώ'' πως θα ακουστούν

τα πρώτα 5-6 κομμάτια -καταλαβαίνεις εσύ τι εννοώ- και ψάχνω και άλλες λύσεις :)

 

 

 

 

 

 

To κατανοω απολυτα.
Την ζηταει κι αλλος τωρα, οποτε ανεβαινει η τιμη 🤣

On topic παντως, και γω οταν ειχα δει το βιντεο με τον Bukovac ημουν ετοιμος να παρω EQ pedal γιατι... ετσι.
Καπου θα χρειαστει λεω.  Χτυπα το. 

  • Like 1

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mike_rhd είπε

Καπου θα χρειαστει λεω.  Χτυπα το

 

Καλα αυτο ειναι σιγουρο.

Πεταλιερα χωρις GE7 ,σκορδαλια χωρις σκορδο 😁  (μονο και μονο που ειναι ισως το καλυτερο booster που υπαρχει αρκει)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

 

Η αλλαγή μαγνητών είναι πάντα λύση, αλλά μόνο αν δεν σε καλύπτουν καθόλου οι μαγνήτες που έχεις.

Εμένα με καλύπτουν (και με το παραπάνω!), απλά ζητάω πιο ''προς single coil'' ήχο σε πολύ λίγα και συγκεκριμένα σημεία

 

 

 

άλλο λέω.

Αν "έρχονταν" οι ήχοι του κάθε μαγνήτη με eq κανείς δεν θα τους αγόραζε όλους αυτούς τους επώνυμους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

άλλο λέω.

Αν "έρχονταν" οι ήχοι του κάθε μαγνήτη με eq κανείς δεν θα τους αγόραζε όλους αυτούς τους επώνυμους

 

 

εμ δεν "ερχονται" ποτε,απλα....πλησιαζουν ενα 50%  ή γενικα σε ενα επιπεδο "good enough for rock n'roll" σιγα μη σκασει η κυρα Κουλα που πινει την ΠΙΝΑΚΟΛΑΔΑ στο πρωτο τραπεζι επειδη το "Sweet Home Kalamata" δεν εχει 100% strat grey bottom neck pickup ηχο 😂.

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή λες στην στρατ μου να πετάξω τους Bill Lawrence και να βολευτώ με ένα ge7 και να γλυτώσω τα tv jones ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δηλαδή λες στην στρατ μου να πετάξω τους Bill Lawrence και να βολευτώ με ένα ge7 και να γλυτώσω τα tv jones ?

 

 

αν παιζεις για την κυρα Κουλα που πινει ΠΙΝΑΚΟΛΑΔΑ ναι,αν παιζεις για κανα redneck στην Αλαμπαμα ΟΧΙ. 

 

βεβαια μπορεις απλα να αγορασεις και μια Gretsch αφου  την θελεις,την θελεις,την θελεις πολυ 🤣

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimsonic είπε

άλλο λέω.

Αν "έρχονταν" οι ήχοι του κάθε μαγνήτη με eq κανείς δεν θα τους αγόραζε όλους αυτούς τους επώνυμους

 

Κοίτα, και εγώ αν σου δώσω να παίξεις με τις κιθάρες μου και μου δέσεις τα μάτια, δεν θα καταλάβω από

ένα σημείο και μετά ποια είναι ποια 🙂 Το μονο που θα καταλάβω είναι αν είναι μονοί ή διπλοί 🙂

Aυτό που χρειάζομαι είναι λοιπόν να ''κλέψω'' όσο μπορώ να φτάσω σε single coil ήχο, δεν με ενδιαφέρει και τόσο

αν θα είναι πιο κοντά σε tex mex, vintage '65 ή texas special

 

Αλλά ναι ισχύει αυτό που λες, υπάρχουν κάποιοι που θέλουν κατι πολύ συγκεκριμένο και γι αυτό και απευθύνονται σε συγκεκριμένους μαγνήτες για να βρουν αυτό που θέλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου