Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Cubase sx3 kai ram! help me


analog24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια σε ολους.Εχθες το βραδυ αντιμετοπησα ενα προβλημα με το pc mou & to cubase sx3.Στο pc ειχα 2gb ram kai XP

Το προβλημα ηρθε οταν εβαλα στο pc μου αλλο ενα dim ram 1 gb συνολο 3gb τωρα.Τα ΧΡ βλεπουν οτι εχω 3 gb ram αλλα μαλλον το cubase αμφιβαλει.Δηλαδη οταν ανοιγο καποιο project λιγο πριν το ανοιξη εμφανιζετε ενα μηνημα και λεει.

( Phicical memory it's no more samples) Αυτο φυσικα δεν μου το ειχε βγαλει ποτε στο ιδιο project oυτε σε κανενα αλλο..

Αν ανοιξω ενα δειγμα μεσα απο το battery παλι μου πεταει το ιδιο μηνημα.Αν του πω ΟΚ προχοραει και πεζει.

Τι μπορει να φταιει? μηπως το cubase δεν βλεπει πανω απο 2 gb ram kai κανει τα δικα του.Αν γνωριζει καποιος το τι μου συμβενει

ας μου γραψει.ευχαριστω και παλι ΝΟΙΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως πράγματι να μην βλέπει πάνω απο 2gb, αλλά κάνε και ενα γενικό τσεκάρισμα στον υπολογιστή και μια επανατοποθέτηση της μνήμης σε διαφορετική θέση.

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι πως το έλυσα...  ???

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OurDarkness Πως να το κανω αυτο? ξερω μονο οτι τρεχουν στα 667 και ειναι kingston εχω και καποια αλλη παραμετρο που μπορω να ριθμισω μεσα απο τα ΧΡ η το cubase?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OurDarkness Πως να το κανω αυτο? ξερω μονο οτι τρεχουν στα 667 και ειναι kingston εχω και καποια αλλη παραμετρο που μπορω να ριθμισω μεσα απο τα ΧΡ η το cubase?

file toneless δεν το εχω κανει αυτο που λες ακομα αλλα θα το τσεκαρω οταν κατεβω στο studio.Thx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μία πολύ μικρή περίπτωση κάποιο chip να δουλεύει στα 60 nsec και κάποιο άλλο στα 70 nsec.

 

ΟΚ, λοιπόν, το μέγιστο μέγεθος μνήμης που μπορούν να δούνε τα Windows XP Pro είναι 4GB, αλλά το μέγιστο μέγεθος που μπορούν να κατέχουν τόσο οι εφαρμογές όσο και οι διάφορες διεργασίες είναι 2GB. Υπάρχει ένα trick για να προσπελάσουν πάνω από 2 GB, το οποίο το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη:

 

1. Start, Run γράφεις sysedit και πατάς enter. Λογικά θα σου ανοίξει διάφορα αρχεία συστήματος. Ανάμεσα σε αυτά θα είναι το boot.ini.

 

2. Το αντιγράφεις σε μία ασφαλή τοποθεσία έτσι ώστε σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά να μπορείς να το επαναφέρεις.

 

3. Ψάχνεις μέσα στο boot.ini για τις γραμμές:

 

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINNT="xxxx"

 

Στην θέση των xxxx, εσύ λογικά θα πρέπεις να έχεις Windows XP Pro ή κάτι αντίστοιχο.

 

4. Αλλάζεις την παραπάνω γραμμή και την κάνεις:

 

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINNT="xxxx" /3GB

 

5. Σώζεις το αρχείο, κάνεις reboot και λογικά είσαι έτοιμος.

 

(αν κάποια στιγμή βάλεις 4GB RAM αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι ο παραπάνω διακόπτης πρέπει να γίνει /4GB)

 

Αν δεν αισθάνεσαι άνετα με το να σκαλίξεις αρχεία συστήματος τότε συνιστώ να μην το κάνεις ή να πεις σε κάποιον που ξέρει να σε βοηθήσει.

 

Αυτά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

οι μνημες συνεργαζονται σε σετ-ακια ανα 2.

αν δεν εχει τα ιδια χαρακτηριστικα οπως η πρωτη (ειναι στα ιδια fsb [ταχυτητα] και οι 2 ? ) καλο θα ηταν να την αλλαξεις κ να παρεις μια στην ιδια ταχυτητα κ κατα προτιμηση να ειναι κ η ιδια μαρκα/μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2 φίλοι έχουν δίκιο, ανοιξε το 3gb switch και αν δεν δεις πάλι προκοπή, τότε μάλλον δεν σηκώνει 3 dimms μνήμης η μητρική σου.

Οπότε γύρνα πίσω το 1 dimm και πάρε 2 dimms των 512mb έκαστο και δες πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον..αυτο το μυνημα που εμφανιζει το cubase δεν αφορα καποιο πραγματικο προβλημα..ειναι καθαρα...''εικονικο''!!..απο οσα διαβασες κανε μονο την ρυθμιση που προανεφερε ο ourdarkness..yparxei etsi mia periptosi να μην στο ξαναβγαλει...δοκιμασε κ update στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Αλλάζεις την παραπάνω γραμμή και την κάνεις:

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINNT="xxxx" /3GB

Αυτά. :)

Αντί να αλλάξεις τη multi(0) γραμμή που προτείνει ο φίλος OurDarkness, μπορείς να προσθέσεις άλλη μία, οπότε θα έχεις dual boot σε κάθε ξεκίνημα.  Έτσι αν κάτι δεν πάει καλά, bootάρεις με το παλιό!

Εγώ σε XP Pro έχω προσθέσει:

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 3G SWITCH" /noexecute=optin /fastdetect /3GB /USERVA=3000

(Αν κάποιος έχει εγκατεστημένη UAD-1, πρέπει να μειώσει το USERVA).

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου