Προς το περιεχόμενο

Δυο Ερωτήσεις για το Korg M1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

 

Δεν έχω στην κατοχή μου πλέον το Μ1 και θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την κάρτα μνήμης του. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέρνω.

 

Ως γνωστο το Μ1 μπορούσε να αποθηκεύσει 100 programs και 100 combis στην εσωτερική του μνήμη (Internal)

Πέρα απο αυτούς τους ήχους μπορούσες να έχεις και άλλους ήχους στην κάρτα μνήμης. Ας θεωρήσουμε οτι έχουμε φορτωμένο στο όργανο ένα set A που αποτελείται από 100progs και 100combis, και στην κάρτα ένα διαφοερτικό set B που αποτελείται απο ισάριθμα progs και combis αλλά διαφορετικά. Τα ερωτήματα είναι 2.

 

1. Υπήρχε η δυνατότητα να παίξει το όργανο το set Β χωρίς να κάνεις Load στην internal memory του οργάνου σβήνοντας το σετ Α? Στην ουσία ρωτάω αν έχοντας κανείς στην κάρτα μνήμης διαφορετικούς ήχους θα μπορούσε να τους παίζει απο την κάρτα κατευθείαν χωρίς να τους φορτώσει στο όργανο που είναι ισοδύναμο με το να έχει 200 progs και 200 combis διαθέσιμα ταυτόχρονα.

 

2. Πόσα set πχ Α και Β όπως τα συμβόλισα παραπάνω θα μπορούσε να έχει κανείς στην κάρτα μνήμης. Μόνο 1 ή χωρούσαν και παραπάνω?

 

Ξεκαθαρίζω οτι μιλάω για την κάρτα μνήμης μόνο και όχι για τις κάρτες που είχαν κυκλοφορήσει με τα επιπλέον multisamples

 

Η απάντησή σας θα με γλιτώσει απο πολλά χιλιόμετρα οδήγησης...!!

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρωτο ειμαι σύγουρος πως γίνεται, γιατί θυμάμαι πολύ καλά πως έπαιζα

τους ήχους της κάρτας κατευθείαν ,απλα πατώντας το κουμπακι card(αυτο διπλα από το internal)

Πέρασαν και πολλά χρόνια από τότε βρε παιδάκι μου. :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για το 2ο και εαν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου,η κάρτα

ήταν το κάτοπτρο να το πω τις intarnal.Εφοσον η internal έχει μια

prog και μια compi αυτά θα έχει και η κάρτα δυστηχώς,γιατι όταν πηγαινα να φορτώσω κατι άλλο,έκανε replace δε ρωταει εαν θες να δημιουργήσει νέο set.

Φυσικά πάντα με κάθε επιφύλαξη για το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι τελικά...

 

Έχει την τεράστια χωρητικότητα των 256kb. Πόσο αστείο ακούγεται αυτό σήμερα ε...??

 

Θέλω να γεμίσω το M1 VST με όλους μου του παλιούς ήχους για M1 μόνο που οι ήχοι βρίσκονται σε κάτι φίλους στην Ξάνθη πλέον και έχουμε μόνο μία κάρτα. Δυστυχώς οι φίλοι αυτοί ειναι άνω των 40 και ούτε λόγος να αποθηκεύσουν τα αρχεία τους σε syx format στο pc και να τα στείλουν μέσω e-mail. Oπότε την ίδια κάρτα θα πρέπει να την στείλουμε 2 φορές με courrier για να κάνω εγώ τις μετατροπές....

 

Καλά μου ξεμπερδέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ομως πως αξίζει τον κόπο.

Δε φαντάζεσαι πόσο συγκινηθηκα  :'( οταν μετά απο 12 χρόνια

άκουσα πάλι τους ήχους του Μ1 από το vst.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tελικά δεν μπόρεσα να βρω τους ήχους που ήθελα. Ο λόγος είναι οτι τα M1 απο τα οποία θα τραβούσα τους ήχους με Dump είχαν αλλάξει πρόσφατα εσωτερική μπαταρία με αποτέλεσμα να χάσουν τους ήχους τους.

 

Έχει κανείς μήπως ήχους για λαϊκό πρόγραμμα που θα μπορούσε να μου τους στείλει σε syx αρχείο?

 

Εχω κι εγώ 3 set τα οποία θα μπορούσα να τα μοιραστώ είτε σε syx format είτε σε fxb format για Load κατευθείαν στο M1 vst του Legacy Digital Edition

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου