Προς το περιεχόμενο

Blue bossa...(clip)


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alla an to krinoume paiktika to solo eixe merikes akires notes pou den estekan

και πολυ επιεικη σε βρισκω!! ;D...οι ακυρες δεν διορθωθηκαν εις γνωση μου...(δεν υπηρξε δευτερο take)
episis d me arese pou to thema to paixes toses fores kai akrivos me ton idio tropo xoris ti paramikri allagi
μα αν προσεξεις καλυτερα το αρχικο θεμα με το τελευταιο δεν ειναι απλα παρομοια αλλα ολοιδια...(προκειται για copy paste) ;)...thanks for your time!! :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εγώ πάντως δεν τις άκουσα τις άκυρες νότες. Εννοείτε ότι υπάρχουν εκτελεστικά μικρολαθάκια (π.χ. όχι πολύ καθαρά παιγμένες νότες) ή ότι υπάρχουν νότες που δεν ταιριάζουν (παραφωνίες)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαριλατρονιάκι στην τζάζ έχουν κάποια στάνταρ και κάποια περάσματα που για να ακουστούν "σωστά" ας πούμε τα περάσματα και η προσέγγιση των ακόρντων θέλουν και κάποιες συγκεκριμένες κλίμακες.Ε αυτό είναι το "λάθος" χοντρα-χοντρα.Και ακόμη ένα είναι ότι εκεί που έπρεπε να μπεί η διαφορετικη κλίμακα,ας το πούμε, μπαίνει η χρωματική της κλίμακας που βρίσκεται ήδη.

 

Τα λέω σωστά?

 

Πάντως τεχνικά-παικτικά θέμα δεν τίθεται.Ο μακρυσκιάς γαζώνει επαγγελματικά στο έπιπλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... τελικός κριτής είναι το αυτί.  :)

Χαριλαε, πολυ μεγαλη κουβεντα ανοιγεις....Συμφωνω μαζι σου για το αυτι...Απλα οι less40 και el guitarrista που προφανως ειναι πιο "ψημενοι" στο συγκεκριμενο ειδος, καταλαβαν οτι σε μερικα σημεια το σολο "δεν μου βγηκε" (πραγμα που ειχα καταλαβει κι εγω πριν καν το μιξαρω ,απλα το αφησα οπως ηταν)...Βεβαια το :"τιποτα δεν ειναι φαλτσο αρκει να μου αρεσει", ειναι μια φραση που με βρισκει απολυτως συμφωνο, απλα τα παιδια καταλαβαν λογω εμπειριας οτι στα σημεια αυτα δεν επαιξα "outside" επιτηδες, αλλα επειδη μου ψιλοεφυγε... ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το κατάλαβα καλέ.  :)

Απλά ήθελα να πω (με όλο το σεβασμό στην εμπειρία των el_guitarista και less40) ότι τέτοια πράγματα -νομίζω- έχουν σημασία μόνο για τους "ειδικούς". Ούτε καν για τους μουσικούς γενικότερα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια το :"τιποτα δεν ειναι φαλτσο αρκει να μου αρεσει", ειναι μια φραση που με βρισκει απολυτως συμφωνο

Αnyway....τη γνωμη μου γενικα ως προς το θεμα την κατεθεσα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφα Γιώργο. Ούτε εγώ άκουσα τίποτα που να μην κολλούσε, και δεν είμαι ακριβώς άσχετος... Επίσης κλίνω προς αυτό που λέει το Χαριλατρόνιο. Δλδ μετά από ένα ωραίο σόου για παράδειγμα όπου όλοι έχουν περάσει ωραία (όπως εγώ πέρασα ωραία όταν το άκουγα, μου θύμιζε πολύ νησιώτικο καλοκαίρι), θα έρθει ένας μουσικός και θα σου πει "Σόρι αλλά το τσάκισες";;!;

 

Φανταστείτε τις αντιδράσεις των παλιών τζαζ μουσικών όταν κάποιος (δεν έχω ιδέα ποιος, ίσως ο Louis Bellson ή ο Krupa) πρωτοέπαιξε "dropping bombs" στα ντραμς, δλδ τις νότες εκτός τόπου και χρόνου συνήθως στη μπότα ή στο ταμπούρο μέσα σε γρήγορα κομμάτια, οι οποίες μετά έγιναν must. Δεν θα τον σνόμπαραν ανελέητα;

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μιας και ανέφερα τον Bellson και ανατρίχιασα για λίγο, ας κλείσω το οφτόπικ με αυτά τα δυο:

 

http://www.youtube.com/watch?v=iG4Y0N9bi10&NR=1

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia entaxei oute go exo gnosi tis theorias tis tzaz, alla eipa na kano kai go kapoia sxolia ta opoia einai ligo pio batheia, dld entaxei eipa na po kai go kati diaforetiko. Ego klasiki kirios spoudazo kai i kritiki kai ta sxolia pou dexomouna 

eidika paliotera itan mono kafriles......

Tha mou peis gia afto mou bgainei kai mena tora i anagki na sxoliaso etsi...

Profanos i notes pou tis anafero os akires katalave o long shadow ti ennoo de xreiazetai na ta  taftizoume me ta "lathi"

ton megalon paikton,

Sorry kiolas an fanika ipervolikos sta sxolia mou

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου