Προς το περιεχόμενο

Ασχετος ζητα βοηθεια για low budget home recording...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικα καλησπερα και ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε συμβουλη!!!

 

Οντας ερασιτεχνης μουσικος θελω να αρχισω να ηχογραφω καποιες ιδεες μου στο PC μπας και καταφερω να συνθεσω κανα τραγουδακι...Το προβλημα ειναι οτι εχω εξαιρετικα χαμηλο budget για να αγορασω σοβαρο

hardware οποτε θα ηθελα τα φωτα σας για το τι θα μπορουσα να αγορασω ωστε να αρχισω να ηχογραφω...ειτε αναλογικο μεσο ειτε ψηφιακο!

Το budget κυμαινεται γυρω στα 100-200 ευρω.

 

Σε περιπτωση που φανει χρησιμο σε καποιον εχω εναν pentium 2.4ghz,512 ram και καρτα ηχου creative soundblaster live(αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα χρειαστει αλλαγη :'().

 

Ελπιζω να βρω κατι με το οποιο θα μπορεσω να ηχογραφησω τρια οργανα και φωνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε αυτό εδώ που λέω να μου το κάνω δώρο τώρα στας γιορτάς:

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_podcaststudio_firewire.htm

 

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε αυτό εδώ που λέω να μου το κάνω δώρο τώρα στας γιορτάς:

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_podcaststudio_firewire.htm

 

 

 

Για να ειμαι ειλικρινης αυτο το thread διαβασα και ψηθηκα για ηχογραφησεις...Αλλα εχω μια απορια.

 

Αυτο θελει να εχω καρτα ηχου που να υποστηριζει firewire η εχει μονο του τετοιο interface?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάρτα ήχου από μόνο του το Behringer FCA 202, το μόνο που απαιτεί είναι να έχει ο υπολογιστής σου firewire εξόδους. Αν δεν έχει πάρε μια pci firewire κάρτα, γύρω στο 20ρικο θα σου'ρθει.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάρτα ήχου από μόνο του το Behringer FCA 202, το μόνο που απαιτεί είναι να έχει ο υπολογιστής σου firewire εξόδους. Αν δεν έχει πάρε μια pci firewire κάρτα, γύρω στο 20ρικο θα σου'ρθει.

 

Αν ειναι ηλιθια η ερωτηση σορρυ αλλα επειδη δεν εχει firewire εξοδο το pc εννοεις κατι τετοιο να αγορασω ?http://www.thomann.de/gr/the_tpc_firewire_cardbus_card.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί κάτι σαν αυτό. Το cardbus είναι για φορητούς υπολογιστές, για desktop PC θέλεις κάρτα PCI (εκτός κι αν τόση ώρα μιλάμε για φορητό και δεν το κατάλαβα). 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί κάτι σαν αυτό. Το cardbus είναι για φορητούς υπολογιστές, για desktop PC θέλεις κάρτα PCI (εκτός κι αν τόση ώρα μιλάμε για φορητό και δεν το κατάλαβα). 8)

 

Οχι καλα καταλαβες για desktop αναφερομαι  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι μια πολύ τίμια πρόταση από την behringer (εκτός από τα ακουστικά που περιλαμβάνονται στο σετ που είναι τραγικά), αλλά σε αυτή την τιμή μη περιμένεις και πολλά. Ούτως ή άλλως οι ίδιοι το διαφημίζουν ως σετ για podcasting και όχι για ηχογράφηση μουσικής.

 

Αν το θες απλά για να καταγράφεις τις ιδέες σου, θα κάνει τη δουλειά που θες, αλλά άμα θες μια αξιοπρεπή demo ποιότητα, πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω.

 

Σίγουρα πιο all-around λύση σε αυτά τα χρήματα (και σε πολλά περισσότερα) αποκλείεται να βρεις, αλλά ίσως να πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να στήσεις σιγά σιγά το home studio σου αγοράζοντας 1-1 τα κομμάτια για να σου κρατήσουν και περισσότερο στο πέρασμα του χρόνου.

 

Δε θέλω να σε αποτρέψω από την αγορά του σετ, που όπως είπα το βρίσκω τίμιο, απλά να είσαι σίγουρος για το τι σου προσφέρει και το αν καλύπτει τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου