Προς το περιεχόμενο

Μαγνητης/μικροφωνο σε ακουστικη...


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον χρειαζομαι τα φωτα σας... χαλασε ο κρυσταλλος στην ηλεκτρακουστικη μου. προκειται για αυτη :

http://www.thomann.de/gr/takamine_eg531sc.htm

να πω οτι το preamp συστημα της λειτουργει μια χαρα....

 

επειδη εν καιρω θα χρειαστω να βγω live ηλεκτρακουστικα ρωτω ποια ειναι η καλυτερη επιλογη μου:

1) Να σκασω το κατοσταρικο για τον κρυσταλλο (piezo) και την τοποθετηση ( καπου εκει μου ειπαν οτι παει , και δν νομιζω οτι μπορω να κανω μονος μου την τοποθετηση) και να εκμεταλευτω και το preamp system που το εχω πληρωσει...?

2) να παρω καποιον magnetic pickup (soundhole pickup) και να τον βαλω πανω μονος μου?

 

εν τελει δλδ ποια ειναι η καλυτερη μεση λυση (φτηνη και ικανοποιητικη ηχητικα) για να βγω live??

 

Υ.Γ. Σκετο μικροφωνο χωρις soundhole pickup νοειται σε live καταστασεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αν ησουν ικανοποιημένος με τον ηχο απο το πιεζοηλεκτρικό σου,ναι δώστα.Εξαλλου οποιαδήποτε αλλη λυση δεν κοστίζει λιγότερο απο 80¤

 

2)Μονόδρομος κατα τη γνώμη μου ο Fishmann Rare Earth Blend.Koστίζει το κατι τις του (350¤),αλλα τα αξίζει κ μπορείς να τον εχεις σε οποιαδήποτε ακουστική θα αποκτήσεις κ στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αν ησουν ικανοποιημένος με τον ηχο απο το πιεζοηλεκτρικό σου' date='ναι δώστα.Εξαλλου οποιαδήποτε αλλη λυση δεν κοστίζει λιγότερο απο 80?

 

2)Μονόδρομος κατα τη γνώμη μου ο Fishmann Rare Earth Blend.Koστίζει το κατι τις του (350?),αλλα τα αξίζει κ μπορείς να τον εχεις σε οποιαδήποτε ακουστική θα αποκτήσεις κ στο μέλλον.[/quote']

1) οχι. σε σχεση με αυτο που ακουγα εγω unplugged καμια σχεση σε ενισχυτη ή κονσολα ....

2) δλδ οι αλλοι fishman με τα 60 και 80 ευρω???? ειναι εντελως γτπ???

 

για σκετο μικροφωνο σε live δν παιζει??

ττενκ γιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε μου, έχω σε μια Υamaha, τον Seymour Duncan Woody XL κ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Από feedback δεν είχα ποτέ πρόβλημα...

 

Αν όμως χρησιμοποιείς τόσο το preamp τότε η αντικατάσταση του piezo είναι μονόδρομος όπως προειπώθηκε!

 

Φυσικά, υπάρχουν κ πολύ πιο ακριβές λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) δλδ οι αλλοι fishman με τα 60 και 80 ευρω???? ειναι εντελως γτπ???

 

Τον Neo-D τον ειχα κ εγω κ τον πουλαω τωρα.Δεν ειναι γτπ,ειναι σαφώς καλύτεροι απο ενα φτηνο πιέζο,αλλα δεν εκατσε καλα πανω στην κιθαρα μου (ειναι παρλόρ και παρα-ακουγόταν percussive).Ο blend εχει κ ενσωματωμενο μικροφωνο που κανει ολη τη δουλεια. :wink:

 

Aλλοι χρηστες τον εχουν τον Neo-D σε dreadnought ακουστικες κ τον συστηνουν.Ας μιλήσουν οι ιδιοι.

 

 

Aν εισαι κοντα μπορεις να ερθεις και να τον δοκιμασεις φυσικα.Στειλε πμ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου