Προς το περιεχόμενο

Midi keyboard γυρω στα 50€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για πλήκτρα midi γύρω στα 50€. Χρηση προβλέπεται μόνο στο σπιτι και σκοπός είναι να υπάρχουν πλήκτρα στο home studio για ηχογράφηση ιδεων (που ως τώρα γινόταν με το πληκτρολόγιο), εξερεύνηση των διαφόρων δυνατοτητων των vst και ισως κανονική ηχογράφηση σε επόμενο στάδιο (από ανθρώπους που παίζουν πλήκτρα αφού εγω δεν έχω ασχοληθεί- κιθάρα παίζω).

 

Μετά από μια μικρή έρευνα κατέληξα μεταξύ Akai lpk25 περίπου 40€ και Alesis q25 60€. Το πρώτο αν και πιο δημοφιλές δεν διαθέτει pitch control ουτε wheel για εναλλαγη οκταβων (οι οκταβες αλλάζουν με κουμπιά). Επισης τα πλήκτρα του είναι σχεδόν τα ίδια σε πάχος με ενα κανονικό αρμόνιο αλλα μικρότερα σε βάθος.

 

Η ερώτηση μου είναι τι μου προτείνετε να πάρω. Πιστεύετε ότι αξίζουν τα 20€ οι παραπανω διαφορες ή είναι αμελητέες; Μηπως υπάρχουν και άλλες διαφορές σε τυχόν τεχνικά χαρακτηριστικα που δε βλεπω; τα έχει δοκιμάσει κανείς; υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με κάποιο από τα δύο;

 

Δουλεύω με REAPER σε win7x64 με κάρτα Focusrite Scarlett 2i2

 

Υ. Γ.  Φυσικά και κάθε άλλη πρόταση είναι δέκτη.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα ότι υπάρχει και άλλο thread με τον ίδιο τίτλο αλλά εφόσον κουβεντιαζουμε για διαφορετικά πράγματα θεωρησα σωστότερο να ανοιξω καινούργιο.  Αν έκανα

λάθος πείτε μου τι να κάνω.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το πρωτο ειναι...

Παρε το Alesis, εχει κανονικα πληκτρα (αν και μονο 2 οκταβες) και MIDI Out συν Pitch & Mod. Wheels. H αλλαγη οκταβων γινεται παντα με κουμπια, η δουλεια των Wheels δεν ειναι να αλλαζουν οκταβες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για τις οκταβες. Το midi out όμως μπορώ να το χρησιμοποιήσω με την κάρτα ήχου μου? εχεις προσωπική εμπειρία με το akai ή κοιτώντας τα specs του το λες?

ευχαριστώ για την απάντηση...

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς και κάτι τέτοιο στα ίδια λεφτά,

Είναι λίγες οι 2 οκτάβες.

 

http://www.thomann.de/gr/line6_mobile_keys_49.htm

 

Λογικά θα την κάνεις τη δουλειά σου, full size Velocity sensitive πλήκτρα έχει, pitch & mod wheels και είναι line6 οποτε πόσο κακό να είναι .

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Akai μην το κοιτας γιατι ειναι ψευτικο. Σε αυτην την τιμη τα προϊοντα ειναι αμφιβολου ποιοτητας,αλλα τα υπολοιπα που αναφερθηκαν ισως και να κανουν δουλεια γιατι συνηθιζουν τους καταναλωτες στην ποιοτητα. Χαμηλης τιμης αλλα οχι ψευτικα προιοντα βγαζει και η behringer,για τσεκαρε την

 

Το midi out του keyboard για συνδεση με το pc δεν θα σου χρειαστει,τα δεδομενα στελνονται και μαλιστα αμφιδρομα μεσω usb,το midi out θα το χρειαστεις μονο αν εχεις καποιο αλλο synth module ή καποια εισοδο midi ειτε σε module ειτε σε καρτα ηχου που να διαθετει μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το midi out όμως μπορώ να το χρησιμοποιήσω με την κάρτα ήχου μου? εχεις προσωπική εμπειρία με το akai ή κοιτώντας τα specs του το λες?

Κοιτωντας τα specs σου προτεινω. Το AKAI εχει μικρα πληκτρα οπως βλεπεις, τι να παιξεις πανω σ'αυτο? Απ'την αλλη το Alesis εχει κανονικο μεγεθος πληκτρων, Pitch/Mod. Wheels, κανονικο MIDI Out και USB-MIDI. Οποτε το συνδεεις με οτι θες, στην καρτα ηχου/PC μεσω USB-MIDI και μεσω MIDI Out μπορεις να το συνδεσεις με οτιδηποτε εχει MIDI In, δηλαδη ολα τα hardware synths, racks και και και...Το να εχει ενα controller και κανονικο MIDI εκτος απο το USB-MIDI ειναι ενα συν. Θα σου προτεινα παντως και γω να αγορασεις κατι με περισσοτερες οκταβες, 2 οκταβες ειναι λιγες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι οτι παίζω μόνο με το 1 χέρι οπότε μου φάνηκαν αρκετές οι 2 οκτάβες και η "κανονική" ηχογράφηση απο πιανίστα που περιγράφω θα αποτελούσε εκτακτη λύση. ομολογώ οτι το line6 μου διέφυγε. υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει; πιστεύετε οτι αξίζει να δώσω τα 60ε για το alesis με τα 25 πλήκτρα και την ενδεχόμενη καλύτερη ποιότητα λόγο τιμής ή δεν παίζει τέτοιο σενάριο;

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύετε οτι αξίζει να δώσω τα 60ε για το alesis με τα 25 πλήκτρα και την ενδεχόμενη καλύτερη ποιότητα λόγο τιμής ή δεν παίζει τέτοιο σενάριο;

μιλάμε για 10 ευρώ διαφορά τώρα?….. 8) 8) Ωραίο θέμα….μπορεί και να πάει 10 σελίδες!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου