Προς το περιεχόμενο

HELP! ελληνικο manual για το Korg Triton Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τότε που η Ελλάδα μπήκε στην Ε.Ο.Κ. υπάρχει ντιρεκτίβα (οδηγία) προς τις απανταχού εταιρείες/αντιπροσωπείες για την διάθεση οδηγιών χρήσης (για όλες τις συσκευές) στην τοπική γλώσσα κάθε χώρας. Αυτή η οδηγία είχε αγνοηθεί επιδεικτικά από τις αντιπροσώπους εταιρείες μουσικού εξοπλισμού (όπως και φωτογραφικού, hi-fi, οπτικού κλπ), με την δικαιολογία ότι "δεν πουλούν αρκετά κομάτια" για να δικαιολογηθεί το κόστος μετάφρασης και εκτύπωσης (το οποίο είναι πραγματικά μεγάλο, για να λέμε και του στραβού το δίκιο). Έτσι, υπάρχει το εξής παράδοξο: αν πας να πάρεις μία φωτογραφική μηχανή των 200 ευρώ είναι πολύ πιθανό ότι θα βρεις μέσα οδηγίες στα ελληνικά. Αν πάρεις μία μηχανή των 6000 ευρώ, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βρεις οδηγίες στα ελληνικά, επειδή είναι πολύ λίγοι αυτοί που θα την αγοράσουν. (Λογική κουνουπίδι).

 

Θυμάμαι ότι όταν εμφανίστηκε το ίντερνετ, είχα χαρεί διότι πίστευα ότι μέρος αυτού του προβλήματος θα λυθεί (καθώς δεν θα ήταν πια απαραίτητο να τυπώσεις το μεταφρασμένο εγχειρίδιο οδηγιών, αλλά θα μπορούσες να το διαθέσεις σαν αρχείο PDF π.χ.), αλλά αποδείχτηκα πολύ αισιόδοξος.

 

Έτσι, η σημερινή κατάσταση είναι ότι δεν μπορείς να βρεις οδηγίες χρήσης στα ελληνικά για πολλές-πολλές συσκευές αυτού του τύπου. Αντίθετα υπάρχουν σε συσκευές όπως οι αυτόματοι τηλεφωνητές ή τα mixer. Έχω προσωπικά καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν είναι πλέον θέμα κόστους όσο θέμα σοβαρότητας εκ' μέρους της αντιπροσώπου εταιρείας, όπως και θέμα κακώς νοούμενης ανοχής εκ' μέρους μας.

 

Υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει τον αντιπρόσωπο για ελληνικά εγχειρίδια οδηγιών; Όχι. Μπορούμε να τον πιέζουμε προς τη σωστή κατεύθυνση; Ασφαλώς ναι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει νόμος και μας καλύπτει, δικαιούμαστε ελληνικό manual δεν είναι θέμα πίεσης απλά υποχρέωσης από το νόμο, μπορεί να γίνει καταγγελία στο υπουργείο οι κυρώσεις και τα πρόστιμα είναι τεράστια με λίγα λόγια το έχετε με το έτσι θέλω, πληρώνετε γι αυτό μην μασάτε.

και είναι υποχρεομένοι για όλα τα προϊοντα.

συνθ, καρτες ήχου, προγράμματα, πολυμηχανήματα, εφέ κ.λ.π. για τα πάντα. (ανεξαρτήτος χώρας προέλευσης του προϊοντος, εφόσον απευθήνεται στην ευρωπαϊκή αγορά είναι υποχρεομένοι οι οδηγίες να είναι στην ανάλογη γλώσσα, βάση αποφάσεων τις ευροπαϊκής κοινοτητας.)

αν δούν ότι γνωρίζετε τα δικαιώματα σας μέσα σε ένα μήνα το πολύ θα έχετε το ελληνικό manual στα χέρια σας και προσέξτε είναι υποχρεομένοι από το νόμο να είναι πληρες και αντίστοιχο του αγγλικού.

 

έχει ξανασυζητηθεί εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, φαίνεται ότι δεν είχα ενημερωθεί καλά. Αν ισχύει το πράγμα έτσι όπως τα λέει ο Brain, τότε τα πράγματα είναι ακόμη πιο άπλα... ούτως ειπείν δηλαδή, καθώς δεν αποκλείεται να υπάρχει δεδικασμένο που να χρησιμεύει πλέον ως παραθυράκι...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manual προϊόντος της Korg στα Ελληνικά ???? Αμάν, ρε παιδιά, μην παραμυθιάζετε τον εαυτο σας :lol: , αντιμετωπίστε ρεαλιστικά την κατάσταση , είμαστε Έλληνες καταναλωτές στην Ευρώπη και πάμε με δεύτερη ταχύτητα και βάλε. Περιμένω ακόμα τον νόμο που να λέει οτι πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι :lol:

 

Για την ιστορία, οταν είχαμε ξαναθίξει το θέμα, καθότι κι εγώ κάτοχος triton , είχα στείλει e-mail διαμαρτυρίας στην Korg . Δεν έλαβα απάντηση και σιγά μην λάμβανα γιατι ούτε υποχρεωμένοι ήταν να μου απαντήσουν για τοπικό θέμα, και σίγουρα μας έχουν καταλάβει. Κρίμα ρε σείς.

 

Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα, καθότι είμαι εξοικειωμένος σχετικά με τον προγραμματισμό synth , και ανάτρεξα στον οδηγό παραμέτρων λίγες φορές , και παρεπιπτόντως στα αγγλικά είναι σαφέστατος και καλογραμμένος, αλλα είναι κρίμα διοτι πολλοί φίλοι είναι αυτοί που είναι κάτοχοι korg και θα δυσκολευτούν σίγουρα να το αξιοποιήσουν.

 

Έτσι μου ρχεται να κάτσω να το μεταφράσω μόνος μου. Ας κάνει ένας ήρωας την αρχή μπάς και σωθούμε. τστσ . Επειτα λένε οτι δεν τους συμφέρει το κόστος γιατι οι πωλήσεις είναι λίγες, (παράδοξο για τα πιο διαδεδομένα worksations στον ελληνικο χώρο)

 

Σας εύχομαι αγαπητοί αντιπρόσωποι που σκέφτεστε έτσι να πατώσετε κι άλλο. Ετσι εσείς - απο έξω εμείς. Απλά λύπάμαι τα καταστήματα και το προσωπικό τους που κλείνουν και πάλι οι μικροί την πληρώνουν. :lol:

 

Φίλε tritonstudio, άν θές σου προσφέρω προγραμμα εκπαίδευσης αφιλοκερδώς :lol: (τυχερέ, ξέρεις τι έχεις στα χέρια σου :?: ) :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου