Προς το περιεχόμενο

ποιό wah ρε παιδιά??


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

            καλησπέρα σε όλους!!!

      καθώς κάθομαι κ τζαμάρω με τη λούπα του ολοκαίνουριού μου electro-harmonix:stereo memory man with Hazarai

σκέφτομαι κ πάλι το πρόβλημά μου...

 

                                                    Ποιό wah να διαλέξω? ? ? ? ? ? ? ? ? ?  ???

 

Έχω κάτσει κ έχω σκεφτεί ατέλειωτες ώρες αλλά δεν μπορώ να καταλήξω ούτε καν σε ποιό wah μου αρέσει παραπάνω από άλλα!!

Γι αυτό σας ζητάω ευγενικά να μου ρίξετε τα φώτα σας μπας κ καταφέρω να βρώ αυτό που θα με καλύπτει...

 

Εχω ένα Cry Baby  το κλασσικό το GCB95 που συνήθως ειναι το 1ο wah στην πεταλιέρα όλων..

θέλω όμως κάποιο που να μ αρέσει, να έχει αυτό το "κουακ" (πώς λεμε αυτό το "κράνκ" για τους ενισχυτές...)

Βλέπετε έχω σχεδόν ολοκληρώσει τιν πεταλιέρα μου(ernie ball-VP JR,Cry Baby GCB95, zvex-fuzz factory,MI audio-Tube Zone k G.I fuzz, EHX-SMMH) κ η κύρια μου έλλειψη ειναι το wah.

 

τείνω μάλλον πρός κάποιο RMC(αλλά δεν ξέρω ποιό απ όλα, βοηθήστε......) η το Fulltone Clyde Deluxe... (περισσότερο ίσος λέω για τα RMC μια που έχουν κ το fuzz friendly technology της foxrox που θα μου χρησιμεύσει πολύ...)

 

μπορεί να σας χρησιμεύσει να ξέρετε οτι παίζω κυρίως Rock funk κ fusion

 

 

λοιπόν!!!

 

Ακούω προτάσεις!!(η μάλλον τις διαβάζω...) Shocked

 

                                    (α! αν έχετε κ κανα καλό phaser να προτείνετε, η γενικά modulation pedal με phaser είμαι ανοιχτός)

 

                                                                                      8) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην, καλωσηρθες στο noiz  (αντε, παλιωσα κι εγω και καλωσοριζω νεοτερους...)  ;D

 

το καλυτερο wah, phaser, OD, fuzz, κλπ κλπ ειναι αυτο που αρεσει σε σενα...

 

δοκιμασε μερικα και οποιο σου κανει "κουκου", χτυπα το...

 

ΟΚ, μερικα δεν υπαρχουν στα μαγαζια οποτε θες μια γνωμη. Απλα μην θεωρεις οτι το "δικο μου" καλο θα ειναι κατ' αναγκη και "δικο σου"...  ;)

 

Παντως, αν "πειραξεις" αυτο που εχεις ειναι πολυ πιθανο να βρεις εκει το "καλυτερο" wah...   

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι οτι έχω ακούσει πολλά wah αλλά δεν μπορώ να καταλήξω..

όλα μου αρέσουν εκτός απο κάτι morley φτηνά κ κάτι άλλα mainstream η digital κτλ..

 

γιαυτό κ ρωτάω τι έχετε να προτείνετε απο butique κυρίως wah να διαλέξω, κ αν υπάρχουν διάφορα ήδη wah ή διάφορες σχολές των wah χρηστών κτλ να καταλάβω κ εγώ τι παίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ίδια απορία είχα και εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό.

πήρα αυτό και ησύχασα

κλασικός wah ήχος(όχι modern αιδιες δηλαδή), πολύ μαλακό, electro optical λειτουργία που σημαίνει πως δεν θα χαλάσει ποτέ και volume pedal μαζί, σε πολύ πολύ καλή τιμή

http://www.thomann.de/gr/morley_pwov.htm

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός απο κάτι morley φτηνά κ κάτι άλλα mainstream η digital κτλ..

 

αυτο δεν το ειχα δει ;D ;D

να ρωτήσω κάτι, τα morley τα έχεις δοκιμάσει ο ίδιος και μάλιστα σε σωστές συνθήκες(με την κιθάρα και τον ενισχυτή που προτιμάς) η έχεις ακούσει μόνο τα clips στο site της morley η στο youtube?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ο ίδιος το συγκεκριμένο πετάλι..

ήταν το πρώτο μου wah..

το σιχάτθηκα..

δεν μου έπιανε καθόλου τα μπάσα.. κ ακουγόταν ψεύτικο..

γιαυτό το πούλησα κ πήρα το Crybaby που μου άρεσε παραπάνω αλλά τώρα θέλω το wah που θα έχω σ όλη μου τη ζωή κ θα με ικανοποιεί απόλυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι θεσσαλονικη πανε στον telegun και ρωτησε τον για mods στο wah που εχεις.γυρω στα 70ευρω βγαινει.κι εγω θελω να κανω το δικο μου καποια στιγμη....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ο ίδιος το συγκεκριμένο πετάλι..

ήταν το πρώτο μου wah..

το σιχάτθηκα..

δεν μου έπιανε καθόλου τα μπάσα.. κ ακουγόταν ψεύτικο..

γιαυτό το πούλησα κ πήρα το Crybaby που μου άρεσε παραπάνω αλλά τώρα θέλω το wah που θα έχω σ όλη μου τη ζωή κ θα με ικανοποιεί απόλυτα..

για δες πλάκα...ακριβώς το αντίστροφο συνέβηκε με εμένα. ;D

 

είχα το crybaby τουλάχιστον 10 χρόνια και θεωρώ πως είναι ότι αθλιότερο πετάλι wah σε ήχο και σε αντοχή υπάρχει στο εμπόριο. :o

 

ειδικά για τα μπάσα έχω να πω τα καλύτερα για το συγκεκριμένο morley. 8)

 

τελικά είναι τόσο μα τόσο υποκειμενικά τα πάντα που αν δεν δοκιμάσει ο καθένας αυτοπροσωπος τα προϊόντα και ακολουθήσει τις γνώμες των άλλων τυφλα,είναι σαν να παντρεύετε γυναίκα που του επέλεξε η μαμα!! ;D

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι οτι έχω ακούσει πολλά wah αλλά δεν μπορώ να καταλήξω..

όλα μου αρέσουν εκτός απο κάτι morley φτηνά κ κάτι άλλα mainstream η digital κτλ..

 

γιαυτό κ ρωτάω τι έχετε να προτείνετε απο butique κυρίως wah να διαλέξω, κ αν υπάρχουν διάφορα ήδη wah ή διάφορες σχολές των wah χρηστών κτλ να καταλάβω κ εγώ τι παίζει....

 

"σχολες" wah πολυ πολυ δεν παιζουν... 

Εκτος αν τα κατηγοριοποιησεις σε inductor type (vox, crybaby κλπ), σε inductorless, και σε στυλ morley (που εχουν inductor, αλλα δεν εχουν Pot)

 

Τα κλασσικα ειναι τα Vox στυλ, τα οποια τα κανεις ΟΤΙ και ΟΠΩΣ θελεις...

 

αλλαζοντας αρχικα μονο το ποτενσιομετρο και το πηνιο (inductor) φευγεις πολυ μπροστα...

 

μετα αρχιζουν τα πιο συνθετα που αλλαζεις πυκνωτες, αντιστασεις, τρανζιστορ, και κανεις ενα wah που δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ να ζηλεψει απο boutique πεταλια.

 

εχω κανει πολλα και ξερω... trust me...

 

τελικα κατεληξα σ'αυτο το "setup":

 

Wah1.jpg

 

4 πηνια, μεταβλητο gain, μεταβλητο Q, μεταβλητο mid response.

EDIT: εχω βαλει και ενα treble bypass, με on/off

κυριολεκτικα, δεν υπαρχουν περιορισμοι.

ψαξ' το...

 

ακου αν θες κλιπακια εδω (οτι λεει wah)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει στο μάτι αυτό, τα δείγματά του μου αρέσουν...

http://www.gig-fx.com/products/KiloWah/KiloWah.htm

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου