Προς το περιεχόμενο

FURCH Ακουστικές κιθάρες


BRAIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με γεια brain να την χαιρεσαι ;)Πρεπει να εκανες πολύ καλή επιλογή.Καλά εκανες κ εκατσες 5αωρο' date='σε βρίσκω πολύ σωστό.

 

Ξερεις ποιο ηλεκτρακουστικό σύστημα σου εβαλε?[/quote']

 

 

σε ευχαριστώ blue :wink: to σύστημα θα το περάσουμε σε κανα 3ημερο θα μάθω λεπτομέρειες και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά το ηλεκτροακουστικό σύστημα είνα

L.R. Baggs και λογικά πρέπει να είναι το τοπ της μοντέλο

 

από 380 ευρώ μου το έχει κατέβασει πιο κάτω.

 

http://www.lrbaggs.com/html/products/products_pickups.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη η κιθάρα φίλε, πραγματικά μου αρέσει πολύ που ξέφυγες από τα συνηθισμένα...

 

Το soundhole θα βάλεις;

(επειδή ανέφερες ότι δεν θα τρυπηθεί το όργανο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη η κιθάρα φίλε' date=' πραγματικά μου αρέσει πολύ που ξέφυγες από τα συνηθισμένα...

 

Το soundhole θα βάλεις;

(επειδή ανέφερες ότι δεν θα τρυπηθεί το όργανο)[/quote']

 

Σε ευχαριστώ φιλε, ακόμα δεν το εχω πιστέψει ότι έχει τόση μουσικότητα αυτό το όργανο λες και είναι πιάνο 8O

 

 

το ηλεκτοακουστικο σύστημα θα το τοποθετηση σε λίγες μέρες δεν ξερω ακριβώς ποιό είναι αλλα μάλον δεν είναι αυτό που λες, λογικά πρέπει να ειναι το πιο top της εταιρίας γιατί μιλήσαμε για 380 ευρώ και αν κρίνω από τον τιμοκατάλογο της εταιρίας, μάλον δεν είναι το soundhole.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη η κιθάρα φίλε' date=' πραγματικά μου αρέσει πολύ που ξέφυγες από τα συνηθισμένα...

 

Το soundhole θα βάλεις;

(επειδή ανέφερες ότι δεν θα τρυπηθεί το όργανο)[/quote']

 

 

εντέλει έμαθα ότι το ηλεκτρικο σύστημα θα ειναι αυτό το imix:

http://www.lrbaggs.com/manuals/imix_manual.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το μεσημεράκι την δοκιμάζω πάλι την furch αλλά αυτή την φορά μαζί με το LR BAGGS imix,

μπορώ άνετα να πω τα καλύτερα, απίστευτα καλός και φυσικός ήχος λες και εχεις μικρόφωνο μπροστά σου, ο ασθητήρας που φοράει μιξάροντας μαζί με λίγο από τον κρύσταλο σπέρνει κανονικά, ο προενισχητής που ειναι τοποθετημένος μέσα στο ηχείο μπορείς και επεξεργαζεσε το σήμα και το ρυθμίζεις εκει που θέλεις, τώρα σε σύγκριση με την ηλεκτροακουστική μου την godin που πίστευα τα καλύτερα για το ηλεκτοακουστικό της σύστημα, τις έριξε στα αυτιά το LR BAGGS, όπως και σε μια custom ibanez ακουστική που εχω και τις είχα φορέσει B.BAND κρύσταλο με πυκνοτικό μικροφωνάκι, το LR BAGGS μαζι με την D34 FURCH είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει ως τώρα.

 

στην αλυσίδα σε όλες τις δοκιμές είχα vovox καλόδιο presonus eureka προενίσχηση, korg d1600 hard disk recorder(κονσολα) και begringer truth ηχεία- σίγουρα αν είχα και πιο σοβαρά ηχεία θα πάθαινα ακόμα μαγαλύτερη πλάκα.

 

 

αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Νιώθω την ανάγκη να ενημερώσω και να πω την εξέλιξη μετά από αυτή την αγορά της furch ...τελικά αφού είπα τα καλύτερα για αυτήν την κιθάρα, ήρθε η ώρα να πω και τα χειρότερα  ???

 

......το story :

 

η κιθάρα αγοράστηκε πέρσι τον Σεπτέμβρη αρχείς εξαρχείς άκουγα ένα μικρό άποηχο σαν ταστάρισμα και μάλιστα διάλεξα μια που το έκανε λιγότερο...ωστε όταν έρθει η ώρα για setup να μην έχω προβλήματα!!!!!! το επισήμανα στον καταστηματάρχη και μου είπε δεν είναι τίποτα λίγο ρύθμιση! θέλει και ο.κ.  ........τον πίστεψα γιατί είμαι και χρόνια πελάτης!......................οπότε δεν ανησυχησα! ....μεγάλη μου λακαμία!!!! το διάστημα Σεπτέμβρη - Δεκέμβρη λόγο φουλ εποχιακής δουλειάς δεν έπαιζα καθόλου και κοντα στα Χριστούγεννα έπαιξα με ένα φίλο και βάλαμε μικρόφωνα

...........ρε συ τι είναι αυτό που ακούγεται μου λέει ..........το πρόβλημα ξεδιπλώθηκε πολύ μπροστά στο μικρόφωνο!

την ψώνισα τελείως και λέω να πάω για ρυθμισμα!!! .

..........δυσκολεύτηκα πολύ στο να πω ότι δεν είμαι ελέφαντας ούτε και τρελός

και ότι ακούω έναν απόηχο πίσω από την νότα.......ο καταστηματάρχης δεν άκουγε τίποτε όπως και άλλοι δυό πελάτες που ήταν στο μαγαζί............υπήρχε όμως αλλος ένας πελάτης που τον διέκρινε αυτόν το συντονισμό και τον περιεγραψε σαν γρέζι! οπότε τώρα ήμασταν 3 αυτοί που ακούγαμε το πρόβλημα , εγώ το φιλαράκι που ήταν μαζί και ο πελατης και σιγά - σιγά  πρόσεξαν όλοι λίγο περισσότερο και το άκουγαν μαζί μ αυτούς τώρα και ο καταστηματάρχης!

..........έγιναν οι απαραίτητες  ρυθμίσεις ........άλλαξαν κόκκαλα κλπ. αλλά τζίφος!!! το απότέλεσμα το ίδιο !!!

αυτό το πήγαινε έλα διάρκησε 2 εβδομάδες ................ ανταλάχτηκαν πολλές συζητήσεις του στυλ δεν είναι τίποτα μπορεί σε λιγο καιρό να στρώσει η κιθάρα και να είναι ο.κ. ...........μωρέ εγώ δεν το ακούω..........και όταν έμπαινε κανας καραγάτος στο μαγαζί..........ρε συ αυτό είναι από ξεκόλλητα καμάρια ή από την βέργα.........ξαφνικά τώρα το άκουγαν όλοι έντονα το πρόβλημα μάλιστα ο γιός του, τον χαρακτίρισε σαν καμένη λάμπα!

 

είπαν ότι θα ξαναπροσπαθήσουν μπας και διορθωθεί..........αλλά δυστηχώς δεν έγινε τίποτε!!!!!!!!!

 

του λέω μάστορα αυτήν την κιθάρα δεν την κρατάω......με λίγα λόγια θέλω πίσω τα λεφτά μου!!!!!!!!

αντί να στείλει την κιθάρα στην εταιρεία για άμεση αντικατάσταση με τρέναρε 2 ΜΗΝΕΣ ότι θά φέρει καινούργια παρτίδα και η παρτίδα δεν έρχονταν και εγώ αγρίευα!!!!!!!!!!!

 

κάποια στιγμή μετά από τεράστια υπομονή δηλαδή τέλη ΑΠΡΙΛΗ ΑΡΧΕΣ ΜΑΪΟΥ !!!!!!! ήρθαν 20 κομάτια !!!!!!!!!!! εγώ είχα μεγάλη χαρά γιατί τώρα θα ήμουν ο.κ.

έλα μου όμως ..........όλα είχαν αυτό τον αποηχο καμένης λάμπας!!!!!!!!!   :'(

 

Τάκη μου, μου λέει όλες η καλές κιθάρες έχουν μεγάλη λεπτομέρια στον ήχο και ακους και αυτό τον απόηχο!!!!

 

έτρεξα σε πολλά μαγαζιά και άκουσα αρκετές και καλές κιθάρες αλλά αυτόν τον απόηχο ¨σαν καμένη λάμπα"

δεν τον είχε καμία !!!! ..........μπορεί η δικιά μου να είχε τέτοιο ήχο γιατί ήταν και vintage :)

 

ξαναγυρίσαμε στην αρχή ότι έλα μωρε δεν είναι τίποτα κλπ....

 

σε συζήτηση με άλλα κιθαρομάγαζα και μου είπαν ότι είναι από ξεκόλητα καμάρια και ότι είχε ερθει και ΜARTIN με τέτοιο πρόβλημα και ότι την έστειλαν πίσω η εταιρεία το αποδέχτηκε το λάθος και την διόρθωσε άμεσα!!!

 

έλα όμως που στην δικιά μου περίπτωση δεν έγινε έτσι και δεν ενημερώθηκε η κατασκευάστρια εταιρεία και αντί αυτού ήρθαν άλλα 20 κομμάτια!!!!!!!

 

.........τελικά εξήγησα ότι δεν θέλω κάτι άλλο παρα μόνο τα χρήματα μου 1700 ευρώ

 

μου πρότεινε να πάω να αγοράσω καμιά Μartin από κάποιο συνεργαζόμενο δίπλα μαγαζί.........λέω ο.κ.

αυτή που ήθελα δεν υπήρχε και θα έρχονταν σε 2 Μήνες τιμή 3700ευρώ................αλλά ήθελαν και 2000 ευρώ προκαταβολή !!! λογικό από την πλευρά τους .....αλλά εμένα ο καταστηματάρχης μου έδωσε να καταλάβω ότι έχει στενή συνεργασία με αυτό το μαγαζί και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα!

 

..........από την πλευρά μου εγώ τι έπρεπε να κάνω να δώσω 2000 προκαταβολή + 1700 που είχα δώσει για την Furch;

3700 δηλαδή να την έχω προπληρωμένη και να είμαι πάλι σε αναμένα κάρβουνα!!!!!!!

 

.....δεν δέχτηκα  και επέμεινα στο να πάρω τα λεφτά μου πίσω!!!!!!!!! στην αρχή δεν το δεχονταν με τίποτε, μου έλεγε να γίνει κάποια ανταλαγή ή να την πουλήσει αντί εμού σε κάποιον άλλο του λέω εγώ δεν πουλάω καμιά κιθάρα

εσύ μου πούλησες ελατωματική κιθάρα και θέλω τα λεφτά μου πίσω!

 

τελικά συμφώνησε και άρχισε να μου δίνει σιγά-σιγά τα λεφτά, με αρκετά πήγαινε έλα  ???

τους 2 τελευταίους μήνες μάλιστα με καθηστερούσε λέγοντας ότι δεν τα έφερε τα λεφτα το παιδί που

δώσαμε την κιθάρα.................άντε  πάλι τα ίδια???  του λέω εγώ δεν πουλάω καμιά κιθάρα

μου έδωσες ελατωματική κιθάρα και μου δίνεις τα λεφτα μου πίσω......α! ναι έτσι είπαμε!!! ο.κ. σε λίγες μέρες θα τελειώσει.........υπομονή  ???

 

 

.............ακόμα έχουμε ένα υπόλοιπο 200 ευρώ και τελειώνουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

προφανώς θα με εξοφλήσει το Σεπτέμβρη!!!!!!!!

 

 

 

Πραγματικά λυπάμαι τι να πω!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη γκαντεμιά!

Μιλάμε δλδ για σφάλμα κατασκευαστικό 100%.

Μήπως πρέπει να αναλάβεις εσύ πρωτοβουλία κ να απευθυνθείς στη Furch?

 

Πάντως αν σε παρηγορεί, κατασκευαστικά λάθη πάντα υπήρχαν κ θα υπάρχουν, κ καμμία εταιρεία δεν είναι αγία στον τομέα.

 

Μεγάλο το ζήτημα του customer service στο Ελλαδιστάν!

Κρίμα... >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απίστευτη γκαντεμιά!

Μιλάμε δλδ για σφάλμα κατασκευαστικό 100%.

Μήπως πρέπει να αναλάβεις εσύ πρωτοβουλία κ να απευθυνθείς στη Furch?

 

Πάντως αν σε παρηγορεί, κατασκευαστικά λάθη πάντα υπήρχαν κ θα υπάρχουν, κ καμμία εταιρεία δεν είναι αγία στον τομέα.

 

Μεγάλο το ζήτημα του customer service στο Ελλαδιστάν!

Κρίμα... >:(

 

 

Όπως το είπες καραγκαντεμιά!!!!!!!!!

 

Από την στιγμή που την επέστεψα την κιθάρα στον εισαγωγέα και παίρνω πίσω τα λεφτά μου, παρότι την μεγάλη περιπέτεια που είχα,

νομίζω ότι είναι δικό του θέμα το να επικοινωνήσει με την κατασκευάστρια εταιρεία furch και να  λύσει το πρόβλημα....

 

όσο για το Ελλαδιστάν τι να πεις.....................πήγαινα να πάρω τα λεφτά μου μετά από τόση ταλαιπωρία και κάθε φορά μετά από πόσες αναβολές όταν εφτανε η ώρα αισθανόμουνα σαν τον φτωχό συμπεθερο που πάει για δανεικά!!!

 

....τι να πεις παθέστα και μαθέστα!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου