Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για TC Electronics G-Major


panos_chem85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το gmajor αλλαζει μονο τα καναλια του ενισχυτη κ οχι τις ρυθμισεις του

σε καθε preset του g major μπορεις να κανονισεις ποιο καναλι θελεις να εχεις στον ενισχυτη σου

πολυ καλο αυτο,αλλα μονο 2 καναλια (clean-drive)σωστα?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις... :)

 

-λοιπόν, ο tsl έχει 3 ανεξάρτητα κανάλια(το od και το lead μοιράζονται το ίδιο eq, αλλά δεν με πειράζει, με βολεύει μάλιστα..)! με το g-major δεν θα μπορώ να τα αλλάζω όλα?μόνο να τα εναλάσσω θέλω...

 

-o ενισχυτής έχει παράλληλη λούπα

 

-αυτό που λες φίλε quintiplet έχει σημασία με τον διαχωρισμό των εφφέ στην αλυσίδα, γιατί άμα χρειαστεί να πάρω και όλα τα υπόλοιπα ξεχωριστά, δεν συμφέρει και οικονομικά, αλλά και σαν ευχρηστία, δεν θέλω να πατάω εκατό πετάλια την ώρα που παίζω για να αλλάξω τον ήχο μου.. ;)  δλδ, ή το κάνω έτσι ή παίρνω κάτι σαν το digitech..αλήθεια αυτό καλό είναι(σαν ποιότητα των εφφέ)?κάποια εναλλακτική λύση?

 

τα εφφέ που θέλω να χρησιμοποιώ είναι chorus(λίγο..), delay, reverb, eq, comp(και αυτό περισσότερο στα καθαρά) και volume pedal..τώρα για τα υπόλοιπα, πολύ σπάνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα σε μια παρουσίαση προιόντων digitech το καλοκαίρι. Καλό μου φάνηκε. Εκτός από εφφεδιέρα είναι και προενίσχυση, δηλ. μπορείς να τη χρησιμοποιείς και για home recording ή και σαν φορητή λύση για πρόβες κλπ. Είναι  καινούργιο, σε σχέση με το g major που τα χει τα χρονάκια του, αλλά καλύτερα να πας σε έναν αντιπρόσωπο της digitech να το ακούσεις ο ίδιος. Επίσης ψάξε και lexicon εφφεδιέρες, ίσως βρεις και κει κάτι ενδιαφέρον. Μια τακτική που ακολουθώ εγώ είναι να κατεβάζω και να μελετάω τα manuals για να δω μήπως μου διαφεύγει κάτι. Αυτά, άντε καλές αγορές και ότι κ να χτυπήσεις πες μας εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δεν υπαρχει μηχανημα η γενικοτερα setup που κανει για ολους.

το g major ειμαι μια χαρα μηχανημα απλα δεν κανει τελικα για μενα ;)

αν σου αρκουν οι δυνατοτητες του,εισαι σουπερ!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχεις wah, το μονο που θα χρειαστεις μαζι με το TC ειναι ισως ενα compression μπροστα απο τον ενισχυτη (εγω προσωπικα δεν το χρειαστηκα, μου αρκουσε ο κομπρεσορας το Major)

 

To relay του Major ειναι στερεοφωνικο, οποτε μπορεις να ελεγχεις και τα τρια καναλια του ενισχυτη σου.

 

Οσο για αυτο :

Βέβαια τότε θα χρειαστείς ξεχωριστό noise supressor και eq μια και δε θα περνάει όλο το σήμα μέσα από το g major.

καλο θα ηταν να εκφερουμε γνωμη γνωριζοντας καλα το μηχανημα για το οποιο μιλαμε, γιατι διαφορετικα δεν βοηθαμε αλλα παραπληροφορουμε (φιλικα  ;))

 

Το Major μπορει να παιξει και σε παραλληλη λουπα και σε σειριακη, με τα ιδια ακριβως αποτελεσματα, επεξεργαζοντας ολο το σημα απο την προενισχυση. (εχει μια λειτουργια kill dry που επιτρεπει να μπει σε οποιον απο τους δυο τυπους λουπας)

 

Αν θες να δεις ακριβως τις δυνατοτητες του, καλο θα ηταν να διαβασεις το manual.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εννοεις 4 cable method αν καταλαβα καλα... Οχι δεν μπορει να το κανει, αλλα πραγματικα δεν εχω ακουσει μηχανημα σε αυτη την κατηγορια που να το κανει και να μην σου "καταστρεφει" τελειως το σημα.

 

Αν δεν εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις τα wah και τα filters του εκτεταμενα , δεν εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εννοεις 4 cable method αν καταλαβα καλα... Οχι δεν μπορει να το κανει, αλλα πραγματικα δεν εχω ακουσει μηχανημα σε αυτη την κατηγορια που να το κανει και να μην σου "καταστρεφει" τελειως το σημα.

 

Αν δεν εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις τα wah και τα filters του εκτεταμενα , δεν εχεις προβλημα.

ουτε wah,ουτε compressor,ουτε filters...

με λιγα λογια χρειαζεται για delay,reverb και αν σου αρεσει το digital chorus(εμενα καθολου)

τα υπολοιπα εφφε του κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι μαπα :(

μια χαρα ειναι τα πεταλακια λοιπον 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delay, reverb, modulation, compression (αν σου αρεσει εκει που ειναι  ;)) gate και ξεχωριστο eq και level για καθε preset σου.

 

Δεν υποσχεται κατι μαγικο, ειναι πολυ straight forward μηχανημα με αρκετα καλη ποιοτητα.

Απο κει και περα, αν καποιος προτιμα κατι διαφορετικο........απο εμενα εχει το ΟΚ να το προτιμησει;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delay, reverb, modulation, compression (αν σου αρεσει εκει που ειναι  ;)) gate και ξεχωριστο eq και level για καθε preset σου.

 

Δεν υποσχεται κατι μαγικο, ειναι πολυ straight forward μηχανημα με αρκετα καλη ποιοτητα.

Απο κει και περα, αν καποιος προτιμα κατι διαφορετικο........απο εμενα εχει το ΟΚ να το προτιμησει;D ;D ;D

συμφωνω απολυτα μαζι σου ;)

αψογο και πλεον ιστορικο μηχανημα (εχει μεγαλωσει γενιες και γενιες σαν το νου-νου ;D ;D)

αρκει να σου κανει την δουλεια σου οπως την θελεις (αυτο ισχυει για ολα τα set up φυσικα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου