Προς το περιεχόμενο

Bιβλιογραφία Recording


dither

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι έχω διαβάσει κι εγώ από Paul White μου έκανε πολύ καλή εντύπωση! :) Πώς όμως και δεν έχει αναφέρει κανείς αυτό;;

 

The Mixing Engineer's Handbook by Bobby Owsinski

 

Εγώ το λάτρεψα πάντως, κυρίως για τα interviews με μεγάλα ονόματα του χώρου στο τέλος του βιβλίου!!

 

σωστος! τις συνεντευξεις τις διαβασα 2 φορες...!

το πρωτο μισο ειναι στην ουσια το ρεζουμε απο τις συνεντευξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αυτά τα βιβλία πρέπει να τα αγοράζουμε …

 

 

καλα το ξεκινας

 

δεν είναι ένα τραγουδάκι της πλάκας που δεν θα μας ένοιαζε αν δεν το είχαμε,

οπότε δεν θα το αγοράζαμε.

 

το ξεσκισες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αναθεωρω για το βιβλιο του Δωδη τωρα τελευταια ανατρεχω στις σελιδες του και τελικα μου φαινεται πραγματικα μια πληρης αποτυχημενη μεταφραση ξενης βιβλιογραφιας. Ο τροπος που τα λεει ειναι σαν να εχει κανει copy paste ενα ξενο βιβλιο να το χει πεταξει στο συστραν και να εκτυπωσει το αποτελεσμα.

Το χειροτερο: ειναι ηδη η τριτη του εκδοση (μπορει να χει βγει και τεταρτη τωρα που μιλαμε) και στις σελιδες 149-165 οτι πολικο διαγραμμα εχει βαλει ειναι λαθος μετρημενο. Για την ακριβεια εχει ξεχασει καποια - στις μετρησεις τα οποια ειναι σημαντικα αλλο 20 αλλο -20. Κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Υπήρχαν κάτι άρθρα στο νοιζ. Αν τα έχω θα τα δώσω στο yameth να τα σηκώσει.

Πάντως μην περιμένεις να βρεις και πολλά στα ελληνικά! Εδώ δεν υπάρχουν καλά καλά αρκετά που να ασχολούνται με τις βασικές αρχές.

 

Πάντως αν θες να ψαχτείς με περιοδικά το computer music έχει μεριά καλά άρθρα που εξηγούν σε γενικές γραμμές τι παίζει. Στο site τους τα είχα πετύχει να βόσκουν

http://www.computermusic.co.uk/page/computermusic?entry=free_beginner_pdfs

 

Για τα ελληνικά πρέπει να παραγγείλεις το τεύχος!

 

Και γενικά υπάρχει μια πληθώρα και στο net. ΠΧ ένα πολύ καλό:

http://www.gearslutz.com/board/tips-techniques/170733-compressor-limiter-basics.html

http://www.gearslutz.com/board/tips-techniques/173260-compressor-sidechaining-dance-music.html

 

Τώρα για γενικές ρυθμίσεις (που ρωτάς και αλλού), δεν μπορώ να σου πω, καθώς εξαρτάται από το υλικό που έχεις, και ερωτήσεις-απαντήσεις αυτού του στυλ, μόνο προβλήματα φέρνουν!

 

 

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanx

δεν νομιζω πως φερνουν πλροβληματα, απο τις απαντησεις που πηρα νομιζω

ειναι μια βοηθεια για πειραματισμο :)

και εγω αυτο που θελω κυριως ειναι να βρω καποια πατηματα

το οτι θα θελει διαφορετικες ρυθμησεις ενας compressor που θα βαλω στο bass μου

σε σχεση με το δικο σου μπασο ειναι λογικο ενταξει

 

παντα φιλικα ετσι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanx

δεν νομιζω πως φερνουν πλροβληματα, απο τις απαντησεις που πηρα νομιζω

ειναι μια βοηθεια για πειραματισμο :)

 

Ναι, αλλά πολλές φορές μου έχει τύχει κάποιος να σπάζεται, να κράζει για την ποιότητα μηχανημάτων/plugs κτλ κτλ, απλά επειδή πήρε ως πανάκια ότι διάβαζε και τα εφάρμοζε πιστά, παραμελώντας το ίδιο το υλικό με το οποίο δούλεψε.

 

Εξάλλου ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι οδηγοί κάθε φορά στο τέλος αναφέρουν ρητά, να μην ακολουθούν πιστά οι αναγνώστες το τι διαβάζουν, αλλά πάντα να προσαρμόζονται στο υλικό με το οποίο δουλεύουν και πάντα να εμπιστεύονται τα αυτιά τους. Εξάλλου πολλές "ηχάρες" βγήκαν από την ανορθόδοξη χρήση των διαφόρων πρακτικών!

 

Γιαυτό λέω πως φέρνουν προβλήματα  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Να πω και εγώ την γνώμη μου....

 

Κάταρχην πιστεύω οτι το βιβλίο του Δώδη, είναι καλό , αλλά περίεργα γραμμένο. Λεέι γενικά αρκετα πράματα, αλλά δεν ξέρω κάτι με χαλάει σε αυτο το βιβλίο. Ίσως είναι όντως μια κακο-μεταφραση.

 

Αρκετα πολυ καλα βιβλία - δυο στον αριθμο - είναι του Γιώργου Σαγου. Εφαρμογες της Ηλεκτρο-ακουστικής στο hi-fi. Βέβαια δεν έχει να κάνει τόσο με ηχοληψια, αλλά ειναι πολυ καλα βιβλια. Μιλάει για ακούστικη, για ήλεκτρονικά, για cd, mini disk, eq, ηχεία, ενισχυτάς, καλώδια συνδεσης, απο θεωρητικης σκοπιας , αλλά και πρακτικης.

 

Τώρα σε ο,τι αφορα την ακουστικη, να μην ξεχνάμε οτι η ακουστικη είναι απλα η επιστήμη του ήχου, και είναι κλαδος φυσικής. Όποιος θέλει να γίνει ειδικός ακουστικης, καλα θα κάνει, να πάρει βιβλία κυματικης, να μάθει καλα μαθηματικα, και να ξεκινήσει...

 

Υπάρχουν καλα βιβλία, αλλά το θέμα είναι, τι θέλει να μάθει ο καθένας, άλλα βιβλία, απευθύνονται σε ηχολήπτες, μεθόδους, πράκτικες, τιπς , βασικες θεωρίες ήχου , άλλα βιβλια σε μηχανικους ήχου, που έχουν και τα μαθηματικα τους και τα ηλεκτρονικα τους και φύσικα άλλα σε μηχανικους ακουστικής. Τώρα θα μου πείς, όλα αυτα δεν έχουν σχέση μεταξύ τους ? Θα έλεγα πως όχι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Προσωπικά έχω αρκετα βιβλια, κυριώς ξενο-γλωσσα, αλλά πρέπει να έχω πάνω απο 40 Giga pdf βιβλία.

 

Θα σας έλεγα να κοιτάξετε, την Focal Press και την Berklee Press.

 

Για αρχάριους - Understanding Audio - Berklee Press

Και λιγάκι φυσίκη και μαθηματικά - Acoustics & Psychoacoustics - Focal Press

Και για να μπούμε πιο βαθια - R. Serway, Physics for Scientists and Engineers - Kinematics

 

 

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δεν ξέρω γιατι, αλλα όποτε ακούω για iZotope Ozone μου γυρνάνε τα μυαλά. Το EQ του χρωματίζει και δεν είναι καθόλου "απαλό", ο multiband ειναι παιδικός (βλ. Flux Alchemist) και το tab για την στερεοφωνία θεωρώ οτι πολύ εύκολα μπορεί να σου καταστρέψει την μίξη.

 

Τωρα αν μιλάμε για της πλάκας mastering, use the presets.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται να του προτείνω ποιό δύσκολα plugins αλλα με καλύτερο αποτέλεσμα, ας μου πεί σε ποιό thread να κάνω post.

 

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επίσης για όποιον θέλει να αγοράσει απο Amazon μπορεί να τσεκάρει και αυτό το ωραίο link :

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Dstripbooks&field-keywords=recording+audio&x=0&y=0

 

Είναι search με keyword "audio recording" και σου δείχνει όλη την γκάμα βιβλίων που αφορούν την τέχνη της ηχογράφησης

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου