Προς το περιεχόμενο

Nuendo


simboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά και καλή εβδομάδα

Με πολύ χαρά αφήνω το acid και πιάνω το Nuendo

Είναι ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΟ

Καθόλου latency και εύχρηστότατο

Τα αρνητικά του είναι όσο αφορά τις λούπες μόνο

Επειδή εγώ δουλεύω πολύ με drumloop μου είναι λίγο άβολο να δουλέψω αφού τόσο καιρό δούλευα με το πινελάκι στο acid

Στο nuendo ρίχνω τις λούπες με τον κέρσορα μέσα στο track

Υπάρχει άλλος τρόπος ?

Ξέρετε ποιό είναι το πρόβλημά μου ?

Πως μπορώ να συγχρονίσω τα appergios να παίζουν ανάλογα με το tempo ?

Στο acid γινόταν αυτόματα όπου και να έβαζες το τέμπο

Στο nuendo δεν συμβαίνει αυτό

Και τέλος από που ρε παιδιά αλλάζει το τέμπο στο nuendo ?

Και τέλος ......... κάνα manual στα ελληνικά ? παίζει σε κάνα site ?

Αυτάααααααα

Περιμένω εντυπώσεις από το Nuendo :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν έχουμε και λέμε..Όταν ξεκινάς ένα project στο nuendo το τεμπο είναι προεπιλεγμένο στα 120.Αν επιθυμείς να το αλλάξεις (βλέπε εικόνα)πατάς κάτω δεξιά στο panel το tempo και έπειτα δίνεις την τιμή που επιθυμείς.Οι λούπες σου τι είναι midi η wav?.Φαντάζομαι wav,σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να ξέρεις το tempo τις λούπας έτσι ώστε να ρυθμισης και το nuendo,αν δεν ξέρεις τα bpm τις λούπας 1)υπάρχει το autobpm.Είναι player ο οποιος σου δείχνει τα bpm δηλαδή το tempo ,οποιοδήποτε κομματιού αρκεί να είναι μπαπα μπουπα..κοινός δηλαδή η κυματομορφή του κομματιού να μην είναι έτσι ~ αλλα έτσι ^.

Ο πιο δύσκολος τρόπος είναι να εισάγεις τις λούπες με στο ReCycle της propellerheads και να δοσης ότι tempo θες εσύ στην λουπα σου.Και τις κανεις εξαγωγή σε ένα πλήθος από format.Με πιο διαδεδομένο το rex το οποιο χρησιμοποιείτε στο reason..

Παπάδες :lol:

0010nuendo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Που λες εγώ δεν θέλω να ρυθμίσω το νουέντο σύμφωνα με το τέμπο της λούπας αλλά να μετατρέψω τη λούπα σε όποιο τέμπο θέλω εγώ μέσα στο νουέντο

Το κάνω μεν με τον κέρσορα και εκείνο το σχηματάκι με το ρολόι ( strech κτλπ ) αλλά το πρόβλημα είναι με τα appergios τα οποία παίζουν στο δικό τους τέμπο

Οσο αφορά δε το τέμπο ενώ πατάω δεξιά εκεί που λέει τέμπο και ενώ αλλάζει το χρώμα αφού του κάνω διπλό κλικ γράφω πχ άλλο νούμερο και μετά μόλις πατάω έντερ πάει πάλι στο 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουμπάκι που λέει tempo και είναι πορτοκαλι θα το πατήσεις,έπειτα θα μπορέσεις να αλλάξεις το tempo.Για τα περαιτέρω θα σου απαντήσω λίγο πιο μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι αυτό γίνετε στην καινούρια έκδοση' date='Nuendo3/CubaseSX3...Η εν λόγο απαίτηση σου μονο σε midi..[/quote']

 

Αχ τώρα με στεναχώρησες

Δηλαδή ? δεν μπορώ να έχω τις λούπες μου και να παίζω από πάνω τα vst appergios και να παίζουν στο ίδιο τέμπο ?

Και το κακό είναι που δεν μπορώ να δουλέψω και με τα δύο μαζί

Γιατί όταν ανοίγω και τα δύο μαζί και το Acid και το nuendo και πατήσω το play στο ACID κινείται και στο Nuendo η γραμμή του track όπως παίζει :p

Μπορώ άραγε να κάνω update το Nuendo που έχω σε 3 ? μπα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα κανεις όλα αυτά.Απλά πρέπει να κατασταλάξεις στο ότι ,ότι λούπα ηχογραφημένη εισάγεις στο nuendo θα πρέπει να ξέρεις το ρυθμό τις,δεν είναι σαν το acid που ότι του βάλεις το συγχρονίζει με όλα.Αμεση επεξεργασια του ρυθμού μπορείς να κανεις μονο σε midi καναλια.Τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα εχεις κανονίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ άραγε να κάνω update το Nuendo που έχω σε 3 ? μπα .....

Όλοι οι νόμιμοι χρήστες του Nuendo έχουν δικαίωμα για upgrade στη νέα έκδοση. Μάλιστα, υπάρχει προσφορά για 40% έκπτωση στο upgrade που λήγει σήμερα, 28/2.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ άραγε να κάνω update το Nuendo που έχω σε 3 ? μπα .....

Όλοι οι νόμιμοι χρήστες του Nuendo έχουν δικαίωμα για upgrade στη νέα έκδοση. Μάλιστα' date=' υπάρχει προσφορά για 40% έκπτωση στο upgrade που λήγει σήμερα, 28/2.[/quote']

 

Ολοι οι τι ? :roll: ............ :roll: :roll: :roll: :roll:

 

Οπότε για να καταλάβω , βάζω τη λούπα και συγχρονίζω τι ? αλλάζω το τέμπο του νουέντο στο τέμπο της λούπας ? αχ μπέρδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα arpeggios του nuendo και του cubase συνχρονιζονται αυτόματα οπότε μάλλον η λούπα σου δεν έχει το σωστό τέμπο.. μάλλον αυτό θα πρέπει να κοιτάξεις

να προτείνω κάτι αλλο?? γιατί δεν παίρνεις το stylus RMX που κανείς παπάδες με τις λούπες και είναι και midi? φίλε αυτο το plug in είναι της spectrasonics αλλά πιστεύω πως συνεργάστηκαν με τον θεό να το φτιάξουν :D δεν φαντάζεσαι τι λούπες μπορείς να φτιάξεις και να συνχρονιζονται αυτόματα με το sequencer σου…χιλιαδες επιλογες, καταπληκτικος ηχος-εφφε κλπ..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου