Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση με laptop...


taikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eρωτηση 1..Ειναι εφικτη ηχογραφηση με λαπτοπ με εξωτερικη καρτα ηχου και εξωτερικη μπαταρια για το λαπτοπ,,χωρισ να ειναι στο ρευμα?

Eρωτηση 2..Αν ειναι εφικτο αυτο το σεναριο ειναι αληθεια οτι περναει ευκολοτερα ο θορυβος του λαπτοπ  στην ηχογραφηση? λεω εγω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξετωρική μπαταρία εννοείς απλά την μπαταρία του laptop?  ;)

 

Ναί, μπορείς να ηχογραφήσεις. Απλά πρέπει η κάρτα ήχου σου να είναι bus powered (π.χ.: να παίρνει ρεύμα από τη θύρα usb).

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση 1... Είναι εφικτή και το έχω κάνει άπειρες φορές.

Απάντηση 2... Τό θέμα θορύβου δεν έχει να κάνει με τον τρόπο παροχής ρεύματος του laptop(αν εννοείς αυτό) αλλά με την ποιότητα υλικών και κατασκευής του laptop (ή και desktop) υπολογιστή.

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) όπως είπαν και οι άλλοι φυσικά. θα πρότεινα firewire αντί του usb. για pcmcia δεν ξέρω τι παίζει. ότι κάρτα ήχου και να πάρεις, αν δεν παίρνει ρεύμα απο πρίζα εξωτερική, θα παίρνει απο το laptop. εκτός να βρείς κάποιο interface με μπαταρία δικιά του, καλή τύχη σε αυτό

2) αν εννοείς τα ρεύματα ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι. εκτός αν εννοείς ότι τα laptop κάνουν πολύ θόρυβο κατά τη λειτουργεία τους, εκεί δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό laptop δεν κάνει και ΤΟΣΟ θόρυβο πλέον. Και το usb2 mbox μου δουλεύει άψογα, το έχω 4 χρόνια και είναι και από τότε έχουν βγει και καινούρια. Μην αγχώνεσαι, δε θα έχεις πρόβλημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) όπως είπαν και οι άλλοι φυσικά. θα πρότεινα firewire αντί του usb. για pcmcia δεν ξέρω τι παίζει. ότι κάρτα ήχου και να πάρεις, αν δεν παίρνει ρεύμα απο πρίζα εξωτερική, θα παίρνει απο το laptop. εκτός να βρείς κάποιο interface με μπαταρία δικιά του, καλή τύχη σε αυτό

 

πάντως σιγουρέψου ότι το λαπτοπ σου δίνει τροφοδοσία στην κάρτα που θες να χρησιμοποιήσεις - π.χ. το δικό μου (4ετίας) δεν τροφοδοτεί bus-powered firewire συσκευές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου