Προς το περιεχόμενο

Μπαγκέτες


Vintager

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

τι να κάνω για να βρω επιτέλους τις ιδανικές μπακέτες??? ξεκίνισα να παίζω με vic firth 5a steve gadd model (τις μαύρες ξερετε) επειδή με αυτές έπαιζε ο δασκαλός μου. εδώ και πολύ καιρό δν θέλω ούτε να τις βλέπω και τις θεωρώ οτι ποιο άβολο για το παίξιμό μου. έπειτα συνέχιζα να παίζω με τις vic firth jack de johnette(τις άσπρες αν γνωρίζετε) οι οποίες αν και λίγο μακριές με βολέψανε και ειδικά στο traditional grip και με τις vic firth του dave weckl(τις πορτοκαλί). κάτι λίγο επίσης με ahead(το μονο καλό είναι οτι δν φθίρονται αλλά μ φαινονται σαν κάτι ξένο για τα χέρια μου-άλλη αίσθηση δν ξερω) και τώρα έχω κατασταλάξει στις vic firth 5a american classic.αν και έχω βολευτει πολύ καλα με αυτές νομίζω πως κατι λείπει ακόμα. βασικά σκέφτομαι την ιδανική μπακέτα οπως η american classic 5a αλλά λίγο ποιο μακρία και ισως λιγότερο σκληρή(ακούγεται καπώς??ξέχνα το). δν έχω δοκιμάσει τπτ από promark και vater. έχετε να μ προτείνετε κατι απο εκεί και γενικότερα να με συμβουλέψετε??? ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

δεν έφτιαξα καινούριο θέμα γτ απλα το θεώρησα βλακεία αφού υπάρχει ήδη αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κάπως έτσι έψαχνα και γω και τελικά βρήκα τις Vic Firth Extreme 5A. Είναι σαν τις κανονικές 5Α που έχεις, λίγο πιο μακρυές. Μου ταίριαξαν γάντι και εδω και 8 μήνες δεν τις αφήνω! Γενικά πάντως η αναζήτηση δεν τελειώνει ποτέ μιας και ο τρόπος και αυτά που παίζουμε αλλάζουν με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ευχαριστώ αυτές οι μπακέτες μαλλον είναι οτι πρεπει και για μενα θα το τσεκαρω.επίσης λέω να δω και από vater τις pro rock 5a. ξέρει κανείς σχετικά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vater einai kai gamo tis mpaketes ego paizo me tis assault kai tis fusion, gia sena tha proteina tis fusion einai pano kato san tis 5a ligo pio varies alla exoun mikro rounded tip pou vgazei para poly oraio ixo eidika sta piatinia/

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω με carbonstick - 5a μου φαίνεται είναι. Σπάνε μόνο με κάφρους ή πραγματικά μετά από πολλούς μήνες χρήσης και δεν είναι τόσο άβολα για τους καρπούς όσο περίμενα, καθώς είναι αρκετά ελαφρές.

Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου την άποψή σας για Carbonstick μπακέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις μπαγκετες απο ανθρακονηματα εχω να πω οτι αν κ δεν γνωριζω απο τι ακριβως υλικο φτιαχνονται, ξερω λογω δουλειας οτι τα ανθρακονηματα ειναι super καρκινογονο υλικο. Λαβετε υποψιν οτι κατα το παιξιμο μικρες ινες αποσπωνται και εισπνέονται. Μπορει να ακουγομαι υπερβολικος αλλα δε νομιζω οτι αξιζει το ρισκο ωστε να μην τις αλλαζουμε συχνα. Μην ξεχναμε οτι οι μπαγκετες ειναι αναλωσιμο ειδος και οτι με σωστη τενικη κρατανε αρκετο διαστημα. Καλυτερο ειναι να δινουμε βαση στα σωστα στυπηματα πιατινιων και τα rimshots παρα στο να βρισκουμε μπαγκετες που δεν καταστρεφονται ουτε με πυρηνικη εκρηξη....

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επίσης, σχετικά με τις carbo μπακκέτες πιστεύω (μετά από προσωπική εμπειρία) πως δεν απορροφούν τις δονήσεις το ίδιο σε σχέση με τις ξύλινες.... Δε ξέρω για εσένα, πάντως εγώ όταν έπαιζα με αυτά τα κατασκευάσματα ένιωθα τα χέρια μου να "κουδουνίζουν" σε κάθε χτύπημα... :P

 

Λοιπόν, δεν παίζω πολύ καιρό (2,5 χρόνια) αλλά παρόλα αυτά, νιώθω περίφανος για το πλήθος των μπακκετών που έχουν περάσει από τα χέρια μου.... ;D ;D ;D ;D

Για 2 χρόνια έπαιζα με 5Α και μπορώ να πω πως έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες. Είχα καταλήξει στις Vic Firth 5Α (τις απλές με wooden tip) αλλά προ εξαμήνου έπεσαν στα χέρια μου κάτι 5Β που δε θυμάμαι καν τη μάρκα και με έκαναν άνω-κάτω... :o (άντε πάλι να ξαναδοκιμάζω όλες τις μάρκες σε 5Β  :P )

Μετά από τη δεύτερη "έρευνα αγοράς" ξανακατέλήξα σε  Vic Firth (τις απλές 5Β με wooden tip)...

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους drummer, πάντως στα χέρια μου "κάθονται" καλύτερα οι Vic Firth (προς το παρόν) ...Δε ξέρω... Έχουν και αντοχή και ιδανικό βάρος και πυκνότητα ξύλου (χωρίς να θέλω να κάνω καμιά διαφήμιση  ;D ;D ;D )

 

 

Αυτά είχα να πω και εύχομαι σε όλους να κάνουν την καλυτερη επιλογή, και όταν την κάνουν να μας πουν και εμάς... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου