Προς το περιεχόμενο

"Σφίξιμο" του groove...


Prodrom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες...

 

Με αφορμή τη σημερινή μου εμπειρία ηχογράφησης θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να σφίξω το groove μου. Τι εννοώ : Ηταν η πρώτη φορά που έγραψα με click και ενώ δεν είχα πρόβλημα με το να είμαι σωστός χρονικά , ένιωθα οτι δεν έβγαζα αρκετά δεμένους ρυθμούς. Βέβαια αυτό μόνο εγώ το κατάλαβα γιατί οταν ρωτούσα τον κιθαρίστα δε του φαινόταν κάτι περιέργο... :P

 

Thanks in advance  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ηχογράφηση δεν πονάς....απλά βαράς ώστε να πετύχεις τον καλύτερο συνδιασμό δυναμικών - παιξίματος!Πολοί drummers έχουν αυτό το προβλημα και το ακουω και απο ηχολήπτες οταν μου δειχνουν κυματομορφες απο ταμπούρα κυρίως!.... ;D good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες...

 

Με αφορμή τη σημερινή μου εμπειρία ηχογράφησης θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να σφίξω το groove μου. Τι εννοώ : Ηταν η πρώτη φορά που έγραψα με click και ενώ δεν είχα πρόβλημα με το να είμαι σωστός χρονικά , ένιωθα οτι δεν έβγαζα αρκετά δεμένους ρυθμούς. Βέβαια αυτό μόνο εγώ το κατάλαβα γιατί οταν ρωτούσα τον κιθαρίστα δε του φαινόταν κάτι περιέργο... :P

 

Thanks in advance  ;D

 

Παίζε πάνω απο κομμάτια και γράφε τον εαυτό σου. Παίζε με μετρονόμο και γράφε τον εαυτό σου. Παίζε χωρίς τίποτα και γράφε τον εαυτό σου. Γενικά γράφε και βάλτο να παίζει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να είσαι σωστός χρονικά και να μην groovaρεις σωστά (μου φαίνεται σχεδόν συνώνυμο), η λύση είναι απλή και είναι η μελέτη με μετρονόμο. Είναι ενα πρόβλημα με το οποίο όλοι μας ήρθαμε αντιμέτωποι κάποια στιγμή...

 

Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον μετρονόμο, αν δηλαδή τον χρησημοποιείς μόνο για ασκήσεις ή όποτε τύχει ή καθόλου, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι ότι παίζεις (είτε ασκήσεις είτε προβάρεις κομμάτια είτε βροντάς έτσι για να περνάει η ώρα) να έχεις το ''κινέζικο βασανιστήριο'' εκεί να σε ταλαιπωρεί. Μετά απο λίγο καιρό θα δείς οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε σε ηχογράφηση ούτε σε πρόβα και γενικά θα έχεις πολύ μεγαλύτερη ''αυτοπεποίθηση'' στο timing σου.

 

Το να γράφεις τον εαυτό σου φυσικά βοηθάει στο να εντοπίζεις πάσης φύσεως λάθη που κάνεις και να τα διορθώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να είσαι σωστός χρονικά και να μην groovaρεις σωστά (μου φαίνεται σχεδόν συνώνυμο)

 

Και όμως δεν είναι! Είχα την τύχη να ηχογραφήσω πρόσφατα έναν ιδιαίτερα grooveάτο μπασίστα, του οποίου τα takes ακόμα και soloed σε ωθούσαν τουλάχιστον να χορέψεις! Με μία πιο προσεκτική παρατήρηση, η κυματομορφή έμενε ελαφρώς πιο ΠΙΣΩ από τον ρυθμό (χιλιοστά δεξιά του grid).  ;)

 

Προφανώς δεν πείραξα ΤΙΠΟΤΑ στο edit!  ;D

 

Αντίθετα, το υπερβολικό quantize είναι αυτό που πολλές φορές σκοτώνει το groove! (υποθέτοντας πάντα ότι υπάρχει στην πηγή, έτσι!?)

 

Όσο για την ουσία του ερώτηματός σου φίλτατε prodrom, ισχύει ό,τι σου πρότειναν τα παιδιά, ίσως θα προσέθετα τις πρόβες και την εξάσκηση με άλλους μουσικούς, αλλά και την εξάσκηση πάνω στα μικρά πράγματα που μπορούν να μεταμορφώσουν το παιξιμό σου, δηλαδή σε ghost notes, τονισμό συγκεκριμένων σημείων στο beat, δυναμικές πάνω σε κάθε στοιχείο του set.

 

 

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα οι πρόβες με άλλους μουσικούς είναι μεγάλη υπόθεση αλλα στη κομοτηνή που πλεον ζώ , δε μπορώ να βρώ κανέναν :P όποτε έρχομαι θεσσαλονίκη επιδιώκω jam sessions και γενικά ό,τι μπορώ.

 

 

Τώρα για το θέμα μου πιστεύω πως έχει να κάνει με εξοικίωση στο παίξιμο με τον μετρονόμο.Αυτό που κάνω τον τελευταίο καιρό είναι να βάζω τον μετρονόμο σε τραγικά χαμηλές ταχύτητες , τύπου 40-50 bpm , και να προσπαθώ να γκροοβαρω οποιοδήποτε ρυθμό παίζω , είτε breaks, είτε ασκήσεις , τα παντα. Και τα αποτελέσματα με ικανοποιούν απόλυτα οσο περνάει ο καιρός :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ''ΣΦΙΓΓΕΙΣ " το ρυθμο παιξε χαλαρα και τοτε θα δεις οτι ''γκρουβαρεις ''.Μερικοι νομιζουνε οτι με το να σφιξουνε θα ερθει καλυτερο αποτελεσμα ...οχι ειναι λαθος .

Το εχουμε ξαναγραψει στο Φορουμ.''ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΩ ΧΑΛΑΡΑ '' και συγκεντρωμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μηπως εκφρασθηκα λαθος ..;;;ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΥΣΕΣ ΔΕΣΙΜΟ ΤΟ ΣΦΙΞΙΜΟ;;...Τελος παντων αν εχω καταλαβει λαθος διορθωστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mισό λάθος δικό μου , μισό δικό σου :) Με το σφίξιμο εννοούσα το δεσιμο ναί.

Σε καμία περίπτωση δε παίζω σφιγμένος , δε μ'αρέσει να το βλέπω και δε μου βγαίνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου