Προς το περιεχόμενο

Opeth - Ghost Of Perdition (Full Cover)


BGkakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα επανερχόμενος με κάτι πιο δυνατό αυτή τη φορά...

Ολοκλήρωσα ένα covidάτο cover την περασμένη βδομάδα, επωφελούμενος την αποχή από τη δουλειά μου. Ένα cover σε κομμάτι από τον αγαπημένο μου δίσκο των Opeth, το Ghost Of Perdition. Ήταν απ'τις φορές που δεν ήθελα να τελειώσω με τις ηχογραφήσεις καθώς ίσως πρόκειται (μαζί με το The Moor) για το αγαπημένο μου κομμάτι από αυτούς.
Για τα τεχνικά θέματα και για όποιον ενδιαφέρεται:
--- Ηχογραφημένο, μιξαρισμένο στο Reaper.
--- Masterαρισμένο με T-racks.
--- Τα ντραμς είναι ένας συνδιασμός από EZ Drummer 2, Addictive Drums 2 και Perfect Drums
--- Μπάσο έχω γράψει με ένα μπάσο της Harley Benton, SHB-1 Ignite Amp και καμπίνα από Amplitube 4.
--- Ρυθμικές κιθάρες είναι reamped. Οι 2 κύριες κιθάρες είναι με ένα μονταρισμένο Randall που καταλήγει σε μία 2 X 12 καμπίνα Randall και οι 2 "πίσω" κιθάρες είναι με έναν Orange micro dark τον οποίο τον συνδέω στην λούπα του Randall για να εκμεταλλευτώ το τελικό του στάδιο. Και στις 2 περιπτώσεις ηχογραφώ με Shure SM57 τις αριστερές κιθάρες και με Shure SM58 τις δεξιές. Κάρτα ήχου η Focusrite Scarlett 18i20.

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να σας αρέσει... Περιμένω γνώμες!!! 
Keep it heavy!!!

https://www.youtube.com/watch?v=IdPxpdSDEpY

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή δουλειά έχεις κάνει, μπράβο σου. Δεν είμαι φαν του είδους (λόγω φωνητικών), αλλά φαίνεται ότι το δούλεψες αρκετά. Η μίξη (κυριώς των φωνητικών) θα μπορούσε να είναι καλύτερη, αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ καλός όπως πάντα, με τρομερή προσοχή στις λεπτομέρειες. Το θαυμάζω αυτό γιατί συνήθως δεν έχω τόση υπομονή.

 

Μόνη "ένσταση" η προφορά στα clean vocals, θέλει δουλίτσα. Το ίδιο θα έλεγα και για τη ροή του λόγου σου, δεν έχω την τεχνική ορολογία για να στο περιγράψω αλλά είσαι αρκετά πίσω από το beat.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή δουλειά! Μπράβο!

Από τα αγαπημένα μου των Opeth όπως και το The Moor που αναφέρεις.

 

Θα συμφωνήσω με τον  Bill για την προφορά στα clean.

 

Έχεις κάνει φοβερή δουλειά στην παραγωγή. Με λεπτομέρεια όχι αστεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια και για την ειλικρινή κριτική σας. Και τα 2 είναι πολύ σημαντικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου