Προς το περιεχόμενο

Loop στον ενισχυτή


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον ενισχυτή μου (fender HotRod Deluxe) έχει loop in και out. Απ’ ότι έχω καταλάβει αυτό είναι για να έχεις τα πετάλια σε Loop ώστε αν πχ κάπου δεν χρησιμοποιείς κανένα πετάλι ο ήχος να βγαίνει αναλοίωτος στον ενισχυτή (χωρίς να περνάει από την αλυσίδα με τα πετάλια) – διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: όταν υπάρχει volume στην αλυσίδα, αναγκαστικά το σήμα δεν θα περνάει πάντα από τα πετάλια , ακόμα και αν είναι όλα off ? ¶ρα πάλι αλλοιώνεται το σήμα σωστά ??

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε αλλη μια φορά :D

το effect loop είναι ειδικά σχεδιασμένο με "προενισχυτές" (op amps) οι οποίοι χαμηλώνουν την εμπέδιση (impedance) του σηματος "καθαρίζοντας" το,τα effect loop (εκτος κι αν εχουν on/off) δεν "βγαζουν¨τα πετάλια απο τη "γραμμη" απλα "καθαρίζουν" το σημα τους (και το σημαντικότερο επιτρέπουν να βαζουμε modulation delays) σε ενισχυτες με βρωμικα κανάλια (διατηρώντας τη σωστη σειρα distortion>modulation κτλ.) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το έλεγα πιό απλά:

Σκέψου ότι ο ενισχυτής αποτελείται από τρία κομμάτια:

Την προενίσχυση,τον τελικό ενισχυτή και το ηχείο.

Αυτά είναι τοποθετημένα με την σειρά που σου έγραψα.

Αν βάλεις ένα εφέ μπροστά από την προενίσχυση δηλ συνδέσεις την κιθάρα με ένα πετάλι και το πετάλι με το input του ενισχυτή τότε η συνδεσμολογία έχει ως εξής:

κιθάρα->πετάλι->προενίσχυση->τελικός->ηχείο

Αν βάλεις το πετάλι στην λούπα τότε η συνδεσμολογία γίνεται ως εξής:

Κιθάρα->προενίσχυση->πετάλι->τελικός->ηχείο

Έτσι το delay πχ το βάζεις μετά την προενίσχυση γιατί θές να πάρει όλο τον τελικό ήχο που βγαίνει και να τον επεξεργαστεί.

Ελπίζω να τα είπα σωστά και να κατάλαβες τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις το πετάλι στην λούπα τότε η συνδεσμολογία γίνεται ως εξής:

Κιθάρα->προενίσχυση->πετάλι->τελικός->ηχείο

Έτσι το delay πχ το βάζεις μετά την προενίσχυση γιατί θές να πάρει όλο τον τελικό ήχο που βγαίνει και να τον επεξεργαστεί.

Ελπίζω να τα είπα σωστά και να κατάλαβες τώρα.

 

Ωραίος! :)Aκριβός αυτό είναι και βοηθά τον ήχο "ειδικά" σε λαμπάτους ενισχυτές.Κατα τα άλλα sto loop μπαίνουν κυρίως modulation effects.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου