Προς το περιεχόμενο

Προβλημα usb- micro x


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατεστησα το cd του korg micro x αλλα το pc δεν αναγνωριζει το usb αλλα το vst του οργανου εμφανιζεται κανονικα.Το παραξενο ειναι οτι ουτε το usb δουλευει με το TR.Ολες οι αλλες συσκευες που εχω συνδεμενες λειτουργουν κανονικα.Τι να συμβαινει;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν συνδέσεις το MicroX με USB, τότε τα Windows φορτώνουν τους δικούς τους midi drivers που είναι γενικοί. Έτσι θα δεις USB Midi device. Αυτοί δουλεύουν καλά, αλλά όχι για να έχεις όλες τις δυνατότητες του VST plugin.

 

Από το CD (ή καλύτερα κατέβασε τους τελευταίους drivers από την Korg) τρέξε την εφαρμογή για τους drivers της Korg. Το περίεργο είναι ότι με αυτήν δεν εγκαθιστάς τους drivers, αλλά την εφαρμογή που θα τους εγκαταστήσει. Έτσι πήγαινε στο C:\Program Files\Korg\KORG USB-MIDI Driver και τρέξε το EzSetup το οποίο θα εγκαταστήσει τους ειδικούς drivers της Korg.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα στο C:\Program Files\Korg\KORG USB-MIDI drivers

Απο οτι καταλαβα επες να κανω διπλο κλικ το EzSetup ωστε να αρχισει να τρεχει

Δεν κουνηθηκε τιποτα ομως εκει.Μου εβγαλε κατι μυνηματα με το κοκινο Χ

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αντιμετωπισει παρόμοιο προβλημα αλλα οχι με πληκτρα(μεχρι στιγμης το χιοσυνθ και το TR δουλευουν αψογα!. συνεδεα το pda μου κανονικα κ ή δεν το αναγνώριζε ή η ταχύτητα ηταν χαμηλότερη και απο ινδιανικο φαξ . Η λύση ηταν να κανω να φαίνεται η σύνδεση σαν usb1.0 και οχι 2.0 (κανε xp να δεις καλο) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου