Προς το περιεχόμενο

Κάτι φτηνό για beat?


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει κάποιο σχετικά αξιόλογο και ΦΤΗΝΟ (και ακόμα καλύτερα κάτι που να βρίσκεται εύκολα μεταχειρισμένο, και να είναι και λίγο σκυλί - μη μου μείνει στα χέρια) drum machine ή κάτι τέτοιο; Θα ήθελα να το ψάξω λίγο με ηλεκτρονικά beats κλπ.......... Any ideas?

 

btw, αν κάποιος έχει να πουλήσει και κάτι..... θα χαρώ  ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θέλεις hardware? Το machinedrum πχ είναι εκπληκτικό αλλά πολύ ακριβό. Σε software θα βρεις πολύ καλύτερη σχέση τιμής/ποιότητας.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alesis sr 16. το πιο φτηνο απολα. και ειναι και σκυλι μαυρο. κυριολεκτικα.

 

http://www.thomann.de/gr/alesis_sr16.htm

 

και επι της ευκαιριας, δευτερο τριμηνο του 2008 βγαινει το sr 18.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα.... τα soft είναι simulated hard ;) Οπότε βρίσκω ότι πάντα με βοηθάει να έχω εμεπειρία με hardware. Έχω δουλέψει με soft (demos και LEs προφανώς, όχι τπτ φοβερό), αλλά θα ήθελα κάτι σε hardware γιατί θα με βοηθήσει να καταλάβω καλύτερα την όλη λειτουργία του πράγματος ;)

 

Για πείτε λοιπόν...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσέ το και θα καταλάβεις(κατέβασε το demo).Τώρα το machinedrum είναι super top drum machine αλλά μια δεύτερη πολύ καλή λύση είναι και τις korg το EM-1 ή το ΕΜΧ (το πιο νέο μοντέλο) ;).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινω καποιο απο τα electribe er για φθηνο που δε βγαινουν πια αλλα κατα καιρους συναντω διαφορα σε αγγελιες κοντα στα 150 ευρω(αν και καποιος εδω το πουλουσε 50(!))

 

παιζουν και οι καινουριες τους εκδοσεις καπου στα 300 αν δεν κανω λαθος αλλα δεν τα βρηκα thomann να σου στειλω καποιο link.

 

επισης στα μεταχειρισμενα καποιο yamaha rm1x, καπου στα 250 θα σου εκανε δουλεια σαν πρωτο μηχανημα (απο τα 14 μου τα χαλβαδιαζα αλλα ποτε δεν το εχω αγγιξει :))

 

το alesis και boss που σου εχουν προτεινει οι προηγουμενοι ειναι απλα με δειγματα χωρις ιδιαιτερες δυνατοτητες στη διαμορφωση των ηχων και δε νομιζω οτι θα σε καλυψουν μια που γραφεις οτι σε ενδιαφερουν οι ηλεκτρονικοι ρυθμοι.

 

νομιζω αυτα ειναι που μπορω να σκεφτω...παντως ψαξτο καλα οτι δεις αν σου κανει γιατι παιζουν πολλες πατατες απο τα 90s(οπως τα boss)

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενελαε κατι τετοιο εννοεις?

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=59427.0

 

Από τα drum machines τις boss μακριά γιατί δεν έχουν δυνατότητα επεξεργασίας των drums και δεν είναι και ότι καλύτερο για electronic beat.To μόνο boss που ήταν για electronic ήταν το DR-202 Dr. Groove.

 

      http://www.sonicstate.com/synth/boss_dr-202.cfm

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου