Προς το περιεχόμενο

μαγνητης "μονοδιπλος" σε strat.τι απογοητευση!


chrismes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να βαλεις ενα κομματι ατσαλι κατω απο τον bridge pickup (θα δωσει μεσαια και ογκο)

 

Ακριβως αυτο εκανα κι εγω στην καινουρια μου Strat με τους Lollar tweeds. Καταπληκτικοι μαγνητες, 5καθαροι, διαυγεστατοι, αλλα οπως ειναι φυσικο και αναμενο, οχι τοσο "lead" λογω της χαμηλοτατης εξοδου τους. ΟΚ, με "σηκωμα" απο καποιο πεταλι "σκιζουνε", αλλα ειπα να δοκιμασω και τη λυση της "προσθετης επαγωγης".

 

Βαζοντας το σιδερο κατω απο ενα μαγνητη, αμεσως προσθετεις επαγωγη (inductance, Henries) που σημαινει σε "χειροπιαστα" δεδομενα, περισσοτερα μεσαια και μπασσα. Κοινως, ο μαγνητης αποκτα μια πιο present χροια.

Βεβαια, δεν ταιριαζει σε ολους τους μαγνητες ηχητικα. Καποιοι "σκληραινουν" πολυ, αλλοι "μπουκωνουν"...

Εννοειται δε, οτι πρεπει να στερεωθει καλα γιατι αλλιως ο μαγνητης γινεται "μικροφωνικος".

Και σιγουρα, οσο καλα και να στερεωθουν τα σιδερα, παντα μια "ταση" παραπανω για μικροφωνισμο θα την εχει ο μαγνητης...

Στην περιπτωση των Tweeds ομως, εκατσε μια χαρα ηχητικα και ..."μηχανικα".

 

 

...και οχι μονο στον bridge. Αλλα και στους τρεις!!!   :o  :o  :o

 

Ειχα στην ακρη τρια baseplates απο τον Callaham, τα οποια κατα περιεργο τροπο δεν εχουν ολα το ιδιο παχος.

Ετσι, εβαλα το πιο παχυ (=περισσοτερη μαζα/μεγαλυτερη αυξηση L) στον bridge, το αμεσως λεπτοτερο στον Mid και το πιο λεπτο στον neck... Και για να μην χαλασω τους μαγνητες (κανονικα το plate συνδεεται στον "αρνητικο πολο" του μαγνητη) τα συνδεσα ολα μαζι στο κεντρικο σημειο γειωσης (Star Ground).

 

 

Μεχρι στιγμης, τρεις μερες μετα, εξακολουθω να προτιμω τον ηχο με τα σιδερα...

Kαι ενα ωραιο "side-effect" ειναι οτι ο διακοπτης οταν αλλαζει θεσεις κανει εκεινο το "κλικ" που κανουν οι Telecaster!...   ;D

 

Οταν ληξει το honeymoon, τα ξαναλεμε....   ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω το εκανα αυτο πολυ πριν βγουν τα ετοιμα base plates γιατι ειχα καταλαβει οτι ο ηχος της Tele βασιζεται στο baseplate του πισω μαγνητη και προσπαθουσα να κανω τον αναιμικο bridge μαγνητη των στρατ να ακουγεται ανθρωπινα μονος του (δηλ. σαν tele :) ),οποτε μια μερα πηρα ενα μεγαλο ατσαλινο ψαλιδι εσπασα τις λεπιδες του στη μεση και τις κολησα  με UHU κατω απο τον μαγνητη της strat μου (ουτε γειωση εκανα ουτε τιποτα) και ο μαγνητης εξανθρωπιστηκε αμεσως!! ;) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα.... εγω παλια ανοιγα συνδετηρες και εβαζα πολλους μαζι κατω απο τους μαγνητες, στερεωμενους με blue tack...  ;D

 

φυσικα χωρις γειωση!....

 

 

ω καιροι , ω ηθη....  ;D  ;D  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα παιζει σε marshall valvestate kai Fame ecoline vs5012 (λαμπατο).

αν κανω split με push pull volume pot λετε αυτο να βελτιωσει τον ηχο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ενα ωραιο "side-effect" ειναι οτι ο διακοπτης οταν αλλαζει θεσεις κανει εκεινο το "κλικ" που κανουν οι Telecaster!...  ;D

 

Αυτό ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μπορεί να θεωρείται ως θετικό!  ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΑΓΝΗΤΗ ΣΤΑ 15Κ ΚΑΙ Η ΜΟΥΝΤΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ!!!ΤΕΛΟΣ!!!

ειμαστε φτιαγμενοι ο ενας για τον αλλων..τελος ;D ;D

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΑΓΝΗΤΗ ΣΤΑ 15Κ

 

amen to that!!!! ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ μιά χαρά καθαρά έχω.... τόσο καλά που μου τη "σπάνε"  ;D ;D ο πιό Low output Pickup Που έχω σε διπλό είναι ο lil 59, όλοι οι άλλοι στο.... κόκκινο, αλλά μουντούς δεν τους έχω ακούσει.... σε κανέναν ενισχυτή... ειδικά λάμπα .... περίεργο πάντως...

Δηλαδή πιό δυνατά ακούγονται λόγω εξόδου αλλά πιό μουντά δεν νομίζω.... δηλαδή λόγω high output πιστεύω ότι στα καθαρά είναι πιό sparkle, το μουντοί λόγω εξόδου... μου είναι λίγο περίεργο... ειδικά οι Duncan που έχουν τονισμένες μεσαίες συχνότητες....

 

Επίσης Chrismes, προσπάθησε να ακούσεις τον μαγνήτη, και σε κάποιους άλλους ενισχυτές...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taq ο ενισχυτή σου δεν έχει καν καθαρά(έχει εκπληκτικά drives όμως) και εμένα τουλάχιστον περιέργως μου ακούγονται μουντοί ακόμη και οι single coils των strat σου,ποσο μαλλον να ακουστει η οποια λαμψη του jb ::)

μπορει να ειμαι και κουφος βεβαια..... ;)

την λυπάμαι αυτή την custom shop, παίζει σαν φιμωμένη :o

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου