Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μικροφώνου και ακουστικών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να χαιρετίσω το φόρουμ με την σιρα μου .θα παρακαλούσα μιας και ασχολείστε με το θέμα της μουσικής να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες που έχω.Έχω ένα ραδιοφωνικό σταθμό( της πλάκας) και θα ήθελα να κάνω μια μικρή αναβάθμιση σε οτι αναφορά τον ήχο .

Να πω ότι σαν μικτη έχω τον Numark DM1720X. πριν το μικρόφωνο έχω ένα μηχάνημα που μιλάω με εκο που και που, και είναι το TC-Helicon. VoiceWorksPlus. Για μικρόφωνο έχω το

SENNHEISER E845 και για ακουστικά τα STANTON DJ PRO 1000 MK II.

Το πρώτο μέλημα μου είναι να αλλάξω ακουστικά γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος .(τα ακούω

αρκετά πριμαριστα ) ..( εκτός βέβαια αν φταίει  ο μικτης).

 

Στον μικτη όταν πάω να σηκώσω ένταση στο μικρόφωνο ακούγετε ένα μικρο φύσημα

μου είπαν ότι φταίει ο μικτής γιατί δεν είναι για ραδιοσταθμό.Σημιοτεο ότι τα DB στο μικρόφωνο δεν τα έχω στο φουλ.  Μου είπαν επίσης ότι

ούτε το μικρόφωνο κάνει γιατί είναι δυναμικό και ότι εγώ χρειάζομαι ένα πυκνωτικό με + 48 βολτ .Αλλά η πωλητές για να πουλήσουν μπορεί να λένε ότι θέλουν ..για αυτό τον λόγο αν δεν σας κάνει κόπος θελο την γνωμη σας.Επίσης θα παρακαλούσα μιας και δεν βγάζω χρήματα από αυτό το κάνω,  να μου προτείνετε κάτι σε λογικές τιμές πχ μικρόφωνο το πολύ 200 ευρώ ακουστικά το πολύ 150 ευρώ και μικτη το πολύ 600 ευρώ ..Ευχαριστώ :).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενα μικροφωνο πυκνωτικο μεγαλου διαφραγματος, μια μικρη κονσολιτσα και ενα ζευγαρι ακουστικα κλειστου τυπου.μαρκες δεν λεω περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα

μαλιστα αν ψαξεις στις αγγελιες του noiz θα βρεις οτι θελεις σε τιμες ευκαιρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ φίλε μου .αλλά το θέμα είναι με αυτά τα μικρόφωνα που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι μου είπαν  πρέπει να έχω ηχομόνωση στο δωμάτιο κάτι που δεν είναι εφικτό .Τι μπορώ να κάνω στην προκείμενη περίπτωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανές λύσεις και προτάσεις

 

http://www.dv247.com/microphones/rode-nt1-a-complete-vocal-recording-solution-plus--flexi-screen--68609

Πολύ καλό πυκνωτικό σε λίγα λεφτα με το απαραίτητο POP filter και shockmount και μεγάλο συν το ηχομονωτικό πάνελ που θα σε βοηθήσει πολύ απο την στιγμή που δεν έχεις κατάληλα ηχομονωμένο δωμάτιο.

 

http://www.dv247.com/headphones/akg-k-171-mk-ii-stereo-studio-headphones--51665

Κλασικά ακουστικά για στούντιο άνετα και με πολύ καλό ήχο.

 

Για μίκτη DJ δεν ξέρω να σου πώ αλλά για μια μικρή κονσόλα με αυτή θα είσαι μια χαρά

http://www.dv247.com/studio-equipment/yamaha-mg82cx-analogue-compact-mixer--38248

ή για κάτι μεγαλύτερο αυτή

http://www.dv247.com/studio-equipment/yamaha-mg124cx-analogue-live-sound-mixer--38250

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε λακι σε ευχαριστώ πολύ για τις λύσης που μου έδωσες το κακό με μένα είναι ότι μπορώ μόνο από τον νακα να αγοράσω γιατί δεν έχω χρήματα να τα πληρώσω της μετρητής ..το rode το έχει ο νακας αλλά δεν έχει αυτό το ηχοαποροφιτικο που λες .το βρήκα στην ελινα αλλά το έχει περίπου 90 ευρώ σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου  απο υλικά οικοδομών δεν ξέρω το κατά πόσο θα πετύχει.τα ακουστικά μέλλον θα τα έχει η ελινα ..όσο για τον δεύτερο μικτι που μου προτινες αυτός μου άρεσε αλλά αν θες πες μου αν μπορώ να συνδέσω ένα πικ απ ένα κασετόφωνο 2 cd player .ένα pc και ένα μικρόφωνο ..όλα αυτά βέβαια σε stereo σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου  απο υλικά οικοδομών δεν ξέρω το κατά πόσο θα πετύχει.

Μια χαρά δουλεια κάνουν και τα DIY γιατί να μην πετύχει ένα κομμάτι ηχοαποροφητικού υλικού είναι που με κάποιο τροπο πρέπει να στερεώσεις πισω από το μικρόφωνο.

 

μπορώ να συνδέσω ένα πικ απ ένα κασετόφωνο 2 cd player .ένα pc και ένα μικρόφωνο ..όλα αυτά βέβαια σε stereo σύνδεση.

Ναι μπορείς. μιλάς για 5 στέρεο κανάλια και ένα μικρόφωνο.Στην 124 μπορείς να συνδέσεις 5 στέρεο κανάλια και 4 ακόμα μικρόφωνα η μονοφωνικά κανάλια και έχεις και ενσωματωμένα εφέ αν τα χρειαστείς , οπότε θα είσαι κομπλέ.

 

ΥΓ. Το πικάπ θα το περάσεις μεσα απο προενίσχυτη με RIAA καθώς αυτό δεν το διαθέτει η κονσόλα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε loki συγνώμη που δεν καταλαβαίνω αλλά εγώ στην φώτο βλέπω μόνο στο έβδομο και στο όγδοο ποτενσιόμετρο stero είσοδο .Και επίσης να πω ότι το μικρόφωνο δεν θα το βάλω σε xlr βύσμα γιατί το tc helicon βγάζει και αυτό stereo έξοδο .Και όσο για το πικ απ που λες δεν το κατάλαβα θέλει να αγοράσω και κάτι άλλο εξτρά και αν ναι πόσο κοστίζει;

και κάτι άλλο ο μικτης που έχω βγάζει 4 εξόδους 1 για ηχογράφηση 2 για μόνιτορ 3 xlr 4 μια ακόμη έξοδο ..εγώ τουλάχιστον θέλω τις 2 εξόδους που από τη νομίζω της έχει η κάνω λάθος; ??? ??? ::) :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ. φίλε μου μάλλον το πικ απ θέλει προενισχυτή τώρα κάποιος άλλος ηλεκτρονικώς σήμερα μου είπε να μη ξοδεύομαι μια χαρά είναι ο μικτης μου του είπα για το φύσημα στο μικρόφωνο που παρεμπίπτοντος δεν έχει σημασία το τη μικρόφωνο θα βάλω αυτό το  φύσημα το κάνει σε όλα τα μικρόφωνα ο μικτης μου ..το κάνει και μόνο που θα συνδέσω μια συσκευή.και όπως είπα το φύσημα είναι αισθητό μόνο μετά το 8 με 10 στο  βολιουμ. Τέλος πάντων αυτός μου είπε ότι υπάρχουν κάτι προσαρμογές για αυτό το φύσημα ..στην ερώτηση μου πόσο κοστίζει και πως είναι και πως λέγετε μου είπε λέγετε αϊντι κάπως έτσι είναι ένα κουτάκι και έχει εισόδους και εξόδους με βύσματα αλλά δεν έχει και πρέπει να παραγγείλω και να πληρώσω και μεταφορικά ..και οκ άντε το παρήγγειλα και αν δεν κάνει; τι πράγμα είναι αυτό ρε παιδιά ξέρετε ;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οκ φίλε μου .αλλά το θέμα είναι με αυτά τα μικρόφωνα που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι μου είπαν πρέπει να έχω ηχομόνωση στο δωμάτιο κάτι που δεν είναι εφικτό. Τι μπορώ να κάνω στην προκείμενη περίπτωση ;

 

 

Την ηχομώνωση, τη χρειάζεσαι για να μην περνάνε διπλανοί ήχοι, επειδή το πυκνωτικό μικρόφωνο είναι πολύ ευαίσθητο.  

Αυτό είναι το 50% της καλύτερης ποιότητας που θα καταφέρεις.  Εφόσον δεν ανασαίνεις μυστήρια, δεν ξεφυσάς, δεν ρίχνεις τα χνώτα σου "κατάμουτρα" κ.λ.π  

Τί να κάνουμε, έτσι είναι τα πυκνωτικά ...

 

Το άλλο 50% της καλής ποιότητας (εφόσον έχεις χαρισματική φωνή για ομιλία και εφόσον δεν ανεβοκατεβάζεις την ένταση όταν μιλάς) είναι να μην υπάρχει ανεμιστήρας μηχανήματος, κονσόλας, ενισχυτή κ.λ.π  εκεί κοντά.

Όσο καλύτερο προενισχυτή θα αγοράζεις και όσο καλύτερο μικρόφωνο, θα σου ακούγεται ο ανεμιστήρας σαν κίνηση οχημάτων σε λεωφόρο...    

 

 

Άσχετο

Το είχα το Voice Works Plus, μην το αλλάξεις εύκολα.  Κράτα το, όσο μπορείς.  

Η προενίσχυσή του είναι καταπλητική και επιπλέον έχει μία μπερδεμένη (σε "λαβύρινθους" προγραμματισμού, προσομοίωση λάμπας).  

Αν δεν το παρακάνεις με αυτή, μπορεί να ξεγελάσει μέχρι και έμπειρο αυτί.  

Θυμίζει λυχνία αναμμένη 2 ώρες.

 

Μαζί με λίγο reverb "Super Natural", έχεις ένα αποτέλεσμα που άλλος θα πλήρωνε  ......χμμμμμ ...... γύρω στις 3-4 χιλιάδες ευρώ.

 

Η ουσία είναι ότι με αυτήν την προενίσχυση, έκανα δοκιμές με το Shure KMS-27 (πυκνωτικό με πολύ αξιόλογο "bright" χαρακτήρα) και δεν μπορούσε να του ξεχωρίσει σε κάτι σημαντικό, το AKG το χρυσό.  Πράγμα πολύ μυστήριο.

Μήπως επειδή το Shure που αναφέρω γράφει "Made in USA" ενώ κανονικά αυτά είναι μεξικάνικα ;

Δεν ξέρω ...

 

 

Για ακουστικά

 

Έχω τα Ultrasone Pro 750 που κάνουν 300 € και είμαι σίγουρος ότι με τα BeyerDynamic DT-880 Pro που κάνουν 240 €, είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις ποιότητα.

Επομένως, για σταθμό τα δεύτερα είναι υπεραρκετά και με φοβερή ποιότητα.

Αν πρέπει να κατέβει οπωσδήποτε κάποιος στα 200 €, τότε θα τον συμβούλευα να μην έπαιρνε τα αμέσως φθηνότερα S-LOGIC Ultrasone αλλά τα αμέσως φθηνότερα BeyerDynamic.

 

Πάντως από τα AKG που είχα, είναι κλάσεις ανώτερα.  

 

 

   

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ήξερα και πως δουλεύει το Voice Works Plus καλά θα ήταν !! Τέλος πάντων μικρόφωνο αγόρασα .Τώρα μένω στα ακουστικά .θα παρακαλούσα ρε παιδιά να μου προτείνετε μόνο από τον νακα γιατί θα το ξαναπώ δεν έχω μια !! και μόνο από εκεί μπορώ να αγοράσω με δώσεις  χωρίς πιστωτικές κλπ γιατί είμαι χρόνια πελάτης με ένα κατάστημα που συνεργαζετε με τον νακα ..αν δεν σας κάνει κόπος δείτε στο home studio για ακουστικά και προτείνετε μου κάποιο από αυτά ..αν τα έχετε δουλέψει ακόμα ποιο καλά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου