Προς το περιεχόμενο

Roland Fantom s88 vs Korg Triton Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για ένα workstation που θα χρησιμοποιηθεί για μουσική επένδυση ταινιών και σε live. Μου χρειάζονται ατμοσφαιρικοί ήχοι και pads και δεν με ενδιαφέρουν δυνατότητες για δημουργία ήχων απο το μηδέν. Εαν χρειαστώ κάτι που δεν υπάρχει, θα αγοράσω ετοιμα samples. 88 πλήκτρα οποσδήποτε. Μεσες-ακρες έχω καταλήξει στα παραπάνω ... αλλα ακουώ γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο μηχανήματα που σκέφτεσαι είναι αστέρια και θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο σε κάθε περίπτωση. Δηλαδή ό,τι και να πάρεις θα είναι τζέτ!!! Απλά, εγώ θα πρότεινα το Triton Studio γιατί είμαι ορκισμένος φάν της σειράς Triton και γενικά θεωρώ ότι η Korg έχει την καλύτερη δυνατή ποιότητα στους ήχους της και ιδιαίτερα σε αυτό το σύνθι όπου εκτός από απίστευτο ήχο, οι άνθρωποι έχουν βάλει και της Παναγιάς τα μάτια από επιπλέον δυνατότητες (sampler, sequencer κλπ). Πάντως, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς την αγορά ενός συνδυασμού virtual analog synth όπως το Access Virus C μαζί με ένα midi controller 88 πλήκτρων και ενός φτηνού sound module τύπου Roland XV-5050 που δεν ξεφεύγει πολύ από τα λεφτά των άλλων δύο ενώ θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα για τη μουσική που θέλεις να κάνεις. Η τελική επιλογή δική σου, αφού πρώτα δοκιμάσεις κάθε μηχάνημα που έχεις υπόψη (εκεί βλέπεις τι πραγματικά σε βολεύει και τι τελικά θα αγοράσεις).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To set up που προτεινει ο αλχημιστης δεν περιλαμβανει sequencer οποτε αν το χρειαστεις σε live πακετωθηκες!Τωρα οσον αφορα την συγκριση Fantom-Triton:Προσωπικα δεν τρελαινομαι με τον ηχο του korg αλλα θα πρεπει να παραδεχτουμε πως εχει καποια αντικειμενικα πλεονεκτηματα εναντι του Fantom:Πρωτα απ ολα εχει διπλασια πολυφωνια(πολυ σημαντικο!).Μετα μπορει να επεκταθει με εξτρα synth (1/2 Z1).Αλλα το βασικοτερο εχει να κανει με το interface του και συγκεκριμενα με την οθονη αφης.Εχοντας συμβιωσει πολυ καιρο με ενα Trinity εμεινα εντυπωσιασμενος απο αυτον τον τροπο εργασιας, σε σημειο που πιστευω οτι δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για synth και να μην εχει οθονη αφης.Παντως νομιζω οτι τα Roland εχουν πιο χαρακτηριστικο ηχο αλλα παλι αυτο ειναι θεμα γουστου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,και δυο εναλλακτικες:Kurzweil k2600(Rudess...)

Yamaha Motif ES 88....

 

Αν εχεις κουραγιο ψαξε στα forums για κριτικες χρηστων...και διαβασε πολλες!(παιζει spam με το κιλο 8O )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως διευκρίνησα είμαι φαν του Triton Studio όμως και το Fantom μπορεί να επεκταθεί με τις κάρτες SRX της Roland, οι οποίες είναι πολύ καλής ποιότητας. Σε ό,τι αφορά το Kurzweil, είναι όντως άψογο μηχάνημα αλλά και αρκετά πιο ακριβό από τα άλλα ενώ το Motif είναι μια αρκετά λογική επιλογή, απλά νομίζω πως δεν ξεπερνά τα Korg και Roland. Κατά τα άλλα, αν υπάρχει ανάγκη για sequencer, τότε ένα module με ενσωματωμένο sequencer τύπου Triton Rack πρέπει να βγάζει κυριλέ οτιδήποτε κι αν χρειαστεί. Πάντως, σωστές οι επισημάνσεις και οι προτάσεις του Maniac!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

KALISPERA SE OLOYS ! EXW ENA VA-76 MAZI ME ENA PSR - 550 KAI DOULEYW ME SAMPLETANK KAI GIGASAMPLER KAI THA ITHELA NA PROXORISW SE MIA AGORA ENOS WORKSTATION! SKEFTOMAI TO KORG TRITON STUDIO, ROLAND FANTOM S88 ! EPEIDI EIMAI ASXETOS SE AYTHN TIN KATIGORIA THA ITHELA NA RWTISW TO EXIS! 1on KATARXIN THELW SIGOURA 88 PLIKTRA! 2on EXW AKOUSEI KAI TA DYO KAI MPORW NA PW OTI ROLAND MOU AFISE PIO KALES HXITIKES ENTYPWSEIS ALLA APO OTI KATALAVA TO ATOY TOY TRITON EINAI H PLOIGISI ME TOUCH SCREEN (KATI POU TO EXW STO ROLAND VA76 KAI DEN KATALAVENW GIATI DEN TO EXEI TO FANTOM)! KAI OTI TO TRITON PERNEI HD DISKO KAI EXEIS TA SAMPLES SOU ETOIMA ENW STO FANTOM PREPEI NA FORTONEIS KATHE FORA APO TIN KARTA STIN MNIMH ! EINAI POLI ASKIMO TO KANW IDI KAI STO VA APO ZIP KAI PERIMENW KATHE FORA! TO THEMA EINAI TO TRITON EXEI THN DINATOTITA KATHE FORA POU TO ANOIGW NA MOU EXEI ETOIMA TA SAMPLES POU EXW APOTHIKEUSEI STON HD H KAI EKEI PREPEI NA TA FORTONW STHN MNIMH ? MPORW NA FTIAXW ENA KOMATI ME px 16 APOKLISTIKA DIKA MOY SAMPLES H EXW PERIORISMO?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τελικα πας προς virtual synth εχε στο νου σου το Atmosphere της spectrasonics !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

άπειροι ήχοι πολλα presets(πολύ σημαντικό κατα την γνώμη μου κι ας ισχυριζόμαστε οτι φτιάχνουμε τους δικούς μας ήχους . δε νομίζω οτι το κάνουμε πάντα. ες πουμε στην μεση ενος κομματιου , σιγα μη φαμε μιση ώρα να κάνουμε δικόμας ήχο, θα τροποποιήσουμεέναν έτοιμο)

Δεν είναι βεβαια analog αλλα exei τεραστια βιβλιοθήκη samples(6 cd) , αλλα έχει και μια συνιστώσα poy θυμίζει analog synth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς όταν λες samples; Αν εννοείς ένα δείγμα που έχεις περάσει στο sampler και το έχεις λουπάρει για να το έχεις σε όλο το κλαβιέ, τότε ξέρω σίγουρα ότι στα Triton δεν χρειάζεσαι όλη τη διαδικασία κάθε φορά. Όχι μόνο στα Studio αλλά ακόμα και στο Le που δεν έχει ενσωματωμένο σκληρό! Ο σκληρός στο Studio χρησιμεύει κυρίως για ανάγκες αποθήκευσης έτοιμων αλουπάριστων δειγμάτων μεγάλου μεγέθους (audio) και για αποθήκευση wav κομματιών από το sequencer πριν το κάψιμο σε audio CD ή τη μεταφορά σε υπολογιστή. Αν τα τελευταία δεν σε ενδιαφέρουν, κοίτα και το νέο Triton Extreme, πολύ καλύτερο σε ήχο και συνδέσεις και πολύ φτηνότερο από το Studio!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

enoei oti oi hxoi toy den einai syn8etikoi, basizonte se digmata, to Atmosphere einai sample playback synth, kai einai para poly kalo!

 

dokimase to den xaneis tpt..

 

(dystyxos phga na to katebasw mia mera kai den ta katafera, to brhka men ala 6 cd samples den einai kai liga, an me pianeis) :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(dystyxos phga na to katebasw mia mera kai den ta katafera' date=' to brhka men ala 6 cd samples den einai kai liga, an me pianeis) :roll:[/quote']

Χμμμ... 6 cd με δείγματα...

Καμιά εκατοστή ωρίτσες με ψιλογρήγορες συνθήκες υποθέτω...

Σε πιάνω; :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου