Προς το περιεχόμενο

Quiz: single coils VS noiseless pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Η πλειοψηφία είχε δίκιο. Η 1 είναι η τελε με τους αθορυβους area t και η 2 είναι η τελε με τους μόνους από Q pickups, σε coil tap ώστε να είναι κοντά το ohmage και ο τόνος.

 

Νομίζω ότι ο ήχος στη θέση neck πρόδιδε πιο έντονα την ταυτότητα των δύο κλιπ.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 η 2 είναι η τελε με τους μόνους από Q pickups, σε coil split ώστε να είναι κοντά το ohmage και ο τόνος.

Έκλεψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

Έκλεψες...

Αυτό είναι το λιγότερο... Εγώ περίμενα να έχει μεγαλύτερο σασπένς πριν γίνουν τα αποκαλυπτήρια- δύο σελίδες σκάρτες και το σφύριξε το ματσάκι... 

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτό είναι το λιγότερο... Εγώ περίμενα να έχει μεγαλύτερο σασπένς πριν γίνουν τα αποκαλυπτήρια- δύο σελίδες σκάρτες και το σφύριξε το ματσάκι... 

 

Συνήθως έχει, αλλά δεν έχει κινητικότητα, οπότε είπα να το ληξω το ματς. Βέβαια, έχω ήδη σκεφτεί το αυριανό κουιζ...

 

5 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Έκλεψες...

 

Δεν εκλεψα. Το coil tap (και όχι coil split όπως έγραψα) είναι η low ohmage ρύθμιση του μαγνήτη (περίπου 6Κ). 100% single.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτό είναι το λιγότερο... Εγώ περίμενα να έχει μεγαλύτερο σασπένς πριν γίνουν τα αποκαλυπτήρια- δύο σελίδες σκάρτες και το σφύριξε το ματσάκι... 

 

αμα δεν δείξεις μπούτι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Συνήθως έχει, αλλά δεν έχει κινητικότητα, οπότε είπα να το ληξω το ματς. Βέβαια, έχω ήδη σκεφτεί το αυριανό κουιζ...

 

 

Δεν εκλεψα. Το coil tap (και όχι coil split όπως έγραψα) είναι η low ohmage ρύθμιση του μαγνήτη (περίπου 6Κ). 100% single.

 

Να προσέχεις άλλη φορά  τι γράφεις  :) :)

Εντάξει είναι όντως κοντά ο ήχος αλλά 

μη ξεχνάμε το σύνθημα:

 

"Διπλε Διπλε

Δεν θα γίνεις μόνος

ΠΟΤΕ"

  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα (αν δεν ενοχλεί τον op), μου λύνετε μία απορία ρε παλικάρια; Εάν κάποιος παίζει καθαρά ή με ήπιο overdrive, υπάρχει ουσιαστικός λόγος να χρησιμοποιήσει noiseless; Και δεύτερον, έχω μία μεξικανική fender player series strat και μου αρέσει πάρα πολύ σαν όργανο, αλλά θα μπορούσε νομίζω να δώσει κάτι παραπάνω αν είχε ένα καλύτερο σετ μαγνητών. Παίζω όπως είπα καθαρά ή και με λίγο overdrive (σε σόλο, όχι ριφ, σκεφτείτε John Mayer στιλ). Ποια είναι τα χαρακτηριστικά μαγνητών που πρέπει να ψάξω ώστε να γίνει πιο σωστή η αναζήτηση για να καταλήξω σε δυο-τρεις μαγνήτες και μετά να διαλέξω; Έχω διαβάσει για low output vs hot μαγνήτες (νομίζω οι δικοί μου είναι αρκετά hot) και ένα κάρο ορολογίες που δεν καταλαβαίνω. Σαν κάτι αόριστο, τι specs μαγνητών πρέπει να ψάξω ώστε ο καθαρός ήχος να είναι όσο πιο ωραίος γίνεται; Μάπα ερώτηση, ξέρω, αλλά ίσως μπορείτε να με καθοδηγήσετε ώστε να μπορέσω να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ.

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα (αν δεν ενοχλεί τον op), μου λύνετε μία απορία ρε παλικάρια; Εάν κάποιος παίζει καθαρά ή με ήπιο overdrive, υπάρχει ουσιαστικός λόγος να χρησιμοποιήσει noiseless; Και δεύτερον, έχω μία μεξικανική fender player series strat και μου αρέσει πάρα πολύ σαν όργανο, αλλά θα μπορούσε νομίζω να δώσει κάτι παραπάνω αν είχε ένα καλύτερο σετ μαγνητών. Παίζω όπως είπα καθαρά ή και με λίγο overdrive (σε σόλο, όχι ριφ, σκεφτείτε John Mayer στιλ). Ποια είναι τα χαρακτηριστικά μαγνητών που πρέπει να ψάξω ώστε να γίνει πιο σωστή η αναζήτηση για να καταλήξω σε δυο-τρεις μαγνήτες και μετά να διαλέξω; Έχω διαβάσει για low output vs hot μαγνήτες (νομίζω οι δικοί μου είναι αρκετά hot) και ένα κάρο ορολογίες που δεν καταλαβαίνω. Σαν κάτι αόριστο, τι specs μαγνητών πρέπει να ψάξω ώστε ο καθαρός ήχος να είναι όσο πιο ωραίος γίνεται; Μάπα ερώτηση, ξέρω, αλλά ίσως μπορείτε να με καθοδηγήσετε ώστε να μπορέσω να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ.

 

 Θα μπορούσα να σου γράψω ένα κάρο specs και πλήρες....κατεβατό :)

ή  απλά να σου πω να παίρνεις ΜΟΝΟ αυτούς τους μαγνήτες και να είσαι ΠΑΣΑΣ 

 

https://kg-guitars.gr/el/product/fender-pure-vintage-64-telecaster-pickup-set/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα (αν δεν ενοχλεί τον op), μου λύνετε μία απορία ρε παλικάρια; Εάν κάποιος παίζει καθαρά ή με ήπιο overdrive, υπάρχει ουσιαστικός λόγος να χρησιμοποιήσει noiseless;

 

 

1. Παντελής εξάλειψη θορύβου, σε περιπτώση πολύ προβληματικού δικτύου ρεύματος

2. Πιθανόν να του αρέσει το γεγονός ότι έχουν ευκολότερο breakup και είναι πιο hairy οι noiseless. Έχουν ξεχωριστό τόνο. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ.

 

11 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Και δεύτερον, έχω μία μεξικανική fender player series strat και μου αρέσει πάρα πολύ σαν όργανο, αλλά θα μπορούσε νομίζω να δώσει κάτι παραπάνω αν είχε ένα καλύτερο σετ μαγνητών. Παίζω όπως είπα καθαρά ή και με λίγο overdrive (σε σόλο, όχι ριφ, σκεφτείτε John Mayer στιλ). Ποια είναι τα χαρακτηριστικά μαγνητών που πρέπει να ψάξω ώστε να γίνει πιο σωστή η αναζήτηση για να καταλήξω σε δυο-τρεις μαγνήτες και μετά να διαλέξω;

 

Ένα νέο σετ μαγνητών θα σου δώσει λίγο διαφορετικό eq, ανάλογα με τις προτιμήσεις σου. Είναι καλό να επιλέγουμε σύμφωνα με τη μουσική που παίζουμε, αλλά και σύμφωνα με τον ενισχυτή και τα πετάλια που έχουμε. Υπάρχει το κατάλληλο σετ μαγνητών για κάθε περίπτωση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κάνεις δουλειά με τους μαμά μαγνήτες. Κάθε άλλο. Ηχητικά, δεν θα υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά. Εκεί που θα έβλεπες διαφορά θα ήταν στο χέρι και στις δυναμικές. Για μένα είναι τεράστιο θέμα η σωστή επιλογή μαγνητών.

 

11 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Έχω διαβάσει για low output vs hot μαγνήτες (νομίζω οι δικοί μου είναι αρκετά hot) και ένα κάρο ορολογίες που δεν καταλαβαίνω. Σαν κάτι αόριστο, τι specs μαγνητών πρέπει να ψάξω ώστε ο καθαρός ήχος να είναι όσο πιο ωραίος γίνεται; Μάπα ερώτηση, ξέρω, αλλά ίσως μπορείτε να με καθοδηγήσετε ώστε να μπορέσω να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ.

 

Το "ωραίος ήχος" είναι υποκειμενικό. Άλλα καθαρά έχει ένας alnico 5 και άλλα ένας alnico 2. Το eq του μαγνήτη παίζει σημασία επίσης. Το σύρμα που είναι κατασκευασμένος, παίζει επίσης σημασία. Το ohmage είναι ένας σημαντικός δείκτης, όπου δείχνει πόσο εύκολα "αρπά" ο μαγνήτης.

 

Οι επιλογές είναι πολλές. Τσεκάρεις ατέλειωτα βίντεο στο νετ, διαβάζεις κριτικές, σιγουρεύεσαι για την επιλογή σου (εάν δεν μπορείς να κάνεις ο ίδιος δοκιμή), και προχωράς σε παραγγελία.....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου