Προς το περιεχόμενο

Ελληνικοί ήχοι midi στον υπολογιστή


depas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και απ'την μεριά μου,είμαι σχετικά καινούργιος

στη παρέα...Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν κανείς απο εσάς έχει ήχους

midi κυρίως ελληνικούς για να τ συνδέσω με πλήκτρα και να τραβάω ήχους απο εκεί...Απο πού θα μπορούσα να βρώ γιατί το KORG TR δεν

με καλύπτει σε θέμα ήχων εξ ολοκλήρου....Είναι να δουλέψω σ ένα μαγαζί και δεν ξέρω τι να κάνω περαιτέρω....HELP!!!!!!!!!!!THANKS......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον δεν το εχεις ψάξει αρκετά θα έλεγα εγώ...

 

Υπάρχουν πολύ καλά στημένα TR για λαϊκό και πάρα πολύ ήχοι.

 

Δεν χρειάζεσαι midi πίστεψέ με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε την τύχη σου με αυτούς τους ήχους. Τους δίνει το bon studio. Τους ανέβασα σε rapidshare. Ορίστε το link

http://rapidshare.com/files/62150376/TR_LAIKA.PCG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου,τουλάχιστον αυτοί οι ήχοι πλησιάζουν περισότερο το λαικό ηχόχρωμα απο τα άλλα που είχα αν και όταν είχα πάει σε ένα μαγαζί ο ένας ο ΄πληκτράς ΄ςβαζε ήχους απο midi με υπολογιστή και ήταν τέλοιοι....

Ειδικά θυμάμαι που είχε ένα τρελό βιολί,λές και άκουγες τον Ζέρβα live ήταν....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...... :D

 

Οσο για αυτό που είπε ο φίλος ο πρώτος για το οτι δν χρειάζομαι,ίσως ότως να μν χρειάζομαι,αλλα απο την στιγμή που δν έχω ακούσει τι πραγματικά μπορεί να κάνει το TR συνεχίζω να ψάχνομαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς φίλε depas με λίγο ψάξιμο θα δεις οτι το tr κάνει πολύ καλά πράγματα.

 

Σκέψου οτι οι ήχοι που σου έσδωσε ο φίλος george4peris είναι οι standard που δίνει η bonstudio free πράγμα που σημαίνει οτι δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Σαν αρχή είναι καλοί αλλά το tr σου μπορεί να κάνει πολλά μα πάρα πολλά παραπάνω απο αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...
  • Guru

Συγνώμη για την ερώτηση.

 

Επειδή είμαι λιγάκι άσχετος, μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοούμε όταν λέμε "Ελληνικοί Ήχοι" ?

Κατά καιρούς το έχω ακούσει και σαν "Λαϊκοί Ήχοι".

 

1. Ελληνικοί ρυθμοί (Ζεϊμπέκικο, Καρσιλαμάς κ.λ.π.) το καταλαβαίνω.

2. Ελληνικά όργανα (Μπουζούκι, Τζουράς κ.λ.π.) και αυτό το καταλαβαίνω.

3. Ελληνικοί ήχοι όμως, δεν το καταλαβαίνω. Εκτός και εάν μιλάμε για ήχο που ανταποκρίνεται στον ήχο της παρ. [2]. Δηλαδή Μπουζούκι κ.λ.π.

 

Το παλικάρι που παίζει πιό πάνω στο πρώτο βίντεο (απ'ότι ακούω τουλάχιστον), και εάν ακούω καλά, χρησιμοποιεί έναν solo ήχο τύπου SH-1000/2000 μονοφωνικό βιολί (δλδ. συνθετική κυματομορφή) και στο δεύτερο βίντεο, χρησιμοποιεί πάλι έναν solo ήχο κάτι σαν nay (Αραβικό). Και στις δύο περιπτώσεις χρησιμοποιεί bender, portamento για την καλύτερη έκφραση της φρασεολογίας του. Όλα αυτά μου ακούγονται πολύ ωραία.

 

Ρωτάω, γιατί και στις δύο περιπτώσεις, οι ήχοι (χροιές) δεν μου φαίνονται να προέρχονται από γνωστά (τουλάχιστον κατ'εμέ) Ελληνικά όργανα.

 

Μήπως λέγοντας "Ελληνικοί Ήχοι" εννοούμε τον τρόπο παιξίματος και όχι την ίδια την χροιά (ήχο) ?

 

Ή τέλος πάντων τι εννοούμε ?

Να το θέσω αλλοιώς. Ποιές είναι αυτές οι χροιές που χαρακτηρίζονται ως "Ελληνικοί Ήχοι".

 

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες όσον αφορά ότι τα όργανα που αντιπροσωπεύουν οι ήχοι για τους οποίους μιλάμε δεν είναι ελληνικά άλλα νομίζω ότι με την τροπή της κουβέντας μπορεί κάποιος εύκολα να καταλάβει ότι μιλάμε για ήχους που χρησιμοποιούνται απο μουσικούς σε μαγαζιά με λαϊκό ρεπερτόριο ανά την Ελλάδα.

 

Ο φίλος depas, φαντάζομαι, σκεπτόμενος κάπως έτσι έγραψε για "Ελληνικούς Ήχους".

 

Τώρα αν το θέμα της κουβέντας μας είναι το κατά πόσο η μουσική που ακούγεται σήμερα στα κέντρα διασκέδασης, στο ραδίοφωνο κ.α είναι ελληνική, η αποψή μου είναι ότι στη σύγχρονη δισκογραφία υπάρχουν αρκετά στοιχεία απο Τουρκία και Βαλκάνια χωρίς όμως κάτι τέτοιο να είναι κατακριτέο. Σαν προέλευση λοιπόν τα όργανα αυτά σίγουρα δεν υπάγονται στα ελληνικα, όμως στον Ελληνικό ήχο του σήμερα θα μου επιτρέψετε να πω ότι κυριαρχούν. Επομένως, κάτι που αποτελεί βάση για όλα τα ελληνικά τραγούδια είναι πάραλογο να το αποκαλούμε ελληνικό ήχο;

 

Είναι λίγο άτοπο να λέμε για ελληνικό τρόπο παιξίματος. Ο κάθε πληκτράς χρησιμοποιώντας ήχους που μιμούνται φυσικά όργανα και διάφορους controllers έκφρασης προσπαθέι να πλησιάσει ένα αποτέλεσμα πολύ κοντά σε αυτό του φυσικού. Δεν υπάρχει ελληνικός τρόπος παιξίματος και τούρκικος. Το Nay είναι Nay απλά ένας τούρκος λόγω ακουσμάτων είναι πιθανότερο να το μιμηθεί καλύτερα από έναν έλληνα.

 

Εν κατακλείδι, κατά την ταπεινή πάντα άποψη μου, εκφράσεις όπως "Επειδή είμαι λιγάκι άσχετος" ενώ δίπλα υπάρχει η ταμπέλα Roland Expert τις θεωρώ λίγο ειρωνικές.

 

Νομίζω σε γενικές γραμμές ότι η παράθεση αυτή έγινε για να γίνει....

 

Θέωρω λίγο απίθανο να μην έγινε σαφές τι ήθελε να πει ο "ποιητής"...

 

Θα θεωρούσα περισσότερο πετυχημένη την παρατήρηση ότι "Δεν τραβάει κανείς ήχους μέσω midi" απλά χρησιμοποιεί το κλαβιέ του οργάνου για να τους αναπαράγει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου