Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για τη δουλειά


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας το καλό fleamail με κόλασες... Τι ΘΕΙΚΟ οργανο? Χάζευα τη φωτο για κανένα 7λεπτο.

 

Που να την πιάσεις στα χέρια σου! Ο δικός μας ο vagx69 χτύπησε μια πρόσφατα με κάτι παραπάνω από 500 ευρώ σύνολο (από ebay) και είναι κατα ενθουσιασμένος! όταν μπει θα γράψει τις εντυπώσεις του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα φιλε.Επειδη στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων(μιλαμε για δουλεια,ετσι?)δεν θα σου χρειαστουν διπλοι μαγνητες,προτεινω μια fender σαν την classic player η και πιο low budget,αν τα λεφτα της σου φαινονται πολλα...για δουλεια θα την παρεις εξ'αλλου.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Πωπω ούτε στο χειρότερο εχθρό μου για την PRS....

 

 

Στο ψητό τώρα. Δεν ξέρω το budget σου αλλά προτείνω:

 

α) PRS SE και να κάνεις μεταμόσχευση τους μαγνήτες απ΄την PRS σου άμα θες. 600 με 850 Ευρώ.

β) Schecter C1 Classic. Χλίδα, ήχος και feeling με 1000 Ευρώ. Δες και τα φτηνότερα μοντέλα, εγώ πήρα μια απλή Demon στα 300 Ευρώ και είναι άλλο πράγμα.

γ) Κάποια Fender Classic Player αν θες μονούς. 600 Ευρώ.

 

Πως τα βλέπεις;

 

+1 για τη schecter. Τα όργανα πετάνε... (βλ. avatar ;D). Όμως δεδομένου ότι όλες οι schecter έχουν κλίση στο headstock (αλά gibson κλπ) σε περίπτωση πτώσης ή σύγκρουσης με γκαρσόνι, παίζει να πάρεις το headstock στο χέρι (δεν έχω σκοπό να το δοκιμάσω στη δικιά μου να δω τι θα γίνει) . Κατά τ'άλλα είναι πολύ στιβαρά όργανα με μπράτσο ρόπαλο, ωραίους μαγνήτες και σίγουρα ότι πλησιέστερο σε prs, θα σε βολέψει.

 

Μόνο και μόνο για το θέμα headstock η classic player ίσως να είναι η καλύτερη λύση καθώς οι στρατ είναι τανκ. :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω, δεν προλαβα να αρμεξω τη σαυρα στην τουαλετα, γυρισα και βρηκα ενα σωρο απαντησεις.

ΤΝΧ.

Λοιπον για να το στενευουμε το θεμα τωρα (βαση των απαντησεων σας)

1. Αν δεν εχει τρεμολο η κιθαρα νοιωθω σαν να εχω τρια δαχτυλα μονο στο αριστερο χερι. (ολες ηταν με στατικο καβαλαρη, συνενοημενοι εισαστε? χαχα)

2. Οσο για τους μαγνητες...πεσατε στην περιπτωση. Ακομα και τα ζειμπεκικα με crouncy ηχο τα παιζω και λιγο chorus και σ'οποιον αρεσει (στη δουλεια εννοω, εσας σιγουρα θα σας αρεσει).

Το 70% ειναι dist οι ηχοι μου και σε κατι ατμοσφαιρες βαζω clean delay με volume fade in κλπ,  κατι wha για ρυθμικα και κατι U2 delay που γουσταρω και τα βαζω οποτε γουσταρω ετσι για σπασιμο της ρουτινας.

Παντως και την prs για την δουλεια την ειχα στουντιο-λαιβ (αλλα οχι και ετσι, να παει απο σκουπα)

Βασικα μονους γουσταρω τσιτωμενους (κατι Van Zant παλιοι που εχω μ'αρεσουν πχ)

Φεντερακιας δηλαδη, ακομα και την prs πειραγμενη την εχω με push pull για να τους σπλιταρω και να ριχνω και τις ροκιες μου η τα clean.

Συμπερασμα ενας διπλος στο bridge θα βολευε

3. Ααα και μπρατσο μη νομιζετε οτι εχει το καλσικο μπρατσο prs (τουμπανο) ειναι ειδικη σχεδιαση

wide thin κατι σαν 335 λεπτο (δεν εχω και το μακρος των δαχτυλων του χενρτιξ)

Οποτε οχι μπρατσο τουμπανο αλλα νορμαλ

 

 

υγ η κιθαρα ενταξει ειναι. απλα εχει ενα τσαμπουκα παραπανω (την εχω και 20 χρονια) αλλα οχι και απο σκουπα ρεεεεε. να γινοτανε σε κανα λαιβ της προκοπης να πω ας παει στα κομματια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πας για Fender Classic Player 60s χωρίς δεύτερες σκέψεις. Δοκίμασε μια και θα δεις που λέει και το σαμπουάν.

 

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm

 

Βάλε και ένα διπλό σε μέγεθος μονού στο bridge και καθάρισες. Άμα έχει και routing για full διπλό, είσαι βασιλιάς. Διαλέγεις και ένα μαγνήτη, τον χώνεις και είσαι king.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν δεν εχει τρεμολο η κιθαρα νοιωθω σαν να εχω τρια δαχτυλα μονο στο αριστερο χερι. (ολες ηταν με στατικο καβαλαρη, συνενοημενοι εισαστε? χαχα)

Η schecter αν θες παίζει και με floyd (δυστυχώς μόνο floyd).

 

2. Οσο για τους μαγνητες...πεσατε στην περιπτωση. Ακομα και τα ζειμπεκικα με crouncy ηχο τα παιζω και λιγο chorus και σ'οποιον αρεσει (στη δουλεια εννοω, εσας σιγουρα θα σας αρεσει).

Φεντερακιας δηλαδη, ακομα και την prs πειραγμενη την εχω με push pull για να τους σπλιταρω και να ριχνω και τις ροκιες μου η τα clean.

Συμπερασμα ενας διπλος στο bridge θα βολευε

 

Επίσης οι schecter σπλιτάρουν από τη μαμάκα τους  :D

 

Εσύ πας για Fender Classic Player 60s χωρίς δεύτερες σκέψεις. Δοκίμασε μια και θα δεις που λέει και το σαμπουάν.

 

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm

 

Βάλε και ένα διπλό σε μέγεθος μονού στο bridge και καθάρισες. Άμα έχει και routing για full διπλό, είσαι βασιλιάς. Διαλέγεις και ένα μαγνήτη, τον χώνεις και είσαι king.

 

Μάλλον αυτή ίσως είναι και η πιο ισορροπημένη λύση :)

 

ΥΓ: Άμα η ζειμπεκιά δεν έχει λίγο γκάζι και κανά μπουκοματάκι δεν είναι ζειμπεκιά  ;D

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100 για την Ibanez SA

 

Επίσης, από φτηνές PRS, εγώ θα αγόραζα αυτήν (μη σε τρομάζουν οι νυχτερίδες - τη νύχτα που δουλεύεις εσύ, αυτές φεύγουν :) ) http://www.thomann.de/gr/prs_se_paul_allender_pb.htm

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για την Ibanez SA

την έχει ένας φίλος και μου φαίνεται αρκέτα αξιοπρεπής κιθάρα για τόσα λίγα λεφτά , είναι ευκολόπαιχτη και αρκετά ελαφριά αλλά οι μαγνήτες της είναι λίγο χάλια.

Αλλά σε ένα πιό ανθρώπινο χρώμα (η άλλη είναι λίγο Glam Rock με τοσο πορτοκαλί)

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa260fmtlb.htm

 

Αν δεν σε νοιάζουν τα 240 ευρώ παραπάνω όμως πιστεύω οτι η classic player ειναι μονόδρομος.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου