Προς το περιεχόμενο

Gretsch G5222 - Κι άλλος μικρός λαμπάτος


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

203972.jpg

 

http://www.thomann.de/gr/gretsch_g5222_electromatic_compact.htm

 

Τι τις έχει πιάσει όλες τις εταιρείες τελευταία και βγάζουν τέτοια μοντέλα;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια χαρα ειναι αυτα τα ενισχυτακια.εγω αν κ δεν πηρα ακομα οταν βλεπω τον champion 600 κατι παθαινω...

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι αυτά τα ενισχυτάκια mini μου σπάνε τα νεύρα. Σε μένα τουλάχιστον δεν μου φαίνεται να έχουν καμία χρησιμότητα. Σίγουρα έχουν σ'άλλους αλλά προσωπικά απλά μου τη δίνουν.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι αυτά τα ενισχυτάκια mini μου σπάνε τα νεύρα. Σε μένα τουλάχιστον δεν μου φαίνεται να έχουν καμία χρησιμότητα. Σίγουρα έχουν σ'άλλους αλλά προσωπικά απλά μου τη δίνουν.  ;D

 

Πράγματι. Εμένα με είχε πάρει τηλέφωνο τελευταία στιγμή ο μάνατζερ για συναυλίες στο Wembley Stadium και δεν μπορούσα γιατί τα ενισχυτάκια μου ήταν εντελώς ακατάλληλα για τέτοιους χώρους. Γι' αυτό, Dual Rectifier και στην κρεβατοκάμαρα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι. Εμένα με είχε πάρει τηλέφωνο τελευταία στιγμή ο μάνατζερ για συναυλίες στο Wembley Stadium και δεν μπορούσα γιατί τα ενισχυτάκια μου ήταν εντελώς ακατάλληλα για τέτοιους χώρους. Γι' αυτό, Dual Rectifier και στην κρεβατοκάμαρα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...  ;D ;D ;D

 

Πές τα συνάδελφε! Κι εγώ την έπαθα έτσι τότε που παίζαμε στο Donington!

 

Σοβαρά τώρα, μ'ένα μεγάλο ενισχυτή, τον οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και live, κι ένα attenuator κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Γιατί να ξοδέψεις λεφτά σε ένα τέτοιο σκατούλι αν δεν παίζεις αποκλειστικά και μόνο στο σπίτι, και αποκλειστικά και μόνο σε χαμηλές εντάσεις πάντα? Γιατί να μην ενοχλούμε τους γείτονες πλέον ρε παιδιά? Τι μόδα είναι αυτή?!?  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι αυτά τα ενισχυτάκια mini μου σπάνε τα νεύρα. Σε μένα τουλάχιστον δεν μου φαίνεται να έχουν καμία χρησιμότητα. Σίγουρα έχουν σ'άλλους αλλά προσωπικά απλά μου τη δίνουν.  ;D

 

Πράγματι. Εμένα με είχε πάρει τηλέφωνο τελευταία στιγμή ο μάνατζερ για συναυλίες στο Wembley Stadium και δεν μπορούσα γιατί τα ενισχυτάκια μου ήταν εντελώς ακατάλληλα για τέτοιους χώρους. Γι' αυτό, Dual Rectifier και στην κρεβατοκάμαρα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...  ;D ;D ;D

 

χεχε..

 

πιστεύω πως πρόκειται για μια καινούρια εμπορική μόδα, αλλά δε μπορώ να πω πως δεν εχει σωσει τους κιθαρίστες που δεν έχουν τόσα λεφτα για μεγάλους ενισχυτές+attenuator αλλά επίσης ούτε έχουν χώρο για πρόβες..

 

εγώ ως κάτοχος 5w λαμπάτου δηλώνω πλήρως ικανοποιημένος  :P

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι attenuators είναι καλή λύση σε αρκετές περιπτώσεις αλλά δεν θα πρέπει ποτέ να παρουσιάζεται σαν λύση - πασπαρτού που τα έχει όλα και συμφέρει, και που επίσης διώχνει και την πιτυρίδα...

 

Άααααντε πάλι: για να "τραγουδήσει" ενας λαμπάτος ξέρουμε μεν ότι πρέπει απαραίτητα να ανοίξεις αρκετά το master volume. Aν όμως έχεις ένα γομάρι άνω των 50-60W, τι να το κάνεις στην τελική αν δεν θα είναι ποτέ εφικτό να τον ανοίξεις πραγματικά; Στο σπίτι απαγορεύεται, στο προβάδικο σου πετάνε ότι έχουν εύκαιρο, στο λάιβ ο ηχολήπτης σε βρίζει φωναχτά και μη.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις αχρείαστων βατ είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς πάντα το attenuator, oπότε τελικά αργά ή γρήγορα καταλαβαίνεις ότι έχεις πάρει λάθος ενισχυτή. Άσε που σε μεγάλο attenuation για recording ή σπιτική χρήση αρχίζει η "κονσερβοποίηση" του ήχου.

 

 

 

 

PS. Εκτός αν μπορείτε & ηχογραφείτε σε στυλ Mogwai, που βάζουν κατοστάρηδες Μarshall στο τέρμα στο υπόγειο, κλείνουν την πόρτα και... ηχογραφούν στην κονσόλα στο ισόγειο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου