Προς το περιεχόμενο

αλλαγη vintage τρεμολου σε 2 point


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι αραγε εφικτη αυτη η αλλαγη (οσον αφορα την καλη λειτουργεια του νεου τρεμολου) και κατα ποσο αξιζει τον κοπο?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλε,

 

εγω παντως αλλαξα το vintage strat tremolo της '73 strat μου με ενα american standard (που ειναι 2 point) και "ειδα το φως". Εφυγε ολη η "κουδουνιλα" και η κιθαρα παιζει ΠΟΛΥ καλυτερα. Και μαμω τα τερμολα ναουμ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

το αλλαξες μονος σου φιλε μου η το πηγες σε μαστορα?

αν το πηγες σε μαστορα,σε ποιον?και ποσο σου στοιχισε?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το πηγα και το εκανα στον Καγμακη αλλα δεν θυμαμαι καθολου το ποσο που μου στοιχισε. Αν θυμαμαι καλα ομως ηταν λογικη τιμη

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως γινεται το αντιθετο ρε παιδια...

 

Αλλα υπαρχει κολπο να κανεις το vintage τρεμολο floating.

 

ουσιαστικα παρεμβαλλεις μεταξυ plate και σωματος μια ροδελλα η κατι τετοιο, αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες.

 

Αμα βρω το αρχειο θα το στειλω...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να το αλλαξεις (μια και τα μοντερνα τρεμολα υστερουν σε ηχο,ειδικα αν τα vintage που εχεις εχουν steel block,τα περισσοτερα δεν εχουν)

 

Απλα σεταρε το ΣΩΣΤΑ & θα εισαι οκ ,ξεκινα χαλαρωνοντας τις 4 εσωτερικες βιδες αφηνοντας τις 2 εξωτερικες να "κανουν τη δουλεια" λειτουργωντας ουσιαστικα σαν 2 point trem.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγη ειναι εφικτη, αλλα τι προβλημα αντιμετωπιζεις με το 6βιδο vintage και θελεις να πας σε 2 point?Σε ρωταω γιατι και εγω πιστευω πως τα 6βιδα ειναι καλυτερα και βρισκω πως υστερουν μονο σε ενα τομεα.....στην αισθηση ακριβειας και smoothness που δινουν τα 2point...

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι superfunk έχω τρομερό ήχο αυτή την στιγμή και με προβληματίζει το ότι πιθανότατα θα αλλάξει αυτό βάζοντας το 2 point  :(

 

fenderiarhs αυτό ακριβώς μου λείπει με το υπάρχον vintage..

η 'ευελιξία' και γενικότερα η ευκολότερη χρήση του 2 point αλλα όπως ειπα και στον super με προβληματίζει η αλλαγή στον ήχο

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...στην αισθηση ακριβειας και smoothness που δινουν τα 2point...

 

Νομίζω ότι αυτά ακριβώς που αναφέρει  fenderiarhs είναι αυτά που δεν βολεύουν το whitenoise.

Έχω την αίσθηση ότι πράγματι τα 2point είναι καλύτερα για πιο επιθετικά παιξίματα, π.χ. για "στόχευση" συγκεκριμένης νότας σε ένα βύθισμα.

(EDIT: με πρόλαβε και το επιβεβαίωσε ο ίδιος  :) )

 

Προσωπικά έχω μία κιθάρα με 6βιδο και είναι μια χαρά, αλλά εγώ δεν πειράζω το τρέμολο παρά για να βάλω λίγο βιμπράτο όταν το αριστερό μου χέρι είναι απασχολημένο τραβώντας κάποια χορδή ή σε συγχορδίες.

 

Δεν θα άλλαζα το είδος του τρέμολο. Αλλάζει τελείως ο χαρακτήρας και η αίσθηση της strat. Αν δεν με ικανοποιούσε το τρέμολο θα προτιμούσα να δώσω ολόκληρη τη strat και να πάρω μια άλλη που να είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου. Μαλλον συμφέρει και οικονομικά, αν σκεφτεί κανείς το κόστος του tremolo και του μάστορα αλλά και το γεγονός ότι η μετατροπή είναι μή αναστρέψιμη μειώνοντας αρκετά την (όποια) μεταπωλητική αξία  του παρόντος οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου